Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sindrom Charge


18 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 02 februarie 2011 - 11:36

Analize care sa depisteze aceasta boala genetica nu se fac probabil pentru ca sunt cazuri atat de rare(ma refer la analizele din timpul sarcinii). Mama nu are de ce sa se simta rau, fatul nu are cum sa dea semne de boala in pantec, problemele apar dupa nastere.



Boala genetica nu e intotdeauna mostenita. O boala genetica apare ca un defect pe o anumita gena in timpul copierii ADN-ului sau al transmiterii acestuia, in perioada cand celulele sa inmultesc, copiaza, formeaza. Asa au fost cazurile voastre. Am citit ca daca un adult bolnav de Charge devine parinte, riscul sa transmita copilului boala este de 50% asta in cazul in care celalalt parinte e sanatos si de 66% in cazul in care ambii parinti au Charge, in functie de mostenirea genetica.

Cazuri de recurenta(adica de aparitie a bolii din doi parinti sanatosi care au mai avut copil cu Charge) este statistic de 1-2%.



Asadar la voi fetelor, a fost un defect de genetica, nu e niciunul dintre voi parintii bolnav...



Mirandolina, mult succes cu David, sa ajungeti la medici care stiu ce inseamna boala si sa aiba sanse de recuperare. [flo]



Petro hugs. [grup]



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#12
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 02 februarie 2011 - 17:55

miha - da, cam asa cum banuiam in urma cautarilor mele despre acest sindrom, ghinion adica. In cazul nostru. Deci explicatia medicala, stiintifica pe care o caut cam asta e, din pacate.



Stiu (si ni s-a pus in vedere) ca la o viitoare sarcina va trebui sa fac mai multe analize genetice, avand in vedere precedentul creat.



Multumesc [pup].



__________________________



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



#13
mariaD_s

mariaD_s
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 februarie 2011 - 17:49

Pe data de 23 noiembrie 2010 a venit pe lume baietelul pe care mi-l doream din tot sufletul. Stiam ca are o problema la esofag ( era suspect de atrezie de esofag) inca din timpul sarcinii. Spre necazul meu dupa nastere au constatat ca are si fistula eso-traheala.
S-a realizat anastomoza capetelor esofagului si inchiderea fistulei, insa treceau zilele si au realizat ca baietelul meu nu putea fi scos de pe ventilatorul mecanic. Dupa o investigatie bronhoscopica au constatat ca are traheomalacie.
A urmat o noua interventie, traheostoma.
La aproape trei luni de stat in spital medicii au ajuns la concluzia ca e bine sa plec cu el din tara pentru ca avea reflux masiv datorita modificarii pozitiei stomacului in urma anastomozei capetelor esofagului.
Am gasit o clinica din Olanda unde am venit cu incredere ca ma voi intoarce acasa cu bebelusul meu sanatos.
Dupa cateva investigatii aici si descoperirea unei noi fistule superioare, medicii au decis sa facem o intrunire si sa-mi prezinte situatia copilului meu, a fost ca un fulger, probabilitate de 99% SINDROM CHARGE.
Inca sunt aici cu el in Olanda, urmeaza sa-l opereze pentru refacerea pozitiei stomacului si incearca sa-l scape de traheostoma prin aortopexie, dar mi-au pus in vedere ca este posibil sa ma intorc cu el acasa tot cu traheostoma.
Sunt disperata, ma gandesc ca ma intorc cu el acasa si nu stiu ce ne asteapta.
Inca nu mi-am anuntat familia de situatia in care este baietelul meu si nu stiu cum si cand sa o fac.
Sunt o mama disperata.
Adresa mea de mail pentru cei care se afla in aceeasi situatie ca si mine h2so4mari@yahoo.com



#14
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 27 februarie 2011 - 18:59

maria - imi pare rau pt. puiul tau. Dupa cum ai citit, eu am fost aproape in situatia ta, doar ca acum puiul meu e ingeras. Nu stiu, nu pot sa te ajut prea mult.



Presupun ca in Olanda e pe maini mai bune decat in Ro din punct de vedere medical. Ati facut testele genetice? Numai probleme la caile respiraorii are? Pt. ca eu stiu ca trebuie minim 3 malformatii charge pt. a primi acest diagnostic.



__________________________



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



#15
mariaD_s

mariaD_s
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 15:15

Buna,Din pacate nu are doar probleme respiratorii, are mai multe adunate: - coloboma la ochiul stang si irisul mai mic la acel ochi- la urechiuse are probleme, am inteles ca-i lipsesc trei canale din urechea interna prin care este condus sunetul- are nara pe partea stanga mai ingusta, dar nu cu mult- tot pe partea stanga sfarcul este putin mai coborat- atrezie de esofag- dubla fistula eso-traheala- traheomalacie- testicole necoborate asa sustin cei din olanda, dar doctora din Ro care a avut grija de el m-a asigurat ca sunt la locul potrivit si am incredere in ceea ce-mi spune eaDe cand suntem in Olanda s-a produs o modificare a privirii lui, nu ma mai poate privii si mai tot timpul este cu ochii dati peste cap, iar daca nu-i tine asa ii joaca ca niste mingi de ping-pong, lucru care nu se intampla cat am stat cu el in tara in spital ( trei luni).Am senzatia ca nu ma vede si nici nu-mi simte prezenta.Este foarte trist ce se intampla.In timpul sarcinii la 21 de saptamani nu i-au vazut stomacul copilului dar m-au asigurat ca nu este nici o problema ca se mai intampla daca nu inghite lichid iar la 26 cand au vazut ca iar nu-i vad stomacul ( sau vedeau ceva ca fiind stomac dar mult prea mic)m-au trimis la Bucuresti pentru investigatii.Nimeni nu a vazut nimic suspect in afara de acel stomacel care nu se vedea sau se vedea prea mic si au zis ca este posibil sa aibe atrezie de esofag sau fistula eso-traheala.Sa nu uit la 26 de saptamani un mic chist la nivel cranian ( pe care l-a vazut un singur medic), dar nu puteau sa-mi spuna daca reprezinta un semn rau. Mi-au zis ca singurul lucru pe care-l puteam face la acea varsta a sarcinii era cordocenteza, dar raspunsul venea mult prea tarziu pentru a mai putea face ceva in situatia in care aparea ceva rau, asa ca am decis sa nu fac cordocenteza si sa merg mai departe cu sarcina.La 30 de saptamani la un alt medic ecografist nu s-a vazut acel chist insa s-a observat o ventriculomegalie la nivel cranian care la 32 de saptamani nu a mai fost, a revenit la normal.La 35 de saptamani surpriza surprizelor se vede stomacul copilului dupa atata timp de absenta.Si la 36 de saptamani se naste baietelul meu Luca cu atatea probleme.Las toate aceste informatii pentru viitoarele mamici care daca au dubii in privinta bebelusului din burtica sa aiba in vedere si astfel de cazuri si sa le ajute D-zeu sa ia cele mai bune decizii.Daca mai este cineva intr-o situatie similara ca si mine as dori sa stiu ce ma asteapta si cum as putea sa-mi ajut bebelusul.Va multumesc
Citat:
citat din mesajul lui abramburika
maria - imi pare rau pt. puiul tau. Dupa cum ai citit, eu am fost aproape in situatia ta, doar ca acum puiul meu e ingeras. Nu stiu, nu pot sa te ajut prea mult.Presupun ca in Olanda e pe maini mai bune decat in Ro din punct de vedere medical. Ati facut testele genetice? Numai probleme la caile respiraorii are? Pt. ca eu stiu ca trebuie minim 3 malformatii charge pt. a primi acest diagnostic.__________________________Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.


#16
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 16:14

Maria, imi pare tare rau.



Eu am fost mult mai bulversata pt. ca in sarcina nu am avut nimic, nu s-a vazut nimic in neregula la ecografii, analize etc. Abia la nastere au inceput problemele noastre ...



__________________________



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



#17
irina_l

irina_l
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 21:59

buna.
sunt mamica unui bebe cu Charge. A fost diagnosticata in Italia in luna mai iar acum are 8 luni. Noi ca parinti nu am stiut nimic despre acest sindrom iar dupa ce am aflat despre el am citit si ne-am documentat de pe net.
Mentionez ca locuim in Romania iar in Italia am fost pentru o interventie chirurgicala si acolo i-au facut si testul genetic.

Aici la noi multi doctori la care am fost cu diferite probleme ale ei nici nu au auzit de acest sindrom. Din cate am cercetat eu nu exista centru de recuperare pt acesti copii in tara.
As dori sa vorbesc mai multe despre cresterea unui bebelus cu Charge cu mamici care au si ele un copil cu Charge.
Multumesc

#18
lilyx2

lilyx2
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:37

Buna ziua!

 

Dezamagita de raritatea cazurilor din Romania, de lipsa de informatii, de frigiditateaintampinata cand am solicitat informatii despre acest sindrom, am renuntat sa mai caut ajutor.

 

Dar iata ca acum va gasesc intr-un subiect inca deschis (multumesc moderatorilor). Daca mai este cineva deschis(a) spre a discuta despre viata copiilor (pacientilor) cu sindrom Charge, v-as ramane recunoscatoare.

 

Ma gasiti oricand la adresa de mail lilimic@gmail.com.

 

Multa sanatate si sarbatori fericite tuturor!



#19
Charger

Charger
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 12:14

Buna ziua. Mai sunt persoane interesate de sindromul CHARGE?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -