Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

recoltare celule stem


52 raspunsuri la acest subiect

#51
gabi20

gabi20
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 noiembrie 2012 - 09:48

Ia uite ce supriza[:)][:)]. Biogenis are o oferta de black Friday. 1001 lei reducere pentru ziua de vineri[:)][:)]

#52
GabiScrt

GabiScrt
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 12:50

Buna, mamici! Ca tot sunteti toate gravidute sau proaspete mamici, am o curiozitate. Ati recoltat celule stem? Noi am vrea sa facem asta si ne gandisem la o banca din afara tarii, dar cei de la BabyStem sunt reprezentanta celor de la Seracell, banca de celule stem nr 1 in Germania. Celulele vor fi depozitate acolo oricum, asa ca ne-am convins sa semnam cu ei. Au un transport super verificat si sigur si preturile incep de la 990E si se poate plati in pana la 30 de rate, deci ni s-a parut ok. Insa nu stim cum se face, cu kit-ul, cu recoltarea in functie de cum nasti. Voi ati trecut prin asta? 



#53
AndreeaPelinescu24

AndreeaPelinescu24
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 15:23

Buna tuturor,

Subiectul "recoltarea de celule stem" ma intereseaza si pe mine. Sunt insarcinata si ma gandesc sa recoltez pentru bebelusul meu. Am facut un research in piata si am preluat o gramada de informatii. Inteleg ca este important ca sangele sa fie procesat inainte de congelare si ca stocarea sa fie in tara si nu in strainatate. Sunt multe SRL-uri (firme colaboratoare) care au parteneriate cu banci din Strainatate si care, din punctul meu de vedere, nu ofera siguranta. Ma gandesc ce inseamna ca timp transportul in strainatate. Ce se intampla cu sangele pana ajunge in strainatate? si pana la urma  de ce in strainatate? Sunt banci si la noi in tara care ofera, se pare, conditii de stocare ca afara. Am auzit de un aparat Biovolt care ar fi la standarde inalte dar care se afla in Marea Britanie. nu contest, poate este ok, dar repet, ce se intampla cu sangele recoltat pana in Marea Britanie? Personal cred ca o parte consistenta din sange moare. Ar fi la noi in tara un aparat SEPAX, la fel, standarde europene, care prepara sangele inainte de congelare. Nu stiu ce sa spun, as merge pe varianta de stocare la noi in tara si de inlaturare a posibilitatii de contaminare.

Fetelor voi ce parere aveti?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -