Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Idei de decorat baia...


41 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 august 2011 - 23:06

Buna tuturor, sunt in mare pana de idei si m-am gandit sa apelez la voi...Impreuna cu sotul am hotarat sa redecoram baia..adica sa scoatem tot-tot..pana la ciment si sa refacem..numai ca nu stim ce culori se mai poarta..urasc albastrul pt ca toata lumea cand zic baie imi zice albastru [xx(][xx(]Probabil ca am eu in pitic pe creier dar nu suport culoarea...Hai sa va zic detalii despre baie..este o baie de apartament, cam 3/2..si nici nu exista niciun geam..deci e permanent intuneric daca nu aprind lumina...As vrea ceva modern si totusi sa nu se demodeze ff repede pt ca noi avem si alta locuinta de terminat si nu cred ca vom mai dispune de finante prea curand pt a redecora..deci ceva care sa fie ok si peste ani..sa nu para ff chicios...
Ce culori ati alege pt spatiu asa mic...Cada e pozitionata pe peretele din fata usii si ma gandeam ca pe acel perete sa pun o oflinda mare tocmai pt a da impresia de spatiu mai mare..ce ziceti??
Astept cu nerabdare pareri si sugestii!!! Multumesc![flo]

#2
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 23 august 2011 - 00:06

Eu as merge pe culori calde, crem sau bej, cam asa:

http://www.renovat.r..._50_faianta.jpg

Sau alb cu maro:

http://cdn2.amenajar..._thumbLarge.jpg

Sau.....

http://cdn2.amenajar...-baie/baia2.jpg

http://cdn2.amenajar...-baie/baia3.jpg

http://casasibiroul....f2ed2931ec0.jpg


Poti cumpara corpuri de mobilier cu sticla, cosuletze de bamnus sau rachita pentru cosmetice si alte lucruri de care te folosesti in baie, poti pune o planta(nu ma pricep la plante, dar sigur exista ceva ce arata bine, suporta umiditatea si n-are nevoie de lumina multa).
Oglinda deasupra cazii e o idee buna. Arata bine cu rame de lemn, aceiasi culoare ca mobilierul.

Tine cont de tot ansamblul stilistic al casei voastre cand hotarati ce stil de baie faceti.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#3
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 august 2011 - 14:31

LadyJ..ff bune idei mi-ai dat..sigur le voi lua in considerare![pup]

Daca mai aveti idei va rog sa imi scrieti.

Pe ce fel de cada ati opta, una simpla sau cu hidromasaj?? E utila aia la ceva sau doar asa de moft???

#4
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 23 august 2011 - 14:48

Noi am avut in tara vana cu hidromasaj, insa e ultima optiune si cea mai proasta, asta daca nu ai 'jde mii bune de lei sa le investesti intr-o vana superprofesionista cu hidromasaj si sistem de curatare a tevilor.

La noi, apa statea mereu in tevi intre doua folosiri si mereu trebuia o vana de apa sa curate tevile cu apa statuta (nu mai spun ca in timp s-a facut si mucegai si ciuperca pe acele conducte de sub cada,unde stationa apa), care mirosea groaznic uneori!! Si nu e vorba de neglijenta sau lipsa de igiena din partea noastra,insa in sistemul acela de vana cu pompa de hidromasaj (eu cred ca e o gluma proasta ingineria aia,oricum!), nu sunt instructiuni de pastrare a tevilor sau de golire completa a lor, pentru ca motorul nu are voie sa pompeze in gol,sub un anume nivel al apei in vana. Noi am incercat sa lasam dezinfectant sau clor in apa din tevi intre doua folosiri, insa tot degeaba.

Asadar, mare grija la ce spun vanzatorii de asemenea sisteme de vana,pentru ca nu e taman asa roz si minunat cum zic ei!

#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 august 2011 - 15:15

Julia[asia], asta imi imaginam si eu..ca e ff naspa..plus ca mi-e teama de tot felul de bacterii si alte chestii mai ales ca am si copil mic..ma gandeam la una clasica, simpla...

#6
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 23 august 2011 - 15:21

pentru ca suntem in secolul vitezei si eu nu am timp de baie in cada,eu am renuntat la ea. am cumparat placi de piatra si am construit o semicada de dus lunga cat tot peretele. urmeaza sa montez un paravan de sticla sablata.
culorea de fond a baii este bej, iar ca sa nu fie monotona am ales si cateva placi de culoare ciocolatie ca sa fie in ton cu usa de la baie.
faianta am pus doar pe peretele cu dusul, cel cu lavoarul si wc-ul. in rest am lasat peretii albi.


_________________________
dana

" Zambeste. Ar putea fi raza de soare de care cineva are nevoie intr-o zi furtunoasa."

#7
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 august 2011 - 15:33

Buna ideea Dana, cea cu placile in oc de cada,,,
Ma gandesc totusi ca e buna o baie fierbinte iarma..mai ales pt copil..

#8
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 23 august 2011 - 15:43

Ce-ti spun acum poate ti se va parea aiurea...cam asa o baie am avut eu si am facut-o in gresie si faianta....neagra. Incredibil cat de mare parea, cu toate ca se spune ca negrul micsoreaza. Chitul a fost alb si a contrastat frumos cu ce era in baie evident tot alb (cada, wc, chiuveta). Daca vrei neaparat caut niste poze si ti le arat.

Alta idee...daca nu sunteti impatimiti ai baii in sine va sfatuiesc sa faceti ce au facut parintii mei: si-au luat in baie o cabina de dus cu hidromasaj, cu cada inalta 130/130 sau 120/120 (nu stiu exact cat). Ideea e ca in cadita cabinei daca-ti pui mintea poti sta si face chiar baie (mai inghesuit ce-i drept) insa pentru copii e de-a dreptul fantastic. Fiica-mea cand merge acolo prima data zice ca vrea baie: se baga in cabina, da drumul la radio si luminite, umple cada cu apa si sta de n-o mai poti scoate. Am comandat si noi una ne vine saptamana viitoare.
Noi luam ceva asemanator cu asta dar de la alta firma:

http://www.depozit-o...hidromasaj-tr20

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

#9
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 august 2011 - 16:04

[8D][8D]..M-am gandit si eu la negru, in combinatie cu alb ce e drept..dar tot asa m-am gandit ca si asa e spatiul mic..daca mai bag negru sigur va parea si mai mic..daca ai poze chiar as fi interesata sa le vad[asia][asia]

#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 august 2011 - 16:16

oana, nu e prea buna ideea cu oglinda pe acel perete, pentru ca va fi tot timpul plina de stropi, abureala si pete de apa. iar varianta sugerata de ladyj nu e foarte practica, deoarece, daca baia nu are geam si sistem bun de aerisire/ventilatie, in timp se poate forma igrasie/mucegai pe rama de lemn sau se poate umfla de la umezeala, daca lemnul ramei nu e bine lacuit/tratat.

pentru un rezultat "luminos", poti opta pentru nuante calde, pe care le vei "ajuta" cu un iluminat corespunzator : galben pal, bej deschis, de ce nu poate chiar vernil sau lila ? depinde foarte mult si de restul culorilor din casa sau din zona de legatura cu baia.
o alta combinatie interesanta ar fi alb cu rosu aprins.
cel mai bine ar fi sa mergeti la magazinele de bricolaj, sa vedeti gama de gresie si faianta, le veti vedea montate pe panouri, cu borduri, cu chit, si va va fi mai usor sa decideti.

sau puteti folosi acel tip de gresie si faianta alcatuit din patratele mici, gasesti o varietate de combinatii si texturi. exista chiar si varianta in care patratelele respective sunt facute din sticla colorata.

sfat : nu desfiinta cada. o sa-ti para rau ca nu vei mai putea face o baie fierbinte si relaxanta in anotimpul rece. daca spatiul permite, poti lua o cada de colt.

pune dulapuri de baie, cu oglinda si spoturi luminoase.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -