Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea face pipi pe ea


25 raspunsuri la acest subiect

#1
claudia10

claudia10
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 00:15

BUNA SEARA! VA ROG,AJUTATI-MA!!!!!!!!!!!!!!!!!FETITA MEA,CARE LA SFARSITUL ACESTEI LUNI IMPLINESTE 5 ANI,DE CIRCA 2 LUNI NU SE MAI TREZESTE NOAPTEA SA MEARGA LA BAIE.SE TREZESTE LA PUTIN TIMP DUPA CE FACE PE EA.INCERC SA O TREZESC EU LA ORA LA CARE STIU CA SE TREZEA SI MERGEA LA BAIE,DAR DOARME ATAT DE ADANC INCAT NU INTOTDEAUNA REUSESC.AM FOST LA DR. DE FAMILIE,CARE M-A TRIMIS SA-I FAC O UROCULTURA,SPUNANDU-MI CA ESTE POSIBIL SA FIE VORBA DE O INFECTIE URINARA.AM FACUT UROCULTURA SI NU ARE NIMIC.AM INCERCAT SA O MAI RETIN DE LA A CONSUMA LICHIDE DUPA ORA 18,DAR REZULTATUL A FOST ACELASI...O MARE BALTOACA IN PAT[q].DACA POATE SA-MI DEA CINEVA UN SFAT DESPRE CUM AS PUTEA REZOLVA PROBLEMA...VA MULTUMESC DIN SUFLET !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#2
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 00:30

ceva schimbari in viata voastra?

Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)

#3
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 00:40

citeste si asta, poate te ajuta.

http://www.desprecop...ace-pipi-pe-el�

Mama lui [auto] Joshua-Luca din 6.04.2010

#4
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 00:46


in primul rand nu mai scrie cu majuscule (=nu mai tipa); plus ca este greu de descifrat ce-ai scris

daca medicul a exclus o cauza fiziologica.. poate cauti in alta parte

a intervenit vreo schimbare in ultima vreme in viata voastra?
un nou membru al familiei, probleme la gradinita, tensiuni in familie, s-a speriat/suparat de ceva, etc.?

in afara de episoadele de enurezis, fetita ta este ca de obicei?

dupa primele episoade ude ati certat-o tare, sau ati trecut lejer peste incident


p.s. pana identidificati posibila cauza.. incearca s-o scoli la 1-2 ore dupa ce-a adormit, ca sa se duca la baie... cu toate ca este o (posibila) solutie temporara, care nu rezolva problema de fond



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#5
claudia10

claudia10
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 12:21

Imi cer mii de scuze...nu mi-am dat seama ca scriind cu majuscule poate fi interpretat ca tipat.Nu a intervenit nimic nou in viata noastra de zi cu zi,ea se comporta ca de obicei,nu are probleme.Este foarte adevarat ca am certat-o destul de rau dupa primele 2-3 nopti.Am crezut ca este o intamplare,ca a fost mai obosita si a dormit mai adanc,dar cand am vazut ca "intamplarea" se repeta noapte de noapte am incercat sa fiu mai radicala,i-am explicat ca asa cum ii place sa fie foarte eleganta si dichisita de cum se trezeste,asa trebuie sa se trezeasca si noaptea cand ii vine sa faca pipi.se pare ca mesajul pe care am vrut sa i-l transmit nu prea a avut succes.

#6
Alexandra

Alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 13:46

Nu dispera. Poate e mai obosita, doarme mai adanc si probabil pateste acest lucru in prima parte a noptii. Pune-i pampers o perioada de timp ca sa nu mai stai noaptea sa schimbi asternuturi, nu-i da lichide seara, inainte de culcare trimite-o obligatoriu la baie. Fii-mea a patit chestia asta si acum la aproape 9 ani, dar dupa o zi intreaga petrecuta la Paradisul Acvatic, era rupta de oboseala si peste noapte nu s-a putut trezi. Nu stiu cum s-a descurcat fiindca era in cantonament. Am mai avut si anul trecut o perioada in care facea noaptea pe ea, dar eu dau vina pe somnul adanc din prima parte a noptii. Acum evit bautul de apa seara si o trimit la baie chiar inainte de culcare.

#7
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 17:37

Claudia, rau ai facut ca ai certat-o!! dar rau de tot!

tie ti se poate parea ridicol, inacceptabil, etc, dar gandeste-te ca ea nu constientizeaza ca face pipi. ea pur si simplu doarme si se trezeste asa. nu e un act voluntar, ea nu simte senzatia aceea si o ignora.

eu am suferit de enurezis nocturn in copilarie. nu stiam ce mi se intampla, ma trezeam dimineata, imi parea extrem de rau, ma scuzam, eram f rusinata. si cu toate astea, nu-mi aduc aminte ca mama sa-mi fi aruncat macar o privire sau vorba rea. se apuca linistita sa stranga lenjeria si atat. ma trezea noaptea sa fac, dar fara rezultat, rar se intampla sa "ratez" patul.

pana la urma am urmat pe la 7 ani un tratament medicamentos si mi-a trecut, dar nu mai stiu ce.



acum, fiul meu de 4 ani are perioade cand are accidente. din experienta cu el - limitarea lichidelor seara nu are nicio legatura. au fost seri cand a baut chiar inainte sa se culce o cana mare de 300ml de lapte si n-am avut probleme. au fost seri in care dupa ora 16 nu prea l-am mai lasat sa bea nici macar apa...si chiar atunci se intampla.

insa, la noi sunt alte probleme: un fratior mai mic si schimbarea domiciliului, lucruri care nu sunt f usor de suportat de un copil.



eu zic sa cauti o cauza in antecedenta fetitei, sa vezi ce a deranjat-o, poate resimte o tensiune, o frica...nu e nevoie sa fie ceva ce o vizeaza direct pe ea, poate doar simte o incordare a voastra, a parintilor?











________________

Traiesc in Orasul Alandala



Juridic@




#8
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 17:40

eu nu i-as pune pampers, s-ar simti si mai prost decat se simte oricum...

se gasesc aleze (un fel de paturici abbsorbante) la magazin, cred ca sunt mai indicate.



________________

Traiesc in Orasul Alandala



Juridic@




#9
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 18:15

Sora mea a avut problema asta pe la 8-9 ani. S-a rezolvat cu tratament medicamentos de la medic neurolog. De la asta a ramas cu simptome de sufocare, cativa ani. Se scula noaptea pe la 23.00 si plangea ca se sufoca.
Un articol citit pe aici pe forum lega acest lucru de invatarea prea devreme a copiilor sa faca la olita.

#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 18:51

o solutie ar fi sa tii in dormitor, in apropierea patului fetitei, o olita, astfel incat sa nu mai pierzi timp pretios noaptea cu trezitul, datul jos din pat, mersul la baie.

nici fetita mea nu se trezeste sa ceara la baie (are 4 ani si 2 luni), o duc eu in brate sa faca pipi pe la 12-12:30 si inca o data pe la 4:30-5:00, e suficient de cele mai multe ori. si fetita mea bea seara inainte de culcare 300 ml lapte cu cereale, iar dimineata pe la 5:30-6:00 inca 250 ml lapte. au mai fost si la noi "accidente" nocturne, se trezea imediat dupa ce facea pipi in pat, dar nu am dramatizat intamplarea si nici nu i-am aratat ca m-a suparat. am schimbat-o de pijama, am scos asternutul de pe patul ei si am lasat-o sa-si continue somnul. dimineata nici nu-si mai amintea ca a udat patul...

chiar azi-dimineata a facut pipi in pat (a dormit mai mult ca de obicei), s-a trezit foarte necajita ca a udat pijamaua si asternutul, cand am intrebat-o de ce a facut pipi pe ea, a spus ca a visat ca facea kk la toaleta si a dat drumul si la pipi.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -