Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute prin FIV (69)


230 raspunsuri la acest subiect

#1
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 18:05

Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici si proaspetelor mamici!

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1; cap.2; cap.3; cap.4; cap.5; cap.6; cap.7;cap.8; cap.9; cap.10; cap.11;cap.12; cap.13; cap.14; cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22;cap.23; cap.24;cap.25; cap.26; cap.27; cap.28; cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34; cap.35; cap.36; cap.37; cap.38; cap.39; cap.40; cap.41; cap.42; cap.43; cap.44; cap.45;cap.46;cap.47;cap.48; cap.49; cap.50;cap.51; cap.52; cap.53;cap.54, cap.55; cap.56; cap.57; cap.58
cap.59,cap.60,cap.61,cap.62, cap.63, cap.64,cap.65,cap.66, cap.67cap.68

Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!
Acest nou subiect sa ne tina impreuna [grup] unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv[;)]
cele mai fericite[gravi]!!! cele ce am luptat si am invins!!!
Proaspete mamici 2011!!!
Angieangiepe 20 ianuarie s-a nascut......, un [baietel] de nota 10.
Monaspe 10 martie s-au nascut [fetita] Eva Maria de 1970 grame si [baietel] Fabian Mihai de 2330 grame, cezariana la 34s5z.
Gabi_Bpe 22 martie s-a nascut bebe VLAD, de 52 de cm si 3100 grame, si scor Apgar 8
Pisucmicpe 2 aprilie s-a nascut Petru Constantin, 3320kg, 53 cm, Apgar 10
Alina06stpe 12 aprilie la 8,50 s-a nascut Luca. 3300gr. nota 9, a plans tare frumos"
[ruga]Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei [ruga]
Doamne, cel care ai zis oamenilor :" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.
Viitoare mamici!!!
Cristy1977 FIV1 la Mednewlife cu Prof. Ron-el,ET 19.10.2010 , DPN 09.07.2011
Adria42FIV3 reusit la Goldenes Kreuz cu prof. Strohmer, ET pe 09.10.2010, DPN 30.06.2011.
Oria77FIV 2 Polisano Sibiu, dr. Ispasoiu, ET 23.09.2010, DPN 13.06.2011 cu [fetita] [fetita]
Linkuri utile: Calculul datei nasterii,Calculator sarcina FIV,Cum se dezvolta bebe, Greutate si centimetri [copil] in burtica la mami, Diverse filmulete despre sarcina si nastere, Greutatea viitoarei mamici, Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, Intrebari si raspunsuri despre sarcina, Nume de fetite si baietei, Informatii privind testele prenatale, Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, Masuratori ecograf, Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si ACGhiceste sexul [bb] dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei
adresa mail comuna: gravidute_fiv@yahoo.com Pt. parola va rog sa dati un PM la miruna79 Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat [gravi] cat si [mamica]
CELULE STEM IN RO:1.CORD BLOOD CENTER ROSplaiul Independentei Nr. 1/4400376 Cluj-Napoca, ClujTel: 0264 / 375 010Fax: 0264 / 587 271Mobil: 0729 / 146 522e-mail: romania@cordcenter.comwww.CordBloodCenter.com/ro2. BIOGENIShttp://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1 3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULARTEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefixe-mail: cordblood_tm@yahoo.comwww.krio.ro
Diverse utile pt. gravide si bebelusiINFACOLLenjerie intima gravide
Lenjerii patut si mobiler bebeDiverse pt bebeBebe planetBebelusul tauBiberoane & stuffMirela

#2
Oria77

Oria77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 27 mai 2011 - 00:33

De aici de la noi, incepe sa se vada lumina! Am inceput de cateva zile sa traiesc mirificele contractii dureroase dar cum Eliasul saptamana asta a avut maternitatea inchisa pentri igienizare [bang] a trebuit sa punem cep, sa iau Gynipral doza dubla fata de ce luam pana acum si sa rog puiutii sa mai aiba rabdare cu mami un pic! Trebuie sa marturisesc ca o pastiluta de Gynipral luata la 8 ore ma da intr-un tremurat demn de un alcoolic in spasme, incerc sa mai iau Nos pa, si bineinteles sunt dependenta de Rennie si triferment fara de care imi vars si sufletul in perioada asta... Dar FETELE SUNT BINEEEEEEEE![:D] Am aflat astazi la testul non stres ca sunt vesele si ferice si asta e tot ce conteaza!

alina saru-mana mult, iti trimit si eu prin pm telefonul meu, luni hotarasc cu medicul daca marti sau miercuri ramane cezariana. 6 saptamani, deja...[pup] Te invidiez, cu drag!

[gravired] 37+

#3
adria42

adria42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 649 mesaje

Postat 27 mai 2011 - 15:33

Mirela, multumim mult pt capitol![flo]Sa fie unul cu nasteri usoare si bebici sanatosi![ruga] Uaaau, au deja 5 luni motaneii![olala][olala][olala] Sa creasca mari si papaciosi![pup][pup][pup]

Oria, NASTERE USOARA! BBEBELINELE SA FIE SANATOASE![majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

Bianca, asteptam vesti si de la tine, sa stim cand iti facem galerie![flo][pup]
Crity, cum te simti, ce mai fac bebeii?[pup][pup][pup]
Melisa, ai fost la control?[flo][pup]
Gabi, Pisuc, Monas[pup][pup][pup]
Alina, pupici speciali pt Luca sa creasca mare si papacios![pup][pup][pup]
Many, cum te simti, ti-ai revenit un pic?[flo][pup]

Eu dupa ziua de luni cand am fost mai mult pe drumuri ca sa rezolv niste probleme, nu m-am simtit prea bine, asa ca am stat mai cumintica in ultimele 3 zile. Am inceput sa ma ingrijorez un pic pt ca nu am mai luat in greutate in ultima luna si multi imi spun ca am burta cam mica. In seara aceasta mergem la control si sper ca bebe sa fie ok.

[gravi] 35+ cu [baietel]

#4
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 27 mai 2011 - 16:59

Citat:
citat din mesajul lui adria42
Eu dupa ziua de luni cand am fost mai mult pe drumuri ca sa rezolv niste probleme, nu m-am simtit prea bine, asa ca am stat mai cumintica in ultimele 3 zile. Am inceput sa ma ingrijorez un pic pt ca nu am mai luat in greutate in ultima luna si multi imi spun ca am burta cam mica. In seara aceasta mergem la control si sper ca bebe sa fie ok.

[gravi] 35+ cu [baietel]


Sa vii cu vesti bune de la control, eu am mai spus pe aici, in sapt. 36 la sarcina cu Vlad tot asa, echo arata ca nu a ma luat deloc in greutate si dr. zicea ca daca si la 37 de sapt. va fi la fel vom face ceza de urgenta. Nu am fost de acord si cand am nascut, a avut copilul 3,800 kg si 54 cm. Eu zic ca si echo. au abateri si in plus dar si in minus si tine si de exigenta dr. echografist.
[pup]

mami de [bonjovi] Vlad (29.10.2009)
Multumesc Doamne!


#5
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 27 mai 2011 - 19:15

Buna fetele!
Mirela, multumim pt capitol. Si eu personal iti multumesc pt colacel. Abia astept sa fac comanda si de fapt, abia astept sa-l pun pe bebe la inot. Dar mai astept. Cred ca pe la 3 luni o sa incerc. Sa vedem cand imi fac curaj [:D]

Many [pup]

Adria, are dreptate Many. In plus, sa stii ca eu nu am mai luat in greutate in ultimele 2 luni de sarcina. Abia spre final mai luasem si eu ceva. Dar bebeul era bine mersi si crestea de la o eco la alta.

Oria, Adria, stati linistite fetelor, odihniti-va, ca apoi nu prea mai e timp de odihna. Cel putin la mine abia dupa o luna ne-am reglat si adaptat unul cu altul astfel incat sa mai am si cate o clipa pt mine [:D]

Va pup!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si o sapt!

#6
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 28 mai 2011 - 00:50

Adria, am fost la control si se pare ca fetitza mea s-a intors cu capul in jos, dar are cordonul in jurul gatului.Nu stiu daca voi putea naste natural, doctorul meu spune ca pana la momentul nasterii e posibil sa se suceasca si sa nu mai fie cordonul in jurul gatului.Vom vedea.
Cica colul nu s-a subtiat, dar mi-a dat niste injectii sa fac pentru maturarea plamanilor bebelui, care se dau in caz de nastere prematura...preventiv. Inca nu le-am luat, ma documentez daca imi dauneaza sau nu.

Si eu am inceput sa ma simt obosita, am dureri de mijloc doar intr-o parte...intepenesc asa...nu mai sunt in stare de inca un drum la Bucuresti, simt eu asta.

Sper ca tu ai vesti bune de la eco...pupici[pup]




[gravi]32+ [fetita]


#7
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 28 mai 2011 - 18:32

buna ziua fete dragi, ce mai faceti? am intrat sa va mai citesc si sa va mai povestim despre noi[flo]
many, imi pare tare rau de vestea pe care tocmai am citit-o, nu am cuvinte, ia-l pe Vladut in brate si priveste inainte[pup]
oria, tin pumnii, doamne ajuta sa ai o nastere usoara, sigur va fine bine, am vazut ca nasti la elias, si eu la fel, ai idee cand se deschide maternitatea? tu cu cine nasti?[pup]
adria cum a fost la control? ce-ti mai face baietelul? cred ca vom naste cam in aceeasi perioada, medicul care mi-a facut morfologia mi-a zis ca voi naste pe la sfarsitul lunii iunie si nu 7-10 iulie cum indica ecograful, te pup si tin pumnii[pup]
alina, ce dragut, il pui pe bebita sa inoate[olala] cred ca o sa fie o incantare, doamne cat de scump trebuie sa fie[pup]
melissa, si eu ma gandeam daca ar trebui sa fac aceste injectii de maturare a plamanilor, mie insa medicul nu mi-a zis nimic de ele, ma bate gandul sa-l sun si sa-l intreb, voi fetelor ati facut injectiile astea? in legatura cu cordonul in jurul gatului nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, si baietelul nostru l-a avut infasurat, dar la ultima eco totul era ok, deci s-a sucit el si s-a descurcat singur[:)][pup]
despre noi ce putem sa va spunem: suntem bine, la 33 de saptamani fetita avea 2250 gr si baietelul 2350 gr, colul este inchis, insa de 2 zile mi s-a lasat burtica si au inceput sa impinga destul de tare in colul meu, lucru destul de dureros, se simte ca au crescut, voi incerca sa stau mai mult in pat,dar chiar si asa ei nu sunt deloc cumintei, mi-e putin teama sa nu se declanseze nasterea, medicul ne-a chemat din nou la 35 saptamani, asa ca incerc sa stau cat mai cumintica pana atunci
fetelor care ati nascut, imi puteti spune ce semne premergatoare nasterii ati avut? ati simtit ceva deosebit cu cateva zile inainte de a se naste bebeii, sau vin pur si simplu fara sa se anunte?
monas, multumesc pentru raspuns, din pacate fac ce fac si nu reusesc sa intru prea des pe forum, pup bebicii mici[pup]
va imbratisez cu drag[pup]


and the miracle happened... [gravi] 34 + [fetita] si [baietel]



#8
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 28 mai 2011 - 20:10

Cristy [pup]. Ma bucur ca sunteti bine cu totii. Eu am facut cezariana la 38 de sapt si 4 zile. N-am avut niciun semn de nastere. Luca statea bine mersi in burtica. Probabil ar mai fi stat, dar eu nu mai puteam sa dorm pe nicio parte. Se misca foarte mult si lovea puternic. Probabil nu mai avea loc. Uite, asta a fost singurul semn, daca se poate considera semn de nastere...
Melisa, eu am avut o sarcina cu risc. Dr mi-a vb despre aceste injectii si le-as fi facut, dar el mi-a recomandat in primul rand sa stau cuminte, sa nu fac efort. Si asa am facut. Pe mine m-a ajutat si am nascut la termen. Din cate am citit eu atunci, le-as fi facut. [pup]

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si o sapt!

#9
Bianca B

Bianca B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 541 mesaje

Postat 30 mai 2011 - 02:50

Fac si io prezenta!



AMR 2 sapt! doar 2 sapt! parca mai ieri ma plangeam ca nu mai trece timpul si ca mi se pare o vesnicie pana in iunie.



Nu dati cu pietre, dar am ales sa nasc natural, mai bine zis voi incerca sa nasc, vedem ce iese! Stiu ca am spus la un moment dat ca voi face cezariana, dar s-au petrecut multe de atunci in familie si mama nu e sigura ca poate veni sa ma ajute asa ca ... daca pana la 40 sapt si 4 zile nu se declanseaza nasterea voi face cezariana. Principalul motiv e ca am ajutor sigur doar 2 sapt dupa nastere de la sora-mea si dupa cezariana am nevoie de cel putin 4 sapt tinand cont ca am deja un baietel de 2 ani si 3 luni care scoate toate caloriile din mine [:D] Toti ma intreba cum de sunt asa silueta, doar burta e de mine! Reteta mea e simpla: servici, casa in renovare si baiat energic [pk] Abia astept sa-mi odihnesc picioarele cand vine sora-mea.

Asa ca la mine totul e imprevizibil. Voi trimite mesaj pe telefonul Alinei careia ii multumesc ca s-a oferit sa ma ajute.



Somnic usor, sa visati cu ingerasi [pup]



Petrecere 1 anisor Craciun 2010



David, puisorul nostru drag (17.02.2009) Primul Craciun 09



Bianca [gravi] 38+ si mamica celui mai frumos copil din lume



Having a dream come true is a bleassing, not a right.


#10
adria42

adria42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 649 mesaje

Postat 30 mai 2011 - 13:06

Dragele mele, la control a fost totul bine, bebe are 2720g, nu am circulara de cordon, colul este inchis. Am mai suplimentat Mg si iau nospa cand simt burtica tare. Sambata mi-am curatat canapelele , le-am aerisit si mi-au adus si biblioteca noua,asa ca poate saptamana aceata sa termin cu aranjatul cartilor, cu mutatul in general, ca sa ma pot si eu linisti. Mai trebuie sa spal lucrusoarele lui bebe si sa le calc. Sambata am montat si patutul si ne-am uitat fermecati la el...[olala]
Many si Alina multumesc pt incurajari si gandurile bune![flo][flo][flo][pup][pup][pup]
Cristy, au crescut f.frumos bebeii, sa stai cumintica ca sa ajungi la 37 sapt.[pup][pup][pup] Una din prietenele mele are gemeni obtinuti prin FIV si a facut injectiile de de maturare (Dexa) la 34 sapt. A nascut la 38 sapt, dar ultima perioada a stat aproape numai la pat. Hai ca o sa fie bine, o sa nastem amandoua la sfarsitul lui iunie![pk][pk][pk]

Melisa, la tine daca nu este risc de nastere prematura si colul este inchis, nu prea vad indicatia pt injectiile de maturare. Ce ti-a recomandat, Celestone sau Dexametazona? Eu nu le-a facut (nici nu mi le-a recomandat pt ca totul a mers bine pana acum). Pupci pt bebelina ta si mamicuta ei draga![flo][flo][pup][pup]

Bianca[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
Oria, cred ca acum iti tii bebelusii in brate![flo][flo][flo][pup]

Mirela, Alina, Gabi, Pisuc,Monas, pupici pt toate mamicutele noastre si bebelusii lor![pup][pup][pup][pup][pup]

[gravi] 35+ cu [baietel]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -