Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cu ce sa curat camasile albe?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 02:18

Sotul meu are pt slujba numai camasi albe si toate camasile pe care le are s-au facut la mansete , pe interior, gri,nu stiu cum sa zic, dar parca ar fi murdare [bang]



Le-am spalat la masina pe program lung (cu Ariel), le-am pus si cu prespalare, am pus si Vanish pt lucruri albe (si am turnat o gramada peste ele, poate, poate) si nimic, nimic [bang]



Sotul ma tot sacaie ca sa iau clor si sa le pun la clor, dar...nu stiu...parca nu ma impac cu el.



Aveti cumva idee cu ce / cum as putea sa le (mai) curat? [flo]



[mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...






IMPLINIRE

#2
gabitzam

gabitzam

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.859 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 10:45

Saptamana trecuta am luat de proba Ariel Profesional, pentru scos pete. Ca am niste body-uri albe-albe ale piticului si a dat cu mancare pe ele plus ceva kk jos la pampers. Am pus direct pe pete si am lasat cateva minute inainte sa le bag in masina, si am pus si 100ml in masina direct peste rufe, cum zice pe instructiuni. Si le-am scos imaculate de la spalat. Poti incerca, zic eu, sa iei o sticla din cea mai mica, de 500ml. Am luat din Carrefour cu 5ron. Exista si alte dozaje, sticle cred de 1 si 2l, si varianta spray.



Am incercat si pe o camasa a sotului pe care varsase cafea la birou, si a scos perfect pata, iar camasa nu era alba ci vernil, merge si la rufe colorate.




Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)


Alaturi de SEBI

#3
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 12:51

Am uitat sa spun ca am incercat si cu Arielul asta "profesional " si tot nimic...ce-i drept nu am pus pe maneca fiecarei camasi...[alcool]



Multumesc de sfat ! [flo]



[mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...






IMPLINIRE

#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 13:29

Pune cu o periuta de dinti la fiecare spalare detergent pe mansete si guler.Poti folosi si detergent de vase.

#5
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:32

Multumesc ! [pup]

O sa mai incerc si azi sa vedem ce iese...sau ce nu.[flo]



[mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...






IMPLINIRE

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 17:20

ana,
cauta si marile magazine, exista un spray care se pulverizeaza pe gulere si mansete cu cateva zeci de minute inainte de a fi bagate la spalat. cred ca este marca sano, dar s-ar putea sa mai fie si alte produse similare la raft. in general este in zona detergenti - inalbitori - solutii de curatat pete

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampe...ils.php?id=1068 si http://concurs.pampe...ils.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 08:43

Da,ai dreptate produsele sano au o reputatie buna.Anaemi,trebuie sa pui mereu pe mansete si guler.Caci cu o floare nu se face primavara...Stiu din experienta ca urmele de genul asta se scot greu,sunt necesare cateva spalari.Am invatat pe pielea proprie-dadeam la spalatoria spitalului si ni le dadeau gri inapoi,cred ca furau detegentul ca noi le dadeam de toate.Chiar ,mai exista Snow?Era bun si el.Verifica si altceva-poate temperatura apei nu e ok,prea joasa nu dizolva murdaria,prea mare fixeaza petele;daca s prea putine rufe n masina nu se spala bine ,la fel si daca s prea multe.Ciclul de spalare sa nu fie scurt,never ever la albe iar cantitatea de detergent sa corespunda duritatii apei.Vanishul trebuie lasat 10 minute sa actioneze,de abia dupa dai drumul la spalat.Succes!

#8
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 24 decembrie 2009 - 01:23

multumesc mult pt raspunsuri ! [pup][flo]



[mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...






IMPLINIRE

#9
Cici11

Cici11
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 13:21

Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta, pentru ca am facut o mare prostie.  [fri] I-am cumparat sotului meu o camasa in carouri cu maneca lunga ca se tot plangea ca celelalte nu ii mai plac (am vrut sa fiu romantica si sa il surprind) si i-am luat-o si de la Massini (ca sa vada ca eu sunt atenta cand imi spune despre magazinele lui preferate). A probat-o, i-a placut si eu m-am bucurat ca ii vine bine si am sarit de gatul lui sa il imbratisez. Singura problema a fost ca aveam vopsea in par si m-am atins de umarul lui. [batcap]​ Nu foarte tare, dar am lasat o urma neagra care se vede, asa ca nu ne-am bucurat foarte mult de surpriza. Stiti vreun truc sa ii scot pata, va rooog? Am incercat cu vanish si degeaba. [help]



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 16:13

incearca cu dr beckmann, solutie de scos pete, il gasesti in supermarket, in zona cu inalbitori, produse anticalcar, samd.

http://www.carrefour...5ml_dr_beckmann

stiu ca in mega image, la raftul cu vopsea de par, gasesti agatate pe un suport vertical, la raft, niste pliculete cu servetele umede pentru indepartarea urmelor de vopsea de par, de pe piele.

incearca intai pe o mica zona, sa nu aiba efecte negative asupra culorilor camasii.

in general, ar trebui sa mearga cu orice produs pe baza de oxigen activ, NU clor.

vanish a fost lichid sau pudra ? de care vanish, mai exact ?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -