Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Obiceiuri de nunta in Alba


15 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 02:21

Bine ca mi-ai zis, sa ma inscriu rapid la un curs de dans. [alcool]






Bazar pentru Robi




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#12
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 13:43

LAURA [flo][flo][flo]
Tu trebuie sa fii salvarea mea. Acum am obsv ca esti din Piatra.
pe scurt eu am facut nunta acolo, dar sunt olteanca si am fost de acord sa facem nunta acolo cu conditia ca nu respectam nici un obicei. Si asa am facut: nunta simpla eleganta, fara turta....si alte chestii de care auzeam pe acolo mai ales ca nasii sunt tot olteni. La comentariile socrilor le-am explicat ca daca vor obiceiurile de acolo le vreau si eu pe ale oltenilor si ne trebuie 2 zile pentru nunta [:D] asa ca i-am calmat.

Anul asta suntem nasi la Piatra Neamt. Care sunt "obligatiile" nasilor acolo (ai mai zis tu ceva dar as vrea informatii complete) ca finutii sunt prea fini sa ne zica ce vor.
Daca ai putea sa-mi recomanzi si ceva de pe acolo (coafor , florarie, cofetarie...) si cateva informatii gen cat e "taxa" la biserica Turn ,cat dau nasii pe masa, ce cadouri se fac ti-as ramane recunoscatoare. De acu 5 ani cred ca s-au mai schimbat lucrurile pe acolo si sincera sa fiu am fost cam socata de "pretentiile " de acolo la nunta mea. (ma refer la preot, fotograf, coafor)

#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 13:57

Gabi, eu m-am maritat in urma cu 8 ani si de atunci am mai fost la o singura nunta aici, dar la niste prieteni fata de care nu aveam 'obligatii'. Deci nu prea sunt la curent cu preturile. Iti zic din amintiri.

Din cate imi amintesc, nasii trebuie sa cumpere buchetul si volalul miresei (de fapt ,sa suporte costurile, ca in mod normal mireasa isi ia ea ce vrea si se potriveste cu restul), sa plateasca cuafatul si aranjatul miresei. Apoi nasii isi cumpara lumanarile pt cununie, platesc preotul si cine mai e pe acolo prin biserica. Apoi ar trebui sa aveti pregatiti bani mai marunti (ca atunci cand te duci la spital si pui deoparte spaga pt asistente [:D]) pt muzicanti, chelneri (pomeneam eu de faza cu gaina cand trebuie dat bacsis la cei care o aduc). Nu mai tin minte cum e la faza cu furatul miresei, dar parca mirele o rascumpara, asta nu mai e treaba voastra.



De taxa la biserica nu stiu sa zic, dar ma interesez si daca aflu, revin cu un mesaj. Nici cat se da pe masa nu am idee. Depinde unde fac nunta, dar ar trebui sa te pregatesti, oricum. Unde o sa fie nunta?



Ca si cuafor, ar fi 2 locuri unde ti-as recomanda, daca mireasa nu are deja aranjate lucrurile: salon Elly, in spate la Petrodava, la cuafeza Mihaela neaparat, nu cealalta. Sau la Onym, langa Muzeul de istorie. Astea le stiu eu ca fiind bune, dar mai sunt cuafeze pricepute, mai sunt saloane noi deschise. Mireasa e din Piatra? Ea nu are preferinte deja? Sau vrei cuafor pt tine?

Cofetarie, eu ti-as recomanda Magic Cake. Dar si la Central au produse foarte bune. Florarii nu stiu sa-ti recomand una, ca de florile mele s-a ocupat o amica de-a soacra'mii, dar de atunci au aparut o gramada de florarii si am vazut multe aranjemente mult mai frumoase.



Mai intreb si revin.






Bazar pentru Robi




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#14
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 14:37

Laura multumesc de raspuns [flo].
De coafor intrebam pentru mine, mirii sunt din Piatra si o sa-i lasam pe ei sa aleaga tot si noi platim. de flori itrebam ptr cununia civila sau alte "obligatii" sa le zicem.
O sa discutam mai multe amanunte cu ei despre ce vor, dar pe mine ma nelinistesc si maruntisuile astea de care zici. Cred ca nu sunt hotarati ce gen de nunta fac . Eu una in loc de turta as prefera niste porumbei la iesire din biserica, in loc de "gaina" as prefera pahare de sampnie pentru miri si un "album al nuntii" in care sa le ureze invitatii ce vor....oricum e hotararea lor dar nu ma las si tot le propun ideile astea mai "moderne" ca pe mine ma seaca la culme faza cu mireasa cu frimituri in cap "turta" sau cu gaina aia impaiata.
Si de ce sa dam bani la muzicanti??? ca doar nu facem "paranghelie" acolo cel putin asa cred, ca doar se vrea o nunta eleganta.
Plus ca as vrea sa le pregatesc si cateva surprize: acu daca aleg tot tacamul de traditii in care nasii scot in continuu bani din buzunar nu cred ca o sa-mi mai permit surprizele.

#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 14:50

Gabi, eu aia cu turta nu o tin minte. La mine sigur nu a fost. Cred ca cel mai bine e sa vorbesti deschis cu ei. Sa ii intrebi cum vor ei sa decurga nunta, sa propui si ideile tale (daca le accepta, ok, daca nu .. asta e). Asa stii si tu la ce sa te astepti. Sa va traiasca finii si sa aveti petrecere frumoasa!






Bazar pentru Robi




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -