Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cadou din partea nasilor la botez?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 25 ianuarie 2005 - 17:31

In martie, avem bucuria sa fim nasii unui baietel. Stiu cam ce trebuie sa cumpere nasii, care le sunt indatoririle la biserica si cele de-a doua zi la baitza. Insa as vrea sa-mi dati idei ce cadou as putea sa-i iau asa, ca amintire a momentului? Sau cum e mai bine? Sa-i dau niste bani? Ma gandeam ca banii le-ar fi de folos mai mult parintilor...eu as fi vrut ceva care sa-i ramina copilului. Aveti vreo idee?
Daca raminem la bani, cam cat se obisnuieste sa se dea? Stiu ca fiecare da cat poate [:D] dar asa, ca idee, orientativ. Sa stiu si eu cat ne putem intinde cu toate celelalte cheltuieli ce se vor aduna.
Mercic pt ajutor!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.web...om/user/danateu

#2
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 25 ianuarie 2005 - 18:06

Noi am nasit un baietel acum un an si ceva si am preferat sa-i luam un cadou. Banii se duc, dar peste ani sa-i ramina ceva copilului sa stie ca "uite, asta am primit de la nasi la botez". I-am cumparat un lantisor de aur si o cruciulita, f delicate (nu stiu daca le va purta, dar alta bijuterie la baiat nu stiu daca s-ar potrivi) si o iconita din argint pe care am sfintit-o la biserica.
Si fi-miu a primit de la nasi tot ceva in genul asta (un pandantiv cu cruciulitza).

Parca am dat si ceva bani...dar habar nu am cit!!!

#3
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 26 ianuarie 2005 - 18:48

Mercic diana de raspuns, cred ca-i o idee buna o iconitza de argint sfintita. Bineinteles ca pe linga vom da si ceva bani. Pin' la urma tot la bani se ajunge....[8D]

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.web...om/user/danateu

#4
danamunti

danamunti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 februarie 2005 - 21:40

Buna fetelor!Noi am dat bani si i-am mai luat cadou o bratarica de aur cu niste mingiute pe ea foarte frumoasa.Asta,vorba voastra,ca sa-i ramina peste ani amintire de la nasi.

#5
Anculina

Anculina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 03:07

Cica la o nunta si la un botez nasii dau cel mai mare dar.
Pe langa bani se da un obiect simbolic, care sa ramana peste ani.De obicei o icoana.Sau ceva de aur - mai ales la fetite -.


#6
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 02:02

Subiect initial: "Cadouri de botez"
postat de craciunitza, 26/05/2005, 17:40:11


Finuta mea, frumoasa si zambitoare, s-a nascut astazi. Abia am venit de la spital si astept cu nerabdare ziua de maine, s-o vad iarasi. Sunt fericita ca prietena mea si fetita ei - finuta mea - au trecut cu bine prin aceasta etapa. Sotul meu, cand a vazut-o pe finuta, mi-a spus: o sa vina des pe la noi, asa-i? E topit dupa cea mica.

Am citit cam tot ce s-a scris aici despre botez, despre ce trebuie sa cumparam, despre ce se intampla la biserica. As vrea, totusi, sa-i cumpar ceva deosebit. M-am gandit la un colier din aur alb cu numele ei si nu gasesc nicaieri asa ceva. Am auzit la un moment dat ca s-ar gasi litere din aur pe care bijutierul le lipeste si formeaza numele dorit dar cand am intrebat la bijuteria mi s-a spus ca nimeni nu face asa ceva. Stiti unde pot gasi asa ceva in Bucuresti?

Ce cadouri deosebite ati primit sau ati oferit la botez?



raspuns postat de Lona, 26/05/2005, 21:25:19

Sa-ti traiasca finuta, sa creasca mare, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea, si voi, si parintii.
Eu am botezat acum trei saptamani un flacau voinic. Le-am luat cadou patutul, pentru ca stiam ca nu au si chiar le trebuia deja. Asta ca obiect mare, in rest o multime de hainute, cateva jucarele, un set de sticlute si un urs mare blanos (e cam de trei ori cat el acum).
Despre ideea ta, ce sa zic, n-am vazut niciodata o asemenea bijuterie, deci nu te pot ajuta. Eu nu m-am gandit la un dar pe care sa nu-l foloseasca imediat, asa ca ti-am spus optiunile mele. Daca nu gasesti totusi, mai este timp, dar ii poti lua clasicii cercei, care de altfel stiu ca sunt obligatorii.
In rest, petrecere buna si sanatate!



raspuns postat de Darria, 26/05/2005, 21:49:12

Uite ce as face eu: indiferent ce cadou as face i-as darui si Biblia pentru copii cu un mesaj din partea mea scris pe prima pagina. Chiar daca acum nici nu gangureste o sa fie un dar fara egal pentru ea - cand va fi mare.

#7
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 13:01

Am citit undeva ca "nasii au obligatia" sa faca aia si aialalta si o gramada de lucruri despre care, cand e prima discutie de a fi nas, nimeni nu sufla o vorba. Cred ca este o abordare incorecta a problemei. Nasii au un rol spiritual in primul rand si abia apoi unul material. Nu mi se pare normal sa astepti ca nasii sa-ti dea bani mai multi decat bunicii copilului, de exemplu.
Cred ca valoarea cadourilor sau banii oferiti ar trebui sa difere intre familie, prieteni si colegi. De la nasi, daca relatia este una normala, va primi cadouri fara vreo ocazie speciala, cel putin eu sunt genul careia ii place sa ofere daruri si abia astept sa-i cumpar cele mai haioase jucarii si cele mai grozave hainute.
Lona, m-am gandit si eu sa iau carucior (patut are deja) dar parca mai mult inclin spre ceva care sa-i ramana si peste 20-30 de ani. Carucior sau patut pot sa-i cumpere bunicii, matusile, cei care sunt din familie. De exemplu, i-am cumparat o papusa imensa sa stie ca aia e papusa de la botez.
Ideea Dariei mi se pare foarte buna, cred ca am si vazut aceasta Biblie pentru copii si este o carte impunatoare, nu este o fituica.
Daca mai aveti idei, va rog, scrieti.


Nu certati copiii cand viseaza!

#8
valiburu

valiburu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 10:59

Noi cand am botezat in primul rand am cumparat hainute, cam cate doua randuri din fiecare, ceva jucarii, am pus si bani la masa si fiind fetita i-am cumparat niste cercelusi frumosi pe care abia la 7-8 luni a inceput sa-i poarte (pana atunci nu s-a putut).

#9
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 12 iulie 2005 - 18:56

Subiect initial: "cum mai merge darul la un botez?"
postat de oanaDo, 11/07/2005, 08:34:34


Dragelor,
luna viitoare voi boteza o fetita .
Cam cit mai ofera nasii pe linga obligatiile standard (hainute,biserica,lumanare,etc.)?


Oana



raspuns postat de Darria, 11/07/2005, 08:46:23

Sa iti traiasca finuta
Pai la cumatrie dai cat vrei si cat iti permiti. Ce conteaza este faptul ca o crestinezi si nu cat dai la masa.

#10
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 03 mai 2006 - 13:39

Subiect initial: "Cit dau nasii la botez?"
postat de alex1971, 02/05/2006, 21:32:17


Buna ziua.
Simbata sintem nasii de botez ai unei fetite.Bucurie mare,dar nu stim cit trebuie sa-i dam la masa.E pentru prima data cind botezam.Restaurantul nu e unul de fite.Voi cei care ati botezat de curind ce sfaturi imi dati?



raspuns postat de badjoke, 03/05/2006, 09:42:19

Tinand cont de faptul ca nasii de botez fac o gramada de cheltuieli (hainute bebe, taxa biserica, cumparare lumanare etc.) eu zic ca 100 Euro e suficient. Noi atat am dat cand am fost nasi de botez. Am facut un calcul si toata cheltuiala a ajuns cam la 10 milioane. Normal ar fi ca sa poti plati tacamul si sa-i mai dai ceva peste. Atat.
Sa va fie fina sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Mami si NiKo (24 sept 2004)



raspuns postat de nushulica, 03/05/2006, 10:45:26

100euro este mai mult decat suficient avand in vedere cheltuielile celelalte cu hainutele biserica si toate cele
sunt care chiar nici nu dau bani pun un banut copilului dupa baitza de la botez (bine nu un banut de 10.000)

Nushulica


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -