Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

colici la bebelusi


24 raspunsuri la acest subiect

#1
deutza26

deutza26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 01 martie 2011 - 13:10

buna ziua ,

am o fetita de 3 saptamani ,maine se implinesc cele 3 saptamani , pana la 10 zile nu am avut probleme ,dormea si manca toata ziua .
Dupa aceasta perioada au inceput durerile de burtica,si ii administrez infacol ,pe prospect scrie ca ii pot da inainte de fiecare masa pe timp nelimitat ,dar din ce am mai auzit treb sa l mai alternez si cu un alt siropel de colici tocmai pt a nu deveni imuna la medicament .
ce ar trebui sa fac ?
cum sa le administrez alternativ?



#2
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 01 martie 2011 - 14:14

Noi alternam infacol cu gripe baby water.



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [copil] Tudor Andrei (16.02.2011)

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca

#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 martie 2011 - 14:18

buna,

sa-ti traiasca fetita !

in primul rand, daca alaptezi, trebuie sa fii atenta la ce mananci si bei tu, pentru ca anumite alimente si bauturi produc colici. ceaiul de chimen si anason este foarte bun, il bei tu, trece in lapte si amelioreaza/reduce colicile bb-lusului. in afara de asta, acum iei vreun tratament, supliment alimentar, vitamine, etc. ?

daca ii dai lapte-formula, ai grija sa respecti intocmai dozajul, nu pui nici mai mult, nici mai putin decat scrie in instructiunile de preparare.

cand fetita mea era bb, a functionat foarte bine sab simplex, administrat exact cum scrie in prospect. substanta activa de baza la toate aceste siropele este simeticona sau dimeticona. infacol si espumisan au aceeasi concentratie de simeticona, 40 mg/ml. sab simplex are dimeticona in proportie de 69,19 mg/ml.

daca pe prospectul de la infacol scrie clar cum se administreaza, nu inteleg de ce te iei dupa cele auzite de la altii. oricum nu-i vei da infacol o vesnicie, in majoritatea situatiilor colicile dispar pe la varsta de 3 luni. insa trebuie sa stii ca exista atatea variante de sirop anti-colici, si daca un anumit produs isi face efectul foarte bine asupra unui copilas, asta nu inseamna ca isi va face efectul si la bb-ita ta. sunt atatea mamici care au schimbat 3-4 sortimente de sirop anti-colici pana l-au gasit pe cel care isi facea cu adevarat efectul.

cel mai bine ar fi sa intrebi pediatrul, inainte de a lua orice decizie.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#4
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 06 martie 2011 - 21:54

Sa-ti traiasca bebita!

Ca si Corina, iti spun si eu,in cazul in care alaptezi ai grija ce mananci.
Pe Tudor l-au luat colicii la 3 s si i-au trecut la 2 luni si 3 s. Am schimbat cam tot ce era in farmacie ptr colici.La el a functionat espumisan +colief, iar eu am fost foarte atenta la ce mananc. Acum Tudor are 3 luni si 1 saptamana dar alimentatia incep sa mi-o diversific treptat.
va doresc sa treceti cu bine peste asta.

Gabriela
mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


#5
deutza26

deutza26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 12:39

multumesc frumos pt raspunsurile tale ,
dupa ce am postat mesajul ,am incercat sa i mai dau baby drink ,pe care nu l prea agreaza ,intr un final incepuse sa mi faca scaunul mai moale si m am speriat ,la inceput nu mi am dat seama de ce facea asa moale ,nu era diaree dar era mai moale ,si am renuntat sa mi mai dau siropele de colici ,acum vad ca nu mai face scaunul moale ,deci cred ca siropurile erau cauza.
Nici burtica nu o doare rau ,asa ca nu cred ca treb sa mai continui sa i dau de colici nu?!

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 13:20

deutza, dar tu nu ai un medic pediatru pe care sa-l intrebi orice in legatura cu fetita ta ? am vazut ca ai mai deschis un subiect, in care spuneai ca fetita a racit si i-ai pus in nas picaturi colargol. ti le-a recomandat medicul pediatru ?

ai mare grija, in perioada aceasta "bantuie" o viroza foarte pacatoasa, se ia extrem de usor de la unul la altul. fetita ta este extrem de micuta, mai bine o duci la medic sau poate vine medicul acasa, sa o consulte, sa vada daca intr-adevar este racita si ce medicamente i se pot administra la aceasta varsta. la o varsta atat de mica, situatia se poate schimba radical in cateva zeci de minute, acum copilul poate fi bine si peste o jumatate de ora face febra foarte mare, de exemplu.

cat despre intrebarea ta legata de administrarea de sirop anti-colici, tot medicul pediatru este in masura sa-ti dea cel mai bun sfat, cu conditia sa fie un medic bun, cu experienta si sa-si dea interesul pentru micutii pacienti. ai incredere in pediatrul fetitei tale ? esti multumita de el/ea pana acum ?

eu tot n-am inteles daca tu alaptezi fetita, ii dai lapte praf sau alaptezi si ii dai completare de lapte praf. pana la urma care este situatia? pentru ca in functie de cum este alimentata fetita, este influentat si aspectul scaunului, numarul de scaune pe zi. adica nu as da vina neaparat pe siropele pentru scaunul moale al fetitei. poate sa fie asa din cauza alimentatiei tale daca o alaptezi sau se poate modifica si in urma unor probleme de sanatate ale micutei.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
deutza26

deutza26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 13:48

buna corina ,

nu alaptez ..am incercat in spital sa alaptez ,dar nu s a putut ,supliment cu lapte praf ,acum ii dau doar lapte praf.
Laptele il mananca ,si in cantitate destul de ok ,in medie mananca la 1 masa cam 100 ml de lapte ,avand in total 8mese pe zi .
a luat in greutate 1kg intr o luna ,deci e ok laptele .,
Am medic pediatru ,este ok momentam din ce am vazut eu ,de la ea am reteta asta cu colargon de nasuc ,insa vad ca nu si a facut efectul ,acum ma gand ca daca stau si o sun mereu pt diverse intrebari ,poate o si deranjez ,poate o si stresez ,de aia apelez si eu la acest site ,deoarece nici nu am mai avut copii ,nici nu am experienta ,iar fetita mea este f mica
Acum ma gand ca [poate si exagerezz eu ,ca medicul sapt trecuta mi a spus ca nu are nimic, s a uitat si in gat la ea ,a zis ca este ok ,.ca intr adevar nasul este infundat,dar sa i dau de 3ori pe zi colargol acesta ,care este o solutie ce se pune in nasuc ..
dar mai nou vad ca si tuseste ,si sotul este si el bolnav ,mi e fricva sa nu ia raceala si de la el .
nu i am mai dat siropurile de colici ,nici ceaiul si vad ca si a revenit la scaun ,acum nici dureri de burta nu mai are ,este un copil cuminte ,doar doarme si mananca ..nu o vad agitata ,sa speram ca poate a trecut perioada de colici ..
Mulumesc de raspuns ,si daca nu te deranjez ..mai putem comunica ..


#8
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 14:19

Deutza, pune intrebarile tale medicilor de la acest topic: Cum tratam corect durerile micutilor?

succes,

[dc]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 14:24

off, se pare totusi ca a luat microbul de la sotul tau. ti-am spus, e jale de vreo 2 saptamani incoace cu viroza aceasta care face ravagii in gradinite, scoli si la serviciu. se ia extrem de usor de la unul la altul. si noi am fost raciti (eu si sotul), am luat de la fetita, care a luat viroza de la gradinita. pe toti colegii mei care au copii i-am auzit vaitandu-se de aceeasi problema in ultimul timp - pacatoasa de viroza.

ai spus ca medicul a examinat fetita saptamana trecuta si parea totul in regula. problema este ca perioada de incubatie pentru virus este in medie 5-7 zile, asa ca e foarte posibil ca fetita sa se fi imbolnavit in intervalul care a trecut de la consultatie pana acum, poate a luat microbul chiar de la cabinet (daca ai fost acolo). nu stiu cat de bun este colargolul, ar fi bine sa incerci sa desfunzi nasucul fetitei cu ser fiziologic, apoi sa tragi secretiile din nas cu pompita. poate cea mica tuseste si din cauza secretiilor din nas care se acumuleaza si ajung in gat, vezi ca e foarte usor sa faca otita din aceasta cauza, pentru ca mucisorii ajung rapid si in urechea interna daca nasucul nu este bine curatat. daca mai ai caldura in calorifere, sa pui un vas cu apa pe calorifer, astfel incat aerul din camera sa nu devina prea uscat.

mare atentie cu fetita ta zilele acestea. iar in privinta pediatrului ar trebui sa lamuresti situatia cu prima ocazie, adica sa-i ceri permisiunea sa suni ori de cate ori te nelinisteste ceva in legatura cu starea de sanatate a fetitei, explicandu-i faptul ca esti atat de stresata pentru ca e primul copilas si nu ai pe cineva in preajma care sa te sfatuiasca. aici nu cred ca are ce cauta jena si rusinea, poti ajunge cu copilul la urgente, cu complicatii, tratamente pe branula cu antibiotic sau mai stiu eu ce, pentru ca ti-a fost nu stiu cum sa suni medicul. sanatatea copilasului tau este cea mai importanta in acest moment.

multa sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#10
deutza26

deutza26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 15 martie 2011 - 14:42

multumesc frumos de sfaturi ..
o sa incerc cu ser ,ii dau eu si cu apa de mare in nasuc ,
sa vedem ce o sa fac ,cel mai probabil am sa mai ajung odata sa se mai uite in gatutul ei ,sa vedem ,dar daca nu a facut temperatura exista posibilitatea sa fii racit ?



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -