Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nitratii in apa


6 raspunsuri la acest subiect

#1
wtina

wtina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 17:08

Dragele mele,
Am ramas pur si simpu stupefiata de un articol aparut azi si care arata in mod explicit continutul de nitrati din apele imbuteliate. Dadeam copiilor mei, fara nici o grija apa plata de la producatori de prestigiu si s-a dovedit ca in afara de a face bani pe spatele consumatorilor, ei nu au grija de altceva. Stiati ca bebelusilor le este nociva si cea mai mica cantitate de nitrati? Se pare ca lor nu le pasa.....
Aveti si voi mai jos link-ul catre lista cu continutul de nitrati...e jale. Daca dai Roua bebelusilor, risti sa ii otravesti direct. Borsec, cu milioanele lor bagate in campanie au 5 mg.....Nu e posibil. Si stau si ma intreb, de ce nu e trecut pe eticheta. De ce se ascund lucrurile astea. Noi ce mai dam copiilor nostri sa fie safe?

http://verticalnews....nde-in-romania/


#2
wtina

wtina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 17:36

Si apar si niste explicatii in Evenimentul zilei fooarte binevenite
http://www.evz.ro/de...ala-926656.html


#3
OanaP

OanaP

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 18:05

Populatia din Pakistan foloseste argintul pentru proprietatile antibiotice. Ca atare eu am rezolvat problema apei intr-un alt mod. Am cumparat un bol de argint si beau apa de la chiuveta numai din respectivul bol de argint. Dupa 2 zile de sta in respectivul bol, chiar simt ca apa are alt gust. Poate ca e efectul placebo, dar scopul scuza mijloacele.

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 18:49

wtina, inainte sa te ingrijorezi inutil, ar trebui sa fim cu totii siguri ca acele rezultate sunt reale, si sa putem compara acele valori cu cele din buletinele de analiza pentru apa de la robinet si apa din fantani, in cateva regiuni din tara.

eu nu am auzit sa moara un sugar pentru ca laptele praf a fost preparat cu apa plata. insa sunt o gramada de cazuri (mediatizate sau nu) in care nou-nascuti au decedat dupa ce mamicile lor le-au preparat laptele praf sau ceaiul cu apa din fantana, fiarta si racita.

cum iti explici altceva ? pe eticheta de la dorna izvorul alb si izvorul minunilor scrie clar ca sunt potrivite pentru prepararea hranei bebelusilor. ba chiar intr-o perioada si aici pe DC era o reclama la dorna...tu crezi ca vreun producator si-ar fi asumat inscriptionarea acelei informatii, fara sa fi facut niste analize sau sa fi obtinut aprobarile necesare ?

mie toata chestia asta mi se pare o reclama mascata la o anumita marca de apa si o mare agitatie pentru a distrage atentia opiniei publice de la probleme mult mai grave si importante.

oana, hai c-ai fost simpatica cu bolul de argint. tu unde crezi ca se duc nitritii si nitratii aia din apa, se evapora, intra in reactie cu argintul si se descompun sau formeaza alti compusi inofensivi ? iti spun eu, tot acolo raman, in apa.

argintul, mai exact vasele confectionate din argint, erau folosite in Evul Mediu de catre aristocratie, pentru ca s-a constatat faptul ca argintul are proprietati anti-bacteriene, distruge o parte din germenii prezenti in apa; aceste proprietati au fost verificate in perioadele marilor epidemii, care au decimat populatia Europei medievale, deoarece aristocratii isi puteau permite sa aiba vase si tacamuri din argint (pentru mancare si bautura), pe cand populatia de rand avea vase din lut sau lemn si conditiile de igiena erau precare. dar e absurd sa-ti imaginezi ca pastrarea apei timp de 2 zile intr-un bol de argint ti-o transforma in cea mai pura apa din lume...

asadar, poti spune cel mult ca bei o apa cu mai putini germeni, nicidecum purificata de nitrati/nitriti sau alti compusi chimici prezenti in apa de la robinet.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
OanaP

OanaP

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 13:16

Corina Dani scuza-ma ca te iau asa, dar ce apa iti imaginezi ca pun in bolul de argint? E apa de la chiuveta, daca ar avea o cantitate daunatoare e nitrati s-ar vedea pe oricine ar bea-o. Iar eu nu cred ca toata lumea de oriunde ar fi ea bea numai apa de la butoi sau minerala. In cazul in care nu se stie apa de la butoi este apa de la chiuveta ce a fost filtrata mai bine.

Iata niste link-uri care ar putea fi utile:

Apa cu nitrati este contraindicat a fi fiarta deoarece mareste % de nitrati
http://www.reclama/A...ticol-1221.html

Si ceva masuri de prim ajutor + forme de manifestare/recunoastere a intoxicatiei
http://www.dentiston...cu-nitriti.html

Stiati ca bebelusilor (sugarilor) le este recomandata alaptarea naturala?
Stiati ca in momentul in care in Africa s-a incercat introducerea laptelui praf (ca de si femeile de acolo trebuiau sa se emancipeze si sa adopte stilul de viata occidental) au inceput sa moara copii pe capete? Motivul? Apa. Mamicile au revenit la metoda traditionala.

Stiati ca exista internet? Niciodata nu este prea tarziu sa te informezi si sa iei decizia corecta, dar bine inteles fiecare este liber sa considere o anume decizie ca fiind corecta, asta nu inseamna ca cel de langa tine greseste sau trebuie luat in tarbaca, vorba vine. Fiecare are experienta lui, ideile celui de langa tine le poti lua constructiv, sa le treci prin filtrul tau sau poti sa il ironizezi, sa il faci ignorant sau altele asemenea.

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 13:40

oana, eu n-am vrut sa te ironizez, am spus ca ai fost simpatica. imi pare rau daca tu asa ai perceput mesajul meu. scuze !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -