Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bichon frise


26 raspunsuri la acest subiect

#1
ratusca1977

ratusca1977

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 00:26

buna seara tuturor!

de 3 zile sunt posesoarea ununi bichon frise care azi a implinit 3 luni. pana l-am adus acasa eram foarte nerabdatoare sa il iau, apoi usor, usor m-am cam "dezumflat" ca sa zic asa...si spun asta pentru ca face pisu si kk pe ziar...cu toate ca sterg bine dupa ce face, in casa ramane un miros de care nu prea sunt multumita.
deocamdata il tin in balcon si foarte putin l-am lasat sa intre in sufragerie, e foarte jucaus, roade tot ce prinde.
i-am luat un cosulet din burete cu plapumioara ca sa doarma in el...degeaba, el tot pe jos doarme.... cu patutul are o singura problema...sa il roada intruna.
pana nu terminam de facut vaccinurile nu il pot scoate afara, dar pana il voi scoate afara as vrea sa ma sfatuiti si pe mine cum sa fac sa devina mai ascultator, mai cuminte, as putea scapa de miros?
am citit si pe net si am aplicat o parte din ceea ce am citit, dar parca nu mai am rabdare cu el.... stiu ca e micut si e ca si un copil. daca a mai avut cineva astfel de probleme, va rog sa imi impartasiti si mie din experienta voastra.

va multumesc.

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 00:58

Tu vrei caine mai cuminte decat ai descris ?

Facem schimb ? [:D][:D][:D]



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#3
ratusca1977

ratusca1977

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 01:20

sa inteleg ca al tau e mult mai neastamparat?[:D]


#4
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 03:02

cateii si pisicile, toate animalele fac pisu si caca;-)
Eu de exemplu am acuma trei pui de catel, ii scot afara langa bloc de trei ori pe zi si scap de o parte din spalat dupa ei!
*in apa de spalat pun solutia clasica de spalat pe jos si otet! scoate tot mirosul si sigur nu miroase ( iti spune o obsedata de curatenie!)

Ti-ai luat catel ...un catel lasa par, face pisu si caca, trebuie scos afara de 3-4 ori/zi, spalat, periat, dus la doctor, iubit, iubit...nu o sa stea ca un bibelou, o sa-si schimbe dintisorii de lapte si o sa roada lucruri prin casa! Analizeaza daca vrei toate astea si daca nu, mai bine cauta-i o familie iubitoare si fa-l cadou! Serios daca nu esti pregatita pt o relatie pe viata, in care nu sta cainele pe balcon , mai bine fa-l cadou la cineva care ar avea grija de el.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.




quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto


#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 09:57

Ti-ai luat de fapt un cersetor - dupa atentie si iubire [olala]

Asa sunt toti bichonii.

Sela noastra e un fel de maltese (neavand pedigree nu stim exact), nu roade prin casa pentru ca de cate ori ar fi vrut, i-am spus pe un ton ferm "nu" si i-am pus la dispozitie animale de plush si jucarii piuitoare, donatii de la fi`mea, asa ca are ce hartui [:D] Preferatele sunt niste ponei [:D]

Cu pipi la noi e mai greu [bang] KK face pe balcon de unde pot curata foarte usor, ea neavand program exact, merge afara fara mare succes in acest sens.

Sa il periati cat mai des, este foarte important pt blanosii astia [olala]

Si sa pui poze [bis]



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#6
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 18:01

De patru zile ti-ai luat stapin.Pentru ca in timp ,tu vei fi sclavul santajelor lui ,iar el stapinul :))).

Magarita mea,mai are trei saptamini si face anu' si e total needucata.Nu am avut timp de ea,mi-a fost mila sa o cert,mai ales cind dupa vreo boacana ridica boticul negru in vint si zbura ca un OZN in cel mai indepartat colt al curtii.Cind simtea ca imi trec furiile ,aparea cu o figura miloaga si ma privea ca o vulpe : ))).

Concluzia :mi s-a suit in cap,la propriu si figurat (doarme in capul meu).Daca stii ca e ca un copil,adauga ca rasa e speculanta la maxim.E greu sa ii rezisti.

Mai esti hotarita sa il pastrezi? : )

----------------------------------------------




#7
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 14:50

Ratusca, pana la 3 luni, uneori si mai tarziu, nu prea poti invata cainii sa isi faca nevoile afara pt ca sunt prea mici si nu se pot controla. A mea abia dupa 3 luni a inceput sa-si poata puna ''dop''. In legatura cu rosul te inteleg perfect, pt ca pana sa o dresez pe a mea o tinam inchisa intr-o camera a carei singura mobila era o masa pt ca rodea TOT. Bine-nteles, avea jucarii de catei, dar ea tot picioarele la masa le-a ros.

Dresajul trebuie sa fie strict, deoarece cateii au nevoie sa simta cine le este stapan, cine e ''the alpha male''. Atunci cand iti stabilesti pozitia de autoritate te va asculta fara probleme, iar atunci cand nu te asculta TREBUIE PEDEPSITA. Spun asta pt binele animalului, pt ca daca cainele crede ca el este stapanul 'haitei'' devine stresat deoarece crede ca are responsabilitatea sa conduca ''haita'', sa o protejeze, sa aiba grija de ea. Este vorba de instinct ca sunt convinsa ca nu poate proteja micuta bichon intreaga familie.



#8
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 12:42

Zi mersi, ai un catel super-cuminte.

Sa-ti spun ce face boxerita mea (de 10 luni) ? Noroc ca avem curte ca altfel cred ca nu as mai gasi nici mobila in casa [:D]

Toate ghivecele distruse de mai multe ori, "tuns" doi pomi (la modul urcat pe masa si agatat de crengi), doua cotete distruse (scos placajul din ele, jumulit polistiren), mai nou decoperteaza casa (am gasit ieri un morman de moloz la usa, unde fusese putin sparta fatada).
Ah, si smulsul rufelor de pe sarma este la ordinea zilei. De asemeni ros tot ce prinde.

Totul cu calm si meticulozitate, ca e ardeleanca fata :))

Nu stiu cat mai rezist psihic, mi s-a spus ca dupa 1 an se cumintesc.. altii ca dupa 2 ani abia... altii ca dupa prima serie de pui...

Ei, ce ziceti de asta ? Distractie zi de zi [bang]

Ingrid si Cristi 6 ani

#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 12:59

Ratusca, cum sunteti ??? [olala]



Anyella, ai poze cu junioara ??? [olala]



Ingrid [:D]

Si zi tu, acum ce sa faci, decat sa astepti sa treaca anii ? [pk]



Si eu ma gandesc ... taman ce crescu a`mare si era armonie si pace in casa, a aparut junioara si a transformat totul in haos [8D]



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#10
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 13:36

Asta-i soarta mea... copil distrugator, caine distrugator... mai stam de vorba peste 2 ani cand voi avea ceva puiuti de la catea... ceva amatori de acum ? Va trec pe lista ? [:D]

Ingrid si Cristi 6 ani


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -