Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intoleranta la proteinele laptelui de vaca


26 raspunsuri la acest subiect

#1
victory

victory

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 20:35

Baietelul meu de cinci ani si jumatate s-a nascut cu acest deficit enzimatic drept urmare nu a consumat lactate niciodata si se pare ca nici nu v-a putea vreo data.Situatia e destul de grea avand in vedere ca e deja la o varsta la care intelege ce se petrece in jurul lui dar ii este greu sa accepte acest lucru ca si realitate.Atunci cand se da laptele la gradinita pt el este greu sa accepte ca ceilalti pot sa il bea,iar el nu.Pt mine ca mama chinul e si mai mare cand vad lacrimile din ochii lui.V-as ruga sa ma ajutati cu sfaturi,mai ales daca v-ati confruntata cu situatii similare.

#2
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 22:50

Victory, este intoleranta la proteine din lapte sau intoleranta la lactoza? Ca sunt dou lucruri total diferite. Intoleranta la lactoza este mai frecvent intalnita, pe cand intoleranta la proteine din lapte este extrem de rara.





Elle



_________________________

Pentru un sistem imunitar puternic

#3
Cristina_OR

Cristina_OR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 00:33

victory, daca nu te superi, da te rog mai multe detalii: l-ati depistat de la nastere(?!), cum anume a fost diagnosticat, unde???, ati cerut si alte pareri???
ai incercat vreodata sa-i dai o cantitate mica de ceva lactat, sa vezi cum reactioneaza?
te intreb pt ca si baietelul meu, de exact aceeasi varsta, a fost diagnosticat cu "alergie la lapte", depistat prin testul de sange, fara a iesi insa alergia si la testul cutanat, in jurul varstei de 3 ani.pana in acel moment a mancat lactate de tot felul, fara nici un fel de reactii urate.noi i-am facut testul pt ca are ceva manifestari astmatice, legate de respiratie, deci nu alimentare.nici nu ne gandeam sa-i iasa o alergie alimentara(nu a fost singurul aliment cu risc)
la inceput i-am intrerupt lactatele, i-am scos total din alimentatie, insa mai tarziu, la sfatul unei dne doctor alergolog din timisoara, am reluat alimentatia obisnuita, caci nu are nici un fel de efecte nasoale.
poate revii sa detaliezi un pic cum este la voi.[pup]

elle_seb, sincer nici nu stiam ca exista doua tipuri de intoleranta.[flo].la noi diagnosticul a fost "alergie la lapte, albus de ou, cod si crustacee"[:-@].



Cristina, mamica lui Denis Mare
ne mai ajutati si pe noi un pic? http://www.laferma.eu/denis_420.html multumim

poze cu noi: http://community.web...user/cristinaor

sa-l ajutam va rog si pe ALEX putin: http://forum.desprec...TOPIC_ID=146687 URGENT



#4
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 00:46

exista alergie la proteina laptelui de vaca si intoleranta la lactoza. stiam ca intoleranta la lactoza este un deficit de enzime (lipsa lactazei)



intoleranta la lactoza se diagnosticheaza prin teste de absorbtie sau teste de respiratie, nu prin teste de alergii



eu nu beau lapte de mica si nu ii simt lipsa. nu il consider aliment, ori lapte ori detergent de vase tot aia e pentru mine.



stiu ca daca ai intoleranta la lactoza ai voie sa consumi lactate atata cat iti face bine si ca difera de la om la om ce poate consuma. la alergii nu ma pricep.



fetei mele cand stiu ca ii face rau ceva ii spun ca o sa o doara burta foarte rau daca mananca, si cum a patit chestia asta de cateva ori ma crede si renunta.



Vacanta cu Laura in Romania

#5
bertha

bertha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.621 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:33

Si pe mine ma intereseaza subiectul pt ca baietelul meu e alergic la peste si fetita la albus si lapte.

Baiatul nu e deloc interesat de peste, nu ar gusta nici daca ar avea voie, nu are deloc frustrari. E drept ca nu e pofticios deloc, mananca bine, dar nu-i deschis la nou. Iar cu peste nu te imbie lumea prea des.[:D]

Ma preocupa insa fetita, in evetualitatea in care, Doamne fereste, nu va depasi aceste alergii, pt ca una-i alergia la peste si alta e la lapte sau ou, difera ca impact si ca raspandire in alte alimente.



Cristina, alergiile alimentare pot avea si manifestari respiratorii. Daca diagnosticul e corect, nu e de joaca. Lipsa reactiei cutanate nu inseamna ca nu-i alergic. Se poate test de sange pozitiv si cutanat negativ sau invers, ca sa nu mai spun ca depinde si de varsta copilului. Ati mai repetat analizele de atunci?



Bertha, mami de frumuseti rare - [bonjovi] Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si [zana] Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)

poze

Cum s-a nascut Ioana

#6
gcibo

gcibo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:53

Buna
In cazul in care copilul este alergic la proteinele din laptele de vaca, exista o formula de lapte potrivita, cu proteinele extensiv hidrolizate. Se numeste Aptamil Pepti. Astfel de lapte are deci voie sa bea. Ma gandesc ca ar putea chiar sa ii placa sa bea "laptele lui special" la 5 ani.
Fetita mea are doar 10 luni si are acest tip de alergie, la proteinele din laptele de vaca, depistat prin analize de sange.
In cazul ei, reactiile sunt foarte rapide: ii apar bubite dupa cateva picaturi de lapte-formula normala.
Inca nu avem insa probleme pentru ca, evident nu are inca independenta in privinta mancarii.
Testele de sange le vom repeta dupa 6 luni de la introducerea acestei formule de lapte (Aptamil pepti). Avem inca sanse sa scada nivelul alergiei pentru ca inteleg ca dupa un an se schimba multe.

Mami de Rares (26 octombrie 2006)

#7
Cristina_OR

Cristina_OR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 02:01

ma bucur ca au mai intrat alte fete, sa dea solutii mai clare la prb ta, victory.
bertha, nu prea inteleg cum vine "sa depasesti alergia"?
adica, se mai diminueaza simptomele in timp, pana la disparitie, sau cum???
la noi intr-adevar asta s-a intamplat, s-a mai imbunatatit respiratia, insa i-am scos si polipii, si am insistat pe aerosoli, mers la mare.....inhalatii etc....antihistaminice in perioadele cu raceli
acuma, la victory poate sunt altfel de manifestari, de asta m-ar fi interesat sa stiu mai multe detalii
oricum ar fi, va doresc la toate sa gasiti o solutie potrivita pt puiutii vostri[flo]

Cristina, mamica lui Denis Mare
ne mai ajutati si pe noi un pic? http://www.laferma.eu/denis_420.html multumim

poze cu noi: http://community.web...user/cristinaor

sa-l ajutam va rog si pe ALEX putin: http://forum.desprec...TOPIC_ID=146687 URGENT



#8
marianebuna

marianebuna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 02:58

Citat:
citat din mesajul lui alra
exista alergie la proteina laptelui de vaca si intoleranta la lactoza. stiam ca intoleranta la lactoza este un deficit de enzime (lipsa lactazei)intoleranta la lactoza se diagnosticheaza prin teste de absorbtie sau teste de respiratie, nu prin teste de alergiieu nu beau lapte de mica si nu ii simt lipsa. nu il consider aliment, ori lapte ori detergent de vase tot aia e pentru mine.stiu ca daca ai intoleranta la lactoza ai voie sa consumi lactate atata cat iti face bine si ca difera de la om la om ce poate consuma. la alergii nu ma pricep.fetei mele cand stiu ca ii face rau ceva ii spun ca o sa o doara burta foarte rau daca mananca, si cum a patit chestia asta de cateva ori ma crede si renunta.Vacanta cu Laura in Romania
Piciul meu are intoleranta la lactoza si intr-adevar efectul e cumulativ si diferit de la un copil la altul. La sugari nu se fac analize/teste, ci se pune diagnosticul prin testul clinic (formula fara lactoza cateva saptamani si pe urma reintroducerea lactozei, cu urmarirea semnelor clinice). Se face eventual PH-ul scaunului, dar va zic din experienta ca e de cele mai multe ori inutil - la un copil cu intoleranta primara scaunul ajunge sa miroasa atat de acru incat iti lacrimeaza ochii, vorba lui barbatu-miu, nu mai ai de ce sa dai bani pe o analiza care sa iti spuna ce stii deja- ca scaunul e acid.Dupa diversificare e intr-adevar mai greu sa pui diagnostic clinic. Anyway, intoleranta la lactoza nu e, intr-adevar, o alergie. Nu stiu despre ce voreste victory pana la urma, despre alergia la proteina lactata sau intoleranta la lactoza. Despre prima nu stiu mai nimic, despre a doua am invatat fortat de cand cu piciul...LE: Daca e vorba de intoleranta exista suplimente alimentare cu lactaza(enzima deficitara) care permit persoanelor afectate sa consume lactate. E adevarat ca nu exista in Ro, dar nu-s imposibil de adus (de exemplu Lactaid)Maria, mama lui Vladut (19.08.2009)

#9
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:29

noi avem alergie la proteina laptelui de vaca, declansata foarte curand dupa nastere (avem ceva alergii prin familie, neconfirmate de alergolog, doar constatate de-a lungul timpului - eu de ex. am dezvoltat alergie la argint[:D] si praf. solutia: port aur[pk] si pun pe altii sa faca curatenie[pk]).

sa revin la subiect...alergia copilului la proteina laptelui de vaca s-a manifestat de la inceput ca la carte: aparitie de bubite rosii in jurul gurii si pe burta/spate, mancarimi de nas si ochi si diaree.

toate manifestarile de mai sus apareau cand mancam eu treburi pe baza de lapte mult si le transmiteam in timpul alaptarii. nu pot sa uit cum intr-o seara, fericita ca am culcat copilul, am intrat pe DC si in fata computerului am mancat din 2 inghituri o ciocolata Mars...stiam ca hranisem bebele si-mi calculasem ca pana la urmatoarea masa se duce efectul....copilul s-a trezit la 5 minute dupa ce-am infulecat ciocolata si a vrut sa suga. nu va spun cum era la jumatate de ora dupa supt. am umplut-o de bube pe tot corpul! aceea a fost prima mea experienta cu alergia! pana atunci avusese un diagnostic de dermatita atopica. si uite-asa am exclus mai intai eu lactatele din alimentatie.

cand a crescut (acum are 2 ani), a inceput sa bea lapte de orez. l-am mai recomandat la un topic. ne-a mers foarte bine cu el. e la cutie de 1l si cei care-l gusta spun ca este foarte bun. asadar, pentru victory, cum voi proceda eu la gradinita: voi duce cateva cutii de lapte de orez si ea va bea din laptele ei si nu cred ca va avea mari frustrari.

cereale am folosit de la bebelac (cu mere si banane). Nu au lapte inclus. cat am alaptat le-am facut cu apa plata. mai tarziu, le-am facut si cu lapte de orez. ii placeau ambele variante si ii plac si acum.

1. pentru iaurt. am folosit niste variante de iaurt de soya, cu vanilie - bunute si mananca din cand in cand; la gradi daca le servesc iaurt, la fel eu voi duce niste cutii din astea de soia
2. branza am inlocuit-o cu tofu dar nu-i place; asadar noi mancam mamaliguta cu branza si smantana si ea mananca mamaliga goala[pk]; este de fapt moarta dupa mamaliga si cateodata pranzurile ei constau dintr-o portie generoasa de mamaliga mancata cu mana; deci la gradinita tot asta va fi, daca vor avea in meniu
3. untul - se pare ca il tolereaza...nu stiu unde am citit ceva despre faptul ca e normal ca untul nu stiu ce are, sau ce nu are....dar oricum i-l servim rar
4. cascaval - no way!
5. prajituri, ciocolata - nope!
6. mai sunt prajituri, torturi cu frisca pe la diverse aniversari...dar cred ca sunt cu frisca vegetala, pentru ca a gustat si n-am vazut nici un semn de alergie.

noi o mai testam din cand in cand sa vedem cum mai stau treburile si parca lucrurile stau mai bine; nu mai face atatea bube...

gasim feluri de mancare placute pentru ea si inca nu plange dupa nimic. dar daca sora ei mananca o ciocolata, eu am pregatit un desert si pentru ea, ca sa nu stea sa se uite (de ex. fidea cu dulceata de visine - o minune).

nu stiu daca am raspuns la subiect prea bine si nu stiu cum sa explic, dar ma simt confortabil; simt ca nu are suferinte sau pofte majore si ca oricum le inlocuim bine.



#10
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:06

m-as edita mai sus si as sterge toata postarea, dar mi-e mila de cat am scris asa ca las si raspunsul anterior.

am abordat acolo componenta practica, uitand ca intrebarea era de fapt postata la partea psihologica.

asadar raspund putin aici, dar doar din perspectiva mea.

m-am obisnuit cu diagnosticul si nu mi se pare un capat de tara.
eu oricum cred ca nu-i mare "branza" de capul lactatelor astea (aproape ca mi-a iesit un joc de cuvinte[pk])
copilul nu are pofte pentru ca nu a gustat produsele respective. cand se uita cu ochi lacrimosi la ceva, daca sunt prin preajma, aduc un inlocuitor.

pentru problema gradinitei voi face cum am zis; avem inlocuitori pentru aproape orice produs servit acolo. laptele la noi se ofera in canute si nu stie nimeni ca ea primeste de orez, si ceilalti de vaca. arata la fel, e gustos.

pentru aniversari si cand va ajunge pe picioarele ei, la scoala, ma gandesc ca va fi deja constienta ca anumite produse ii fac rau si nu va pofti prea rau la ele.

pe de alta parte, traiasca Zyrtec-ul - si daca chiar nu se poate abtine, o voi invata sa-si ia picaturile la ea.

tot asa, i-am creat un atasament pentru un alt produs...si daca ne vede pe noi la o inghetata, prajitura etc...ei ii ofer produsul respectiv (pe care nu i-l ofer oricand; stie ca e asa, ca un desert); e vorba de bakerolls - nu sunt f sanatoase, dar servesc scopului meu.

ne-am ascuns ceva vreme si mancam produsele interzise cand nu era ea prin preajma. am stopat procesul pentru ca mi-am zis ca e bine sa fie constienta de boala ei si sa stie la un moment dat sa refuze cand i se ofera ceva ce nu-i prieste. eu i-am explicat mereu ca are alergie, ca anumite produse ii fac rau: bubite, mancarimi, etc.

cred ca faptul ca eu sunt linistita cu diagnosticul ei si nu-mi pare ca pierde mare lucru, ma face sa-i transmit si ei o stare buna.

sau poate ca e varsta la care e cooperanta si mai incolo o voi vedea si pe ea cu lacrimi in ochi...




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -