Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezvoltarea motrica si neuropsihica la prematuri


27 raspunsuri la acest subiect

#21
LoredanaB

LoredanaB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 17:10

Va multumesc pentru primire[flo]!
Crislo sa sti ca o vreme eram tare stresati din cauza modului faptului ca pune asa greu pe el.Da ce pot sa-i fac.Mergem si la un nutritionist care l-a luat pe Eric in evidenta de cand s-a nascut. Mi-a recomandat sa-i pun in lapte o masura de MALTODEXTRIN 6 dar asta numai in cazul in care nu prea mananca. Cum am mai scris si in primul meu mesj Eric mananca foarte bine si fara mofturi:supe, ciobe(preferatele lui),peste, legume, fructe, iaurt etc.
Problema lui Eric e ca se imbolnaveste foarte des si atunci pierde foarte repede in greutate si cate jumate de kg in 3 zile.Insa cand e sanatos nu poti sa ti ritmul cu el:acuma e se da jos din pat...in secunda urmatoare e la calculator sau in alta parte dar nu de unu singur ci se prinde de ce apuca si de pereti se sprijina.

[gravi] 7 + Eric Joshua... o minune de la Dumnezeu!

#22
LoredanaB

LoredanaB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 17:26

De ridicat singur in picioare nu se ridica numai daca are ceva in preajma de ce sa se sprijine iar de mers in patru labe nu vrea....se duce cand vrea sa puna mana pe ceva si atat.Cand ajunge la obiectul respectiv pe pune in fundulet.
Joklk acelasi lucru mi s-a spus si mie despre greutate.Eric e un copil foarte vioi, tata a spus la 7 luni si mama la 9 luni si de atunci tot mai spune cate una alta. Intelege ce-i spun si daca nu-i convine se cearta cu noi.Cand ne pregatim sa mergem undeva il intrebam :Eric unde mergem ? eric raspunde: tai tai (si face cu manuta) apoi il intrebam: cu ce merge eric tai tai? si eric raspunde :dit dit (imita motorul de la masina). E tare simpatic.
Sincer dragele mele ii multumesc Lui Dumnezeu pentru Eric asa cum e el.Pe langa operatia la inima a mai avut hemoragie cerebrala si inca are o malformatie la coloana din cauza careia sansele sa nu umble erau foarte mari. A fost voia Domnului si fie lucrurile asa cum sunt.


[pup][pup]

[gravi] 7 + Eric Joshua... o minune de la Dumnezeu!

#23
crislo

crislo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 18:43

Loredana trimite-ne poze cu Eric. Abia asteptam sa-ti vedem puiutul.

Eu ii dau de luni lui ALex cate 1 ml de peritol si a crescut deja 200 de gr :) Sper ca pana pe 25 cand face un an sa facem 7 kg, v-am pupat!

#24
LoredanaB

LoredanaB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 22:09

Crislo am incercat sa incarc pe DC poze cu piticul nostru si n-am reusit cica ar fi prea mari. Totusi daca vrei poti sa intri pe
http://www.hi5.com/f...serid=115376758
Va pupam[pup]

[gravi] 8 + Eric Joshua... o minune de la Dumnezeu!

#25
LoredanaB

LoredanaB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 585 mesaje

Postat 12 februarie 2010 - 22:13

Crislo spune-mi mai multe de peritol.Se gaseste in orice farmacie si ce costa. O sa-i rog pe parinti sa ne trimita si noua si poate trecem si noi de 7000 g.[pk]

[gravi] 8 + Eric Joshua... o minune de la Dumnezeu!

#26
crislo

crislo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 14:22

Alex acum cateva saptamini refuza orice fel de mancare, asta a tinut cateva zile. Doar lapte vroia putin. Pediatra l-a consultat, a zis ca nu are nimic, nu e racit, etc si atunic a spus ca trecem la o masura extrema, sa-i administrez 10 zile, cate 2 ml de peritol. Peritolul creeaza somnolenta, de aceea tb sa-l dai seara, inainte de culcare, dar in acelasi timp da si pofta de mancare. A luat 300 de gr intr-o saptamana :) Peritol se mai da si la copii cu alergii...

Acum o sapt cand am vazut ca stagneaza iarasi la 6,7 de 3 sapt, am luat eu decizia sa-i dau cate 1 ml o saptamana, si bineinteles ca a crescut deja cu 250 de gr :)

Se gaseste in orice farmacie, nu mai tin minte cat costa, dar putin.
Pe prospect scrie mai multe efecte adverse, de aceea tb sa intrebi medicul mai intai, mai ales ca Eric a fost operat la inimioara.

Cand ii dau peritol Alex adoarme mai greu, se foieste si scanceste putin, banuiesc ca pana isi face efectul...

O prietena de a mea i-a dat baietelului ei luni intregi peritol, ca sa-l mai calmeze, ca era ffff activ ziua ....

La Alex are efect dar nu vreau sa-mi fac un obicei...

Te pup.

p.s. nu am cont pe hi5 :)

Am pus poze noi cu Alex.

http://s893.photobuc...luni corectate/

#27
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 23:17

Loredana nici eu nu am reusit sa vad pozele. Poate reusesti sa le pui in alta parte.



Eu ti-as indica ceva pentru intarirea imunitatii ca tot spuneai ca se imbolnaveste repede. Karla ia zece zile pe luna cate o lingurita pe zi Septilin. E un sirop homeopat. Noi intr-un an si cinci luni am fost o singura data racite. Bineinteles ca din cauza problemelor cu inimioara ar fi bine sa intrebi totusi pediatru.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#28
LarisaERIK

LarisaERIK
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 22:18

Buna mamici.Si eu am o mogaldeata de 7 luni(peste o ora implinim) [:)] ...l-am nascut la 35 sapt de 2400g,48 cm....la 6luni avea 8500g si 67cm.deocamdată nu sta singur in fundulet si nici nu se rostogoleste.am inceput kinetoterapia deoarece ne-a diagnosticat cu microcefalie(41 cm circumferinta craniana,la nastere 33 cm si hipertonie.Avem si strabism.speram sa trecem cu bine peste toate .Suntem optimisti. [:D]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -