Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Refluxul gastric la bebelusi prematuri.


34 raspunsuri la acest subiect

#11
mihapintea

mihapintea
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 aprilie 2011 - 23:06

Buna,
Si eu am un baietel cu reflus gastric, insa el s-a nascut la termen, pe27 aprilie face 4 luni. A fost diagnosticat cand avea 2 saptamani. Noi am trecut , sper , de ce a fost mai greu. Boala s-a ameliorat , urmam un tratament prescris de un doctor minunat , dr Stanciu Adria de la Budimex . Ca si tratament , in caz ca te intereseaza , poate pui vreo intrebare pediatrului copilului , noi ii administram : lapte antirelux , Gaviscon Infant ( 3 pliculete /zi- este un spumant care se ridica deasupra laptelui si il retine in stomac, pt ca dupa cum stii lor nu li se inchide stomacul), Protectis ( pt dureri , el avea dureri ff mari, acum le are mai rar) si Ranidil sirop ( in loc de Zantac). Acum am renuntat la Ranidil pt ca in combinatie cu Protectis facea caca ff moale si multe gaze care ii provocau dureri. Noi am constatat ca ii face mai bine Protectisul decat ranidilul . De asemenea il tin 30-45 min ridicat dupa fiecare masa , patul este si el ridicat la 45 grade ( ca sa stea sucul gastric si mancarea in stomac ). Diversificarea o sa o incepem sapt viitoare , savedem sfatul medicului , care ne-a spus deja ca sucuri nu va avea voie sub nici o forma cel putin pana la 7 luni( pt ca sunt acide) si ca mancarica doar mancare la borcanase care este de asemenea mai putin acida decat cea preparata in casa . Acum sa vedem cu ce o sa incepem . O sa revin cu detalii,poate ne imbarbatam una pe cealalta. Sanatate.

#12
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 20 aprilie 2011 - 23:47

Multulesc Mihapintea,si puiu meu are ffffffffffffffoarte multe gaze...nu stiu de ce.........ore sa fie de la orez.............e fara gluten si fara urme de lapte.In schimb il doare burtica enorm de mult,nu mai are proble de la reflux foarte rar....il mai ia cate o data sughitul dar nu ca inainte.....Acum are rosul in gat si e greu si cu laptele [q],ca refuza sa pape si il doare gatul.Ii pun mai puti orez si sper sa fie bine daca nu ,ne interneaza,[q][q][q].Mi ar placea sa facem schimb de experiente[olala],va pup si multa sanatate[pup]

#13
mihapintea

mihapintea
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 aprilie 2011 - 10:43

Incearca sa- i bagi termometrul in fundulet , nu trebuie sa exagerezi insa cu utilizarea lui , pt ca se obisnuieste sa traga vanturi umai asa .la noi a mers . Intreaba m fost edicul de probiotice , sunt f bune pt mucoasa gastrica , nu mai are dureri. Pentru noi sunt indispensabile.Iti ragaie dupa masa?Eu am observat ca sughite daca nu ragaie. Acum sughite mai rar , il apuca atunci cand rade si il tine 40 min, asta din cauza sensibilitatii pe care o are la stomac.Referitor la mancat ,Iustin a inceput sa manance mai putin de vreo 2 sapt. Adica inainte manca 7 mese/zi * 160 ml/masa , acum are 6 mese pe zi si mananca intre 130 si 160 ml.Intre mese mai bea un pic de ceai de musetel cu tei pt ca laptele AR are roscove care il constipa .Bebele tau cat mananca?

#14
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 21 aprilie 2011 - 12:08

Trmometru cunoastem noi[olala] cum il bag cum incepe sa se screama......I dau si sab simplex pentru colici ,dar o sa vad cum e si fara el poate si asta ii provoaca prea multe gaze.De garait are mimente cand face repede sau chiar deloc[bang][bang][bang],poate de asta are multe gaze ca eu nu mai stiu,se trezeste tot se incovoie si se chinuie sa le dea,nu intotdeauna plange dar sincer sa fiu mai cam saturat sa vad ca se face cvrig.Papa pana in 200 de lapte cu orez dar de 4 ori pe zii ,ii mai dau cate putina supitza care o scuip#259; .Cat despre cereale nu gasesc aici ceea ce v reau eu,orezul care il dau lam comandat la farmacie si iam intrebat de orez cu rascova si nu stiu nimik[bang][bang].incercam astazi fara sab simplex sa vedem imi iau inima in dinti si daca urla .....offfffffffffffffffff.o zi buna si multa sanatate.[pup]

#15
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 22 aprilie 2011 - 16:16

Citat:
citat din mesajul lui mihapintea
Buna,Si eu am un baietel cu reflus gastric, insa el s-a nascut la termen, pe27 aprilie face 4 luni. A fost diagnosticat cand avea 2 saptamani. Noi am trecut , sper , de ce a fost mai greu. Boala s-a ameliorat , urmam un tratament prescris de un doctor minunat , dr Stanciu Adria de la Budimex . Ca si tratament , in caz ca te intereseaza , poate pui vreo intrebare pediatrului copilului , noi ii administram : lapte antirelux , Gaviscon Infant ( 3 pliculete /zi- este un spumant care se ridica deasupra laptelui si il retine in stomac, pt ca dupa cum stii lor nu li se inchide stomacul), Protectis ( pt dureri , el avea dureri ff mari, acum le are mai rar) si Ranidil sirop ( in loc de Zantac). Acum am renuntat la Ranidil pt ca in combinatie cu Protectis facea caca ff moale si multe gaze care ii provocau dureri. Noi am constatat ca ii face mai bine Protectisul decat ranidilul . De asemenea il tin 30-45 min ridicat dupa fiecare masa , patul este si el ridicat la 45 grade ( ca sa stea sucul gastric si mancarea in stomac ). Diversificarea o sa o incepem sapt viitoare , savedem sfatul medicului , care ne-a spus deja ca sucuri nu va avea voie sub nici o forma cel putin pana la 7 luni( pt ca sunt acide) si ca mancarica doar mancare la borcanase care este de asemenea mai putin acida decat cea preparata in casa . Acum sa vedem cu ce o sa incepem . O sa revin cu detalii,poate ne imbarbatam una pe cealalta. Sanatate.
intr-adevar protectis este tare bun. in legatura cu mancarica mi se pare ciudat sa iti zica ca cea facuta in casa e mai acida decat cea din borcanase. noi am facut in casa si a fost ok.si eu as zice ca e mai santos ce faci tu in casa. dar asta e parerea mea. si i-am dat suc de morcov si mar in combinatie usor usor. dar acum depinde si de gravitatea fiecarui caz. dar daca tu spui ca s-a ameliorat, seamana cu puiul meu, care dupa 6 luni nu mai vomita deloc..decat cand isi face el scarba de ceva.aaa, si cu gazele..fete incercati cu debridat-e pentru gaze, aciditate si regleaza si scaunul. si am mai folosit noi un siropel natural-alinan. tare bine i-au facut----------------------------------------------my somebody.... [i]A sosit minunea! [ruga]Doamne Ajuta in continuare!

#16
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 22 aprilie 2011 - 17:11

Lalala13 ,aici la farmacie e super greu sa gasesti ceva[bang][bang][bang],am intrebat alceva de colici decat sab simplex si nu au sau ceai,dar e asa de rau ca nu vrea ,si cam atat ,e tare ciudat sa nu gaseste ce iti trebuie si mai ales aici in tarile astea cica mai emancipate,[bang][bang],in fine acum avem alta problema a inceput sa pape foarte putin de la 180 -200 acum papa 100 maxim 150 dar mai rarut,am fost cu el la dr.a spus ca are rosu in gat si sai dau nu stiu ce supozitoare pentru durere,si cam atat[bang],imi vine sa o iau razna,nu a scazut in greutate si e bine dar totusi.....inseamna ca e ceva.....am ajuns sal indop cu linguritza bine ca papa dar nici chiar asa...[q][q][q][q].

#17
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 22 aprilie 2011 - 17:44

e nasol ca nu gasesti, poate iti trimite cineva din tara



si al meu cand a avut rosu in gat nu manca nimic,macar hidrateaza-l..e foarte important. noi am slabit nitel cand a fost cu rosu in gat



----------------------------------------------

my somebody.... [i]

A sosit minunea!



[ruga]Doamne Ajuta in continuare!



#18
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 22 aprilie 2011 - 23:00

Incerc sa i dau laptic ,cate o data ii dau cu linguritza ca sa mai pape ceva.Cine cunoaste BALY FEN si COLIKIND pentru colici?sunt bune?

#19
mihapintea

mihapintea
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 21:48

Buna ,

Stii sigur ca durerile pe care le are sunt de la colici? Si noi am confundat durerile pe care le avea iustin cu colicii, insa nu avea colici ( pt ca am incercat o gramada de medicamente care nu au avut nici un efect) , durerile le avea din cauza aciditatii crescute si a faptului ca sucul gastric care este acid urca pe esofag si ii provoaca arsuri , de aceea trebuie tinut mai mult ridicat , ca sa nu faca esofagita . Intreaba doctorul de Protectis ( sau orice alt probiotic) regleaza ff mult flora intestinala . La inceput nu aveam voie sa ii dam decat 15 zile pe luna si am observat ca dupa vreo 3 zile de pauza de Protectis avea iar dureri ingrozitoare .

#20
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 28 aprilie 2011 - 01:24

Mihapintea.merci,chiar am sal intreb ca nui normal,si o sai stang pe toti de gat[bang][bang],azi iar am fost la pediatru lui de data asta si ia luat din pipi si sa vedem vineri ce mi zice.Dar o sal sun eu maine si o sai zic de asta.Si sa vad ce spune.Tare mam saturat de plimbat prin spital,si asa ma duc in fiecare saptamana...[q][q].merci,o sal intreb si o sati zic ce mia zis...[pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -