Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pot ramane insarcinata daca…?


621 raspunsuri la acest subiect

#601
Bibibia

Bibibia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 ianuarie 2017 - 20:48

Buna,am si eu o întrebare sunt destul de tinerica si sunt destul de in ceata sa spun asa cu conceperea unui copil,ne Dorin foarte mult un bebe chiar daca am decât 23 de ani,am tot încercat sa rămân însărcinată începând din Iulie dar nimic,nu înțeleg am si avut o perioada stresanta,am fost si la medic in urma cu 2 luni la Szeged nu am probleme doar ca nu înțeleg si trăiesc cu frica aceea  daca nu pot face copii sau eu stiu...


#602
AleChis

AleChis
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 06:59

Buna. Sunt noua pe-aici si cam am ceva emotii sa va scriu dar trebuie sa prind curaj ca, de cateva zile mi se intampla ceva ciudat. Am un ciclu menstrual neregulat, nu vine niciodata in aceeasi data, dar tot timpul inainte sa vina,am simptome premenstruale(dureri usoare de burta, sani umflati si sensibili), dar luna aceasta nu am avut nici-un fel de simptom inainte sa-mi vina..ceea ce mi se pare foarte ciudat si mai adaug si faptul ca consistenta lui este una vascoasa si de culoare maro inchis. Ne dorim un bebe dar de ceva timp tot incercam si nimic..drept e ca nici nu prea am respectat perioada ovulatiei. Simptome de sarcina nu cred sa fii avut..sau nu am bagat de seama.

Am ceva ca niste ghionturi in burta, am ceva gaze si  m-am trezit vreo 2 zile la rand cu dureri de cap. sa fie astea semnele unei sarcini? A si acum vreo 2 zile cand veneam de la lucru m-a luat o stare de rau dar mi-a trecut duoa vreo 2 minute.


Editat de AleChis, 13 ianuarie 2017 - 16:51 .


#603
TatianaRusu

TatianaRusu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 14:06

 Buna dragelor . De 3 luni am inceput sa muncim serios pentru un bebe , din pacate nu a aparut inca . Acum aproximativ o luna mi-am facut controalele de rigoare la ginecolog , totul fiind in regula . Mi s-a prescris Prenatal , Folicil si Vitamina E , pe care le urmez de a doua zi dupa consultatie . Azi dupa calendarul personalizat din telefon ar trebui sa am ovulatia , insa tin sa precizez ca avem o viata sexuala intensa desigur cu ejacularea  in inauntru . De ieri mi s-au incepput a mari sinii si cu mici dureri (dar simptome din astea am inaintea inceperii cm) , insa aseara am avut dureri de ovare (ceea ce le simteam doar in prima zi de cm)  greturi nu intense _dar neplacute si numai gindul la mincare imi este . Cum credeti , sunt sanse ?



#604
Sandutza21

Sandutza21
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 martie 2017 - 11:33

Bună dragelor.sunt noua pe acest grup și vroiam sa împărtășesc cu voi din trăirile mele...acum 2 ani jumate am fost operata de tiroida pt ca nu aveam șanse sa rămân insarcinata altfel...încercăm de 4 ani dar nimik pana în decembrie când s-a întâmplat minunea..dar ca orice minune în viata mea nu a durat decât pana în ianuarie când am avut un avort spontan :( mi-a venit cm în 26 februarie după care au urmat controale la endocrinolog și la ginecolog și toți mi-au spus ca sunt în regula pot sa încerc în continuare...ginecologa mi-a dat și progesteron sa iau poate poate se prinde de data asta...sper sa fie cu ochi acuma :)



#605
Mikycamy

Mikycamy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 15:45

Buna, ma numesc Mihaela si am 36 de ani, din noiembrie 2016 incercam sa avem un copil fara rezultat, am fost la control si am inceput analizele, acum cateva zile am fost sa iau rezultatul la analize, mycoplasma si ureaplasma nu sunt ok...mi-a dat tratament 10 zile, dupa tratament repet iar analizele si daca sunt ok o sa fiu programata pentru hsg, mi-e teama, imi doresc din tot sufletul copii, luna de luna am sperat si am fost dezamagita, mi-e teama si de hsg, mi e teama de tot.



#606
Mirels05

Mirels05
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 08:33

Bună mămici în devenire, sunt noua și cam tinerica,  am o menstruație regulată pana acum.

Dar ceva ma cam pus pe gânduri , eu și sotul meu de o luna încercăm să avem un bebe,  luna aceasta cm mi-a întârziat 4 zile ceea ce pentru mine nu e in regula deoarece mie îmi vine la momentul estimat... Bucuroasă că îmi întârziase deja 4 zile am facut un test de sarcina,  și surpriza era o singura liniuță,  cu speranța că poate poate sunt,  am zis ca pana marți când mă duc la doctor voi fi ok,  azi noapte pe la 3 mi-a venit cm... Este normal?... Adică eu am un caz în familie,  ia venit cm normal pana la un moment-dat când avea deja 4 luni în burtică.. Ma gândesc cu speranța că poate voi fi și eu un caz asemănător... 

Voi mai încerca poate apare barza cu un pitic. 

Ps.imi cer scuze dacă v-am cam plictisit cu povestea mea... 


#607
Rahuri

Rahuri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 02:43

eu si iubitul meu ne dorim un copil, iar de 2 luni ne tot chinuim sa avem un copil si nimic. Ciclu menstrual imi vine neregulat, iar eu nu mai stiu ce sa fac. Am nevoie urgent de sfatul vostru.

 



#608
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 19:24

de 2 luni te chinui? [alcool] nici 2 ani nu sunt chin..en fin... [zirea]  mergi la dr si fa-ti ecografie.vezi ce te sfatuieste vizavi de ovulatie.asta daca stii cam cand ovulezi.daca ovulezi.poti face teste de ovulatie.poti sa-ti iei in f dimineata temperatura bazala...dar ecografia e sfanta.si monitorizarile ecografice.succes!


Editat de velvet, 14 ianuarie 2018 - 19:25 .


#609
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 ianuarie 2018 - 19:52

Mda... unii "se chinuie" sa faca un copil, altii il fac de placere  [batcap]  [:-)))]

Lasand gluma la o parte, Rahuri - 2 luni e o perioada extrem de scurta. Lasa stresul, relaxati-va si incearcati 6-8 luni. Daca nu reusiti, mergeti la medic amandoi (si tu, si partenerul) si faceti investigatiile pe care vi le recomanda dr.

Succes!  [:)]



#610
linaf18

linaf18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 15:10

Buna fetele! Am tot vazut diverse probleme aici in special cu ovarele polichistice, probabil e cea mai frecventa.

 

Intrebarea mea e, daca se poate ca cineva cu polip uterin sa ramana insarcinata? In urma unei ecografii vaginale asta a fost diagnosticul si medicul zice ca daca nu il operez, nu pot ramane insarcinata. De fapt au si trecut 9 luni de când nu ne protejam si bebe nu vine.

Mersi anticipat!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -