Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crese in Constanta


8 raspunsuri la acest subiect

#1
mami_eduard

mami_eduard
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 aprilie 2011 - 12:17

Buna! Baietelul meu are 1 an si 1 luna si cand termin concediul pt cresterea copilului as vrea sa lucrez si sa il dau la cresa. Insa nu am nici o idee cum se procedeaza la cresele de stat, de la ce varsta ii primeste, cam cat costa, etc.
O sa incerc azi sa caut o cresa din zona CET de care doar am auzit, pentru a obtine ceva informatii. Daca mai stie cineva ceva, orice parere e binevenita.

#2
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 05 aprilie 2011 - 15:09

Bine ai venit! in Cta mai sunt acum parca doar vreo 5-6 crese, si ca sa fie primit trebuie sa faci un dosar pe care sa-l depui la Administratia creselor, in spate la Liceul de informatica. batalia pe locuri e acerba, cu cat "stii" mai multa lume cu atat mai bine. Cererile se depun cu cel putin 1 an inainte deci deja trebuie sa te misti repede.

Eu personal am ales varinta CIC-bona-gradinita cu OP de la 3 ani, dar am o amica a carei fetita merge la cresa de la CET si era relativ multumita (zic relativ pt ca niciodata un parinte nu poate fi multumit pe deplin [:D])



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

#3
mami_eduard

mami_eduard
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:44

Multumesc mult pt raspuns.Deci va trebui sa ajung cat mai repede la Administratia creselor sa aflu exact care sunt cresele si ce acte trebuiesc. Mai departe......vad eu dupa aia ce mai pot face.

#4
alaur24

alaur24
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 martie 2012 - 22:20

buna
avem si noi aceeasi problema cu cresele....numai ca vroiam sa intreb daca stie cineva daca sunt crese in ovidiu sau lumina(constanta)...noi suntem din lumina...am o fetita de 1 an jumatate si as vrea din toamna sa incep munca...multumesc [flo]

#5
dangy

dangy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 14:28

Chir daca e prea mic eu cred ca e bine sa incerci sa-l dai direct la gradinita. Cresele din pacate sunt supraglomerate si pot fi o sursa de diverse boli pentru copilul tau.

http://www.vapori.ro/

#6
lauri_ca

lauri_ca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 20:23

La gradinite nu sunt primiti in principiu copii mai mici de 3 ani, si trebuie ca ei sa nu mai poarte pampers si sa vorbeasca cat de cat, iar gradinitele de stat cu program lung sunt cam la fel de aglomerate ca si cresele. Din cate stiu exista si varianta cresa privata, parca la Big Ben au si grupa de cresa.
La cresa de stat nu se plateste decat masa, pana in 10 lei pe zi.

mamica de cavaler Radu 11.09.2002 si printesa Stefi 09.08.2010

#7
andata

andata

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.407 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 00:49

Alaur, si eu stau tot in Lumina. Intelesesem de la o prietena ca de la anul vor sa faca si la noi cresa. Nu m-am informat mai mult pentru ca din toamna fie-mea merge la gradinita si nu mai prinde cresa, dar cred ca poti face un drum la primarie si cere audienta la primar, sa afli direct ce si cum.





Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara



Tutu land



blog de mama

Si ingerii au nevoie de ajutor

Blogul lui Mihaita

#8
alaur24

alaur24
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 13:21

bauna fetelor, am revenit....
Va multumesc pentru raspunsuri,intr-adevar am auzit si eu ceva despre o cresa in lumina pentru la toamna,asa ar fi spus primarul....dar sincer am vazut doua dintre fetele de la gradinita din lumina siii......mi-a lasat un gust amar prima impresie.... sunt ceva de genul pitzipoance de 20 si ceva de ani, inca sunt in facultate....nemaivorbind de faptul ca una dintre ele mi s-a parut si cam needucata....nu cred sa fie toate asa....dar nu as vrea nici sa risc sa cada pe mana la vreuna dintre ele....asa ca pana la urma am facut o cerere la asociatia creselor in cta....desi ni s-a spus f clar ca nu prea sunt sanse....si acum caut ceva particular....dar totusi nu foarte scumpa....problema este ca nu gasesc nici dintr-astea...am vazut vreo 2 dar sunt foarte departe de noi...prin faleza nord..pe la cet....poate daca stiti voi ceva prin zona tomis 3,2,sau in orice caz mai aproape de intrarea in oras....va pup.
O zi buna!

#9
madams

madams
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 14:50

Cu riscul de a fi judecată gresit,am si eu o intrebare si o mare problema in ceea ce priveste acest "sistem de gradinite/crese". Doamnă directoare cum este posibil sa primiti copii răciti/bolnavi in acest grup? Eu stiu,si cred ca toata lumea stie,ca daca un copil mic se imbolnaveste il trimiti acasă sau ar trebui ca mamele sa il trateze fara sa fie nevoie sa dea răceala si la altii . De ce eu ca mama trebuie sa plătesc pt incompetenta voastră? din punct de vedere al stresului ,ca sa nu mai vorbim de banii aruncati pe medicamente si despre disconfortul copilului meu? E a treia saptamana  de când  il tot tratez..alerg d la un medic la altul.ii trece, si o data ajuns la voi raceste iarăsi..il tin acasă,tratament,nopti nedormite si asa mai departe! De ce primiti altfel de copii netratati suficient ?mai ales la cresa. Stiti bine cat de sensibili sunt copii si cu toate acestea va doare undeva!

Si mai credem ca crestele/gradinitele particulare asigura tot confortul copilului si au mult mai mare grija de el..băgăm in buzunarul vostru mult prea multi bani pt nimic. 

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -