Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diabet gestational


60 raspunsuri la acest subiect

#51
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 31 mai 2012 - 00:33

Intru doar sa spun ca mi-au scazut dozele de insulina! Cea de seara, lenta a scazut cu 2 unitati, si cea de dupa cina. Sigur ca nu e foarte mult, la dozele forte ce le luam, dar important e ca scad! Ca mi-era frica sa nu fie diabet preexistent si nu de sarcina. Pe masura ce sfarsitul sarcinii se apropie, se revigoreaza productia proprie de insulina, asa mi s-a explicat. Am facut si o cadere de glicemie intr-o seara, tocmai din cauza dozei de insulina prea mari in raport cu mancarea. Dar a trecut si sunt ok.
Multa sanatate va doresc, iar fetelor cu aceasta problema, scrieti aici, ajuta foarte mult!

[gravired] 35 + [baietel] Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

#52
elena_gd

elena_gd

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 31 mai 2012 - 02:42

Fleur ma bucur ca micsorezi dozele. Asa mi-a spus si mie doctorita ca ar trebui sa se reduca glicemia pe sfarsit de sarcina.
Eu insa nu am sesizat acest lucru din pacate, cert e ca as manca in continuu. Eu ma suspectez totusi ca aveam probleme dinainte de sarcina, dar voi vedea dupa ce nasc cum stau lucrurile.

Elena [gravi] 38+ cu Bebster [baietel] AMR 1+

#53
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 10:48

Aduc subiectul asta la lumina ca vad ca nu s-a mai scris de mult.

Sper sa nu mai fie nimeni in situatia de a avea diabet gestational,dar in acelas timp spar macar ca cele care au trecut prin asa ceva sa mai vina sa dea sfaturi.

La 27 de saptamani mi s-a depistat zapaceala asta de diabet, de aproape 3 saptamani imi masor zilnic glicemia si merg saptamanal la control.In timpul zilei reusesc sa nu depasesc 140, uneori chiar e jos 99-110.Doar odata am depasit 140,dar stiu ca am mancat ceva sorbet.

 

Problema la mine este dimineata pe nemancate, nu reusesc sa am sub 90, minimul a fost 95 si culmea dupa ce mancasem pe la 10 seara.Am incercat sa mananc si la 19,30, sa fac plimbari, nu am reusit.Mi s-a mai dat ragaz o saptamana sa incerc prin regim si daca nu reusim ma trece pe insulina.Sper din tot sufletul sa nu ajung acolo.

 

Daca mai sunt persoane care au avut aceasi problema dimineata as vrea sa stiu cum au facut sa scada fara a face insulina.



#54
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 10:57

Trebuie sa notezi tot ce mananci ca sa vezi care suunt alimentele care iti cresc glicemia.

Mie cartofii imi cresteau glicemia mai rau ca orezul de ex. Apoi painea, daca are tot felul de aditivi e f rea.

Si da, plimbarile sunt sfinte, alea te ajuta ff mult.



#55
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 11:25

Cartofi nu mananc.Am un tabel unde sunt trecute alimentele si cu valorile ficaruia,ma incadrez in ce mi-a dat diabetologul, ca dovada ca ziua  am intre 100-130, dar dimineata pe nemancate nu reusesc sa o temperez.

Mie mi-au dat sa verific si urina, stau bine, acolo nu iese nimic, doar in sange.

De ex. intr-o seara cand am mancat la 20.00 aveam 100, iar dimineata la 8 pe nemancate aveam 96.In timpul zilei de ex daca mananc la 13:00 pranzul am 99, iar cina la 22:00 am 110.In timpul zilei procesez mult mai bine ca noaptea



#56
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 11:49

Valorile astea sunt inainte de masa sau la 2 ore dupa masa?

Eu imi luam glicemia inainte si dupa fiecare masa.

 

Din fericire eu am reusit sa o tin in frau cu regim


Editat de mcoca, 27 iulie 2015 - 12:00 .


#57
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 14:19

Mie mi-a spus sa-mi iau la o ora dupa ce mananc.Prima data imi iau pe nemancate, apoi dupa fiecare masa la 1 ora.In timpul zilei este ok cu ce mananc, doar dimineata pe stomacul gol glicemia e mai mare decat valoarea data de ei.Oscileaza intre 95 si 111.



#58
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 14:28

Incearca sa faci o plimbare dupa masa de seara si sa nu mananci deloc carbs. Stiu ca e nasol daca e mare dimineata ::(

 

Oricum, daca nu se poate si nu se poate sa o scazi si faci insulina, asta e, principalul e sa fiti bine tu si bebe.



#59
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 11 august 2015 - 12:25

Fetelor cum ați aflat de diabet , la analize sau ați simțit voi ceva? Eu de ex sunt la a doua sarcină, cu prima nu am avut nici un fel de problemă dar nici dulciurile nu le iubeam f tare, acum însă la fiecare control ma întreabă de istoricul meu sau al fam. dar nu mi-au zis nimic de diabet, in schimb am înnebunit cu dulciurile și nu numai. La cate sap ați făcut analize? 



#60
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 13 august 2015 - 11:56

Fetelor cum ați aflat de diabet , la analize sau ați simțit voi ceva? Eu de ex sunt la a doua sarcină, cu prima nu am avut nici un fel de problemă dar nici dulciurile nu le iubeam f tare, acum însă la fiecare control ma întreabă de istoricul meu sau al fam. dar nu mi-au zis nimic de diabet, in schimb am înnebunit cu dulciurile și nu numai. La cate sap ați făcut analize? 

 De simtit n-am simtit nimic, aici dr iti da sa faci testul de intoleranta la glucoza in jur de saptamana 24, la mine asa s-a descoperit.Si eu nu-s o persoana care mananca dulciuri.Oricum n-are nicio legatura consumul de dulciuri cu diabetul in sarcina.

Oricum e bine de facut.

Cauzele pot fi multiple: sarcini in trecut cu pb, rude caare au diabet de tip 1 sau 2, sarcina anterioara cu copil care a avut peste 4 kg la nastere, varsta mamei.

 

Sper sa nu fie cazul la tine.

Sarcina usoara pana la capat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -