Sari la conținut

Sari la conținut


Sutienul cu cadru de sarma: OK in timpul sarcinii?


46 raspunsuri la acest subiect

#11
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 18:40

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Imi pare o mare porcarie sa crezi ca acele canale care pleaca din interiorul sanului spre mamelor se ineaca pentru ca undeva mai jos, sub ele, te apasa o sarma, o bucatica de bumbac sau doar te taie vreun elastic prost.
Cred ca asa cum spunea cineva, ne trebuie marimea potrivita si atat.
Sanul meu si al tuturor femeilor pe care le cunosc, asa cum am studiat eu pe la anatomie, se iriga cu sange nu de sub el, musai. Sa crezi ca pe sub balene si atat trece sangele spre sanul tau... nu stiu...
La mine sangele trece spre san dinspre intreaga sa baza si nu vad cum sa fie altfel, ca am avea tesut viu numai in dreptul balenelor altfel!
De noduli cunosc cazuri, dar de la marimi proaste, sutiene care strang etc., cu balene sau fara.


EXACT !!!

Dragelor, "sarmele" sau "balenele" sunt invelite in bumbac (ma rog, asa ar fi ideal, unele sunt si in materiale sintetice) si nu au cum sa stranga sanul ! Sunt SUB san, sustin greutatea acestuia si nu au nici o legatura cu circulatia sangelui ! Nici macar nu sunt in zona canalelor.
Sau nu ne referim la acelasi lucru si nu inteleg eu fenomenul ...

Problemele apar de la sutiene care strang sanul, nu care doar il sustin.

Poate gaseste cineva o poza, ca sa vedem diferentele [:D]

#12
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 14:00

Eu la ambele sarcini am purtat sutiene cu sarma si a fost ok.

Cei drept ca erau din bumbac.

Parerea mea-sunt ok

Aaa si dupa nastere cand alaptam/alaptez tot din alea purtam si port.



MIKYCRIS Album de familie

MAMI DE PRINTESE DELIA [zana]SI DILARA [zana]



Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

#13
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 10:43

In timpul sarcinii sanii se maresc in volum. Trebuie sa mergeti sa fiti masurate corect pt sutien. Nu mai purtati aceeasi marime la sutien si nu cumparati ochiometric.La data cand am plecat eu din RO magazinele de lenjerie nu ofereau asemenea servicii.Desi stiu ca acum exista Debenhams. Ei ofera astfel de servicii gratuit.Posibil ca si in RO sa faca asta.

Daca nu, rugati sotul sau o amica( eventual o croitoreasa, nu stiu..) , dupa ce va documentati temeinic cum se face.

Sutiene cu sarma? IN NICI UN CAZ!!

Fireste, fiecare face cum vrea, dar daca vreti sa aveti sanii la fel de frumosi ca si inainte tb sa purtati sutiene speciale pt femei insarcinate si cand alaptati sutiene pt alapata.Doua dintre sutienele pe care le-am folosit cu fiica mea ( si pe care le-am pastrat si le voi folosi si acum) sunt super sexi. Deci lenjerie de gravida / lauza nu = lenjerie de mamaie.

Nu costa o avere si nu tb sa cumparati 10 din fiecare. Cateva pe care sa le spalati des, daca aveti buget mai redus sunt suficiente.

Pt tonusul sanilor va recomand dupa fiecare dus sa ii stropiti cu apa rece cateva secunde. Fac asta d ela 16 ani si dupa o sarcina si insarcinata a doua oara am sanii la fel de fermi. Doar ca putin mai mari[pk]



Sincer fetelor, luati-va sutiene speciale de gravide , nu va zgarciti si nu neglijati aspectul asta. Conteaza enorm.



Lara [gravired] w17+ [baietel] Jamie and Huckleberry Errie 18mths



Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India





#14
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 21:17

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
In timpul sarcinii sanii se maresc in volum. Trebuie sa mergeti sa fiti masurate corect pt sutien. Nu mai purtati aceeasi marime la sutien si nu cumparati ochiometric.La data cand am plecat eu din RO magazinele de lenjerie nu ofereau asemenea servicii.Desi stiu ca acum exista Debenhams. Ei ofera astfel de servicii gratuit.Posibil ca si in RO sa faca asta.Daca nu, rugati sotul sau o amica( eventual o croitoreasa, nu stiu..) , dupa ce va documentati temeinic cum se face.Sutiene cu sarma? IN NICI UN CAZ!!Fireste, fiecare face cum vrea, dar daca vreti sa aveti sanii la fel de frumosi ca si inainte tb sa purtati sutiene speciale pt femei insarcinate si cand alaptati sutiene pt alapata.Doua dintre sutienele pe care le-am folosit cu fiica mea ( si pe care le-am pastrat si le voi folosi si acum) sunt super sexi. Deci lenjerie de gravida / lauza nu = lenjerie de mamaie. Nu costa o avere si nu tb sa cumparati 10 din fiecare. Cateva pe care sa le spalati des, daca aveti buget mai redus sunt suficiente.Pt tonusul sanilor va recomand dupa fiecare dus sa ii stropiti cu apa rece cateva secunde. Fac asta d ela 16 ani si dupa o sarcina si insarcinata a doua oara am sanii la fel de fermi. Doar ca putin mai mari[pk]Sincer fetelor, luati-va sutiene speciale de gravide , nu va zgarciti si nu neglijati aspectul asta. Conteaza enorm.Lara [gravired] w17+ [baietel] Jamie and Huckleberry Errie 18mthsHawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India
Frumos spus, insa cele mai multe dintre vanzatoarele de la firme de renume in Ro- jolidon, de ex,. nici nu stiu cum se foloseste un sutien pt alaptat, asta daca stiu care o fi ala. Eu am intrebat-o pe o domnisoara cum se foloseste respectivul sutien fiindca nu intelegeam nicicum (adica intelegeam, dar nu vroiam sa cred ca este asa, era mult prea incomod), iar ea mi-a raspuns: "pai... nu stiu, cred ca pe aici se scoate tzatza" Am citat cuvant cu cuvant. Am ramas siderata, nu ma asteptam in ditamai mall-ul sa aud asa ceva. Plus ca nu imi arata directia buna, ar fi trebuit sa ai niste sani ca femeile din triburi pentru a ii scoate pe unde zicea ea[:D] Sutien special mi-am cumparat si eu in timpul sarcinii, foarte ieftin nu a fost, sa stii, deci nici vorba sa cumpar "cateva". Oricum nu l-am putut folosi din cauza ca era din material sintetic, nu bumbac, si ma iritam foarte tare. Asa ca am renuntat la el, am folosit bustiera din bumbac si am sanii tot acolo unde trebuie sa fie, macar ca fecioru-meu a supt aproape un an jumate! Pentru alaptat am avut mai multe, dar cel mai bun a fost unul cumparat de la o tanti in maternitate, o chinezarie ieftina dar din bumbac 100%, inteligent croit si foarte confortabil. Prea sexy nu eram cu el, dar cand te scoli de cateva ori pe noapte ca sa alaptezi, nici nu-ti mai arde de [sex] (poate altora, dar mie nu). Lasatul sanilor tine si de organismul fiecareia dintre noi.

#15
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 03 mai 2010 - 11:53

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac





Frumos spus, insa cele mai multe dintre vanzatoarele de la firme de renume in Ro- jolidon, de ex,. nici nu stiu cum se foloseste un sutien pt alaptat, asta daca stiu care o fi ala. Eu am intrebat-o pe o domnisoara cum se foloseste respectivul sutien fiindca nu intelegeam nicicum (adica intelegeam, dar nu vroiam sa cred ca este asa, era mult prea incomod), iar ea mi-a raspuns: "pai... nu stiu, cred ca pe aici se scoate tzatza" Am citat cuvant cu cuvant. Am ramas siderata, nu ma asteptam in ditamai mall-ul sa aud asa ceva. Plus ca nu imi arata directia buna, ar fi trebuit sa ai niste sani ca femeile din triburi pentru a ii scoate pe unde zicea ea[:D] Sutien special mi-am cumparat si eu in timpul sarcinii, foarte ieftin nu a fost, sa stii, deci nici vorba sa cumpar "cateva". Oricum nu l-am putut folosi din cauza ca era din material sintetic, nu bumbac, si ma iritam foarte tare. Asa ca am renuntat la el, am folosit bustiera din bumbac si am sanii tot acolo unde trebuie sa fie, macar ca fecioru-meu a supt aproape un an jumate! Pentru alaptat am avut mai multe, dar cel mai bun a fost unul cumparat de la o tanti in maternitate, o chinezarie ieftina dar din bumbac 100%, inteligent croit si foarte confortabil. Prea sexy nu eram cu el, dar cand te scoli de cateva ori pe noapte ca sa alaptezi, nici nu-ti mai arde de [sex] (poate altora, dar mie nu). Lasatul sanilor tine si de organismul fiecareia dintre noi.





Rad si acum!!![pk]

Bine ca nu se scoate altceva Brrr

La sutienele pe care le-am avut eu nu se scotea nimic. Se detasa pur si simplu partea din fata.



Fetelor, odata ce v-ati masurat corect va recomand sa comandati online daca in Ro sunt f scumpe.Incercati: mothercare, john lewis, jojo maman bebe, debenhams. Au preturi rezonabile zic eu.

Despre sex dupa nastere...iarasi difera de la persoana la persoana..

La noi nu s-a schimbat nimic dupa nastere si nici acum insarcinata din nou.Deci un factor important a fost ca lenjeria sa nu fie cea 'clasica' de gravida/ alaptat.

Cred ca asta le sperie pe multe femei - faptul ca de la sutiene sexy vor trece la niste petece de sac.

Nu e asa, trebuie doar sa cautati unde trebuie.





Lara [gravired] w21+ [baietel] Jamie and Errie 18mths



Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal









#16
stefyapost

stefyapost

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 09 iulie 2010 - 18:06

eu nu prea fac companie buna cu sutienele in general,nu ma simt f bine purtand...si de cand sunt burtica parca mai rau ma simt.....dar si cand il dau jos ma dor tatzicile de nu mai pot[bang][bang][q](si sunt abia la inceput).

#17
sorinaalex

sorinaalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 12 iulie 2010 - 00:56

La mine in primele 2 luni a fost tare nasol cu sanii... s-au marit mult si erau tare durerosi...nu puteam sa stau fara sutien asa ca pentru acasa mi-am luat niste bustiere pe care le port non-stop. Si apropos de faze cu doamnele de la magazine de lenjerie, eu am patit-o la Triumph: am cerut sa vad modelele de bustiera si mi-a aratat o burtiera [bang]...am reusit sa balmajesc un multumesc si am iesit invartindu-ma...
Cat despre sutiene, nu am o problema cu cele cu balene, insa nu le mai suport pe cele cu buret.

[gravi] 15+ [baietel]

#18
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 08 octombrie 2010 - 06:22

Hei, de ce mai este trecut acest subiect drept "fierbinte"? Tine locul ocupat degeaba, poate ar fi bine sa fie mutat in alta parte....

#19
tmirona2010

tmirona2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 16:47

am purtat toata sarcina sutien cu sarma si a fost ok, din bumbac, si dupa nastere l-am purtat

#20
AnaEma

AnaEma
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 februarie 2011 - 19:55

Daca ai vre-un dubiu, mai bine inlocuieste-l cu sutien sport, bumbacel si cu elastic, care lasa sanii mai liberi dar ii sustine f bine.

PuP (Am citit si eu ca acestia ar fi cei mai recomandati!)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -