Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 3 voturi

Fluimucil fiole


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Zina

Zina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 816 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 16:50


Am gasit foarte greu o cutie de Fluimucil fiole, scrie injectabil 100mg. Prospectul este in ceha, cred. Spuneti-mi va rog cati ml a-ti folosit la aerosoli, pentru copil. Si cat ser fiziologic. Multumesc.

#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 18:12

Fluimucilul are aceeasi substanta activa ca si ACC (adica acetilcisteina). ACC de 300mg/3ml se foloseste in aerosol jumatate de fiola pe zi la copii, se trage intr-o seringa si se completeaza co 3.5 ml ser fiziologic.
Deci, uita-te atenta la concentratia fiolelor de Fluimucil: este de 100mg/ml sau 100mg/3ml sau cum? Ideea e ca acetilcisteina se foloseste 150mg/zi (substanta activa), la copil, in aerosol.

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 18:18

Nu ar trebui sa-l folosesti cum ti-a zis medicul ?

E bronhodilatator, nu ? Deci trebuie folosit cu precautie si exact cum se recomanda.[flo]





Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 18:33

Scuzele mele, am uitat sa adaug ca se foloseste doar la indicatia medicului. Am presupus ca i s-a indicat sa foloseasca Fluimucil, dar ca scriind in ceha, nu stie cum sa-l foloseasca...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 18:41

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica
Scuzele mele, am uitat sa adaug ca se foloseste doar la indicatia medicului. Am presupus ca i s-a indicat sa foloseasca Fluimucil, dar ca scriind in ceha, nu stie cum sa-l foloseasca..."Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. ClarkMami de [cavaler] Denis (17.06.2006)
N-are legatura Ceha cu restu`. Cand iti prescrie ceva medicul iti spune cum sa-l folosesti, scrie pe reteta si apoi la farmacie ti se scrie pe cutie cum il folosesti.In cel mai rau caz, suni medicul, mai bine il deranjezi decat sa faci vreo prostie.De asta ma mira intrebarea Zinei.Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

#6
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 20:37

ZINA, fiole de ACC (aceeasi substanta ca si in fluimucil) gasesti la farmacia Tacomi (vis a vis de Ulpia), cel putin eu acolo gaseam de fiecare data.
Noi, la indicatia unei dr. pediatra din spital, la fetita cea mare folosesc 1 ml ACC+3 ml ser fiziologic.
Sanatate multa!

Mamica fericita cu cele doua printese:Alexia (12 sept.2006) si Andreea (11 mai 2009)

#7
Zina

Zina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 816 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 21:00

Mi-Ka, multumesc, dar la Tacomi nu sunt, am inteles ca nu se mai gasesc la nici o farmacie.


Am pus intrebarea aici mai intai, stiind ca sunt multe mame care au folosit asa ceva la copiii lor. Normal ca am intrebat apoi si doctorita.
Multumesc pentru raspunsuri.

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 21:49

Dragilor,eu v-as ruga sa incercam sa ne abtzinem(desi stiu foarte bine ca suntetzi bine intentzionate[asia])sa dam indicatzii despre cum se foloseste un medicament sau altul,in momentul in care medicul prescrie respectivul medicament,da si indicatziile cum se foloseste!



genul de afirmatzii cum ca "am intrebat pe forum...apoi doctoritza"mie imi spune multe!



Zina,zau ca nu e cazul sa-mi raspunzi!Vezi ca sunt niste probleme acolo care incerci s ale bagi sub pres!(La tine sunt problemele)



Dana



handarbeit

#9
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 22:09

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Dragilor,eu v-as ruga sa incercam sa ne abtzinem(desi stiu foarte bine ca suntetzi bine intentzionate[asia])sa dam indicatzii despre cum se foloseste un medicament sau altul,in momentul in care medicul prescrie respectivul medicament,da si indicatziile cum se foloseste!genul de afirmatzii cum ca "am intrebat pe forum...apoi doctoritza"mie imi spune multe!Zina,zau ca nu e cazul sa-mi raspunzi!Vezi ca sunt niste probleme acolo care incerci s ale bagi sub pres!(La tine sunt problemele)Danahandarbeit
dana[flo]*********************VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]Speranta si incredere pentru David [bonjovi]

#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 23:26

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Am pus intrebarea aici mai intai, stiind ca sunt multe mame care au folosit asa ceva la copiii lor. Normal ca am intrebat apoi si doctorita.

Multumesc pentru raspunsuri.





Zina,

zi-mi ca prima data ai fost cu copilul la medic, apoi ai scos medicamentul in baza retetei.

Oricum nu inteleg de ce ai pus intrebarea pe forum.

Ma repet, aceste medicamente pot cauza leziuni permanente la nivelul plamanilor !!!



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -