Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diabet gestational


60 raspunsuri la acest subiect

#21
adri28

adri28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 30 noiembrie 2010 - 03:05

Salut, am vazut ca intrebai de eschivalenta mmol/l si mg/dl. Trebuie inmultita valoarea in mmol/l cu 18 si rezulta valoarea in mg/dl.
Sper ca nu am raspuns prea tarziu si ca e utila informatia.
Bafta la regim [pup]

#22
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 02 decembrie 2010 - 16:06

adri 28, [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]
super!!
am fost iar la sp. si am vb cu nutitionista si mi-a zis ca pot sa pap clatite cu fructe sau nuci, fara zahar adaugat.., inghetata cu iaurt si alte chestii ( cafea sau cacao),
si chiar pizza facuta in casa din faina integrala cu legume si putina branza....
si a zis ca de craciun pot sa pap si eu o felie de cozonac...[olala]

mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 23+cu [fetita]
69/11

#23
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 03 decembrie 2010 - 23:54

CREDETI CA VIT CU ZAHARINA SUNT NOCIVE...?
CATA ZAHARINA POATE AVEA O PASTILA EFERVESCENTA?


mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 23+cu [fetita]
69/11

#24
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 04 decembrie 2010 - 01:54

Buna fetelor, am revenit si eu dupa 10 zile in spital din cauza de col scurtat. M-au terorizat cu regimul, pe langa ca era fara nici un gust, mai era si tare putina mancare, am slabit 3 kg si bebe a sarit de pe linia mediana a evolutiei lui deci a crescut mai putin. Si cu toate astea glicemia mea n-a fost mereu perfecta, una pe zi trebuia sa o ia razna. Cum adaug paine, chiar neagra, cum se duce valoarea-n sus. oricum de dulciuri nu poate fi vorba, nici nu-mi trece prin minte sa incerc. Am observat insa ca are mare legatura cu stressul, cum ma stressez putin, cum se ridica valoarea, pot sa mananc si mama regimului.
Azi prima zi acasa - am mancat corect, insa portii mai marisoare, ca ma simteam infometata rau si glicemia mea a fost perfecta. Deci e importanta si starea de spirit.

Eu imi iau glicemia dimineata pe stomacul gol si apoi la o ora dupa masa. Nu e chiar tot timpul o ora punct, se mai intampla sa fie si o ora si ceva, nu e batut in cuie.
In primele zile in spital mi-au facut injectii pentru maturarea plamanilor lui bebe si mi-au iesit niste valori imense la glicemie, erau gata sa ma bage la insulina, dar dupa vreo doua zile au revenit la normal. Oricum, m-am simtit rau, mi-era sete continuu, si parca si greata si ameteala, toate deodata. Dar a trecut.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] 29+ [baietel] Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




#25
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 04 decembrie 2010 - 09:58

Neata!

Ailed, nu stiu cata zaharina este intr-o pastila efervescenta, dar am citit ca gravidele trebuie sa evite indulcitorii artificiali pentru ca nu se stie exact ce efect au asupra lui bebe.

Doloress, bine ai revenit [flo]!!! Imi pare rau de aventurile tale spitalicesti [:(]. Am citit la fetele din nov-dec ca poti sa stai si saptamani bune cu colul deschis total. Probabil ca depinde de organism. Si eu cred ca glicemia este legata de stress. Bine ca esti acum acasa, mai linistita, iar colul probabil se va tine tare mai mult decat te astepti [pk]. Tu spuneai ca daca vezi ca glicemia e crescuta iei masuri. Ce fel de masuri? Sari o masa?

Va [pup]

[gravi] 32+ cu [fetita]

#26
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 05 decembrie 2010 - 20:33

Salut! Doloress citisem si eu despre tine tot la odisee si chiar ma bucur sa aflu ca esti acasa si bebe e la locul lui.
Eu recunosc ca am tot facut teste cu regimul meu.. am mancat mec si glicema a iesit bine, am baut sucuri si tot asa, insa daca mananc dulciuri sare de limta categoric.. Asa ca de vreo sapt mananc normal, portii mai mici si fara dulciuri..mi-am adaptat meniul in functie de glicemie. Marti am consultatie la diabetolog si o sa aflu daca gresesc..eu sper ca nu.
Va pup

#27
Isabel79

Isabel79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 16:19

Buna fetelor!
Si eu ma confrunt cu diabetul gestational,dar mi-a spus sa tin doar dieta si sa controlez glicemia acasa.Dieta de-acum trebuie sa ma duc s-o iau,dar sincer va spun ca nici nu ma mai duc,m-am saturat de-atatea vizite la spital.Si cu celalat copil,am un baiat de 3 ani si 4 luni,mi-au spus sa tin dieta dar nu aveam diabetul gestational,am tinut dieta...2 zile si-apoi tot ce imi era pofta mancam.Oricum problema mea sunt dulciurile,nu neaparat mancarea.Si am incercat sa renunt la ele dar tot trisez.Imi masor glicemia acasa si vad ca de de 3 zile de cand am inceput e destul de ok.Eu sunt in 35 de saptamani,mai am 5 saptamani si nasc asa ca sa mai tin dieta pentru 5 saptamani.....O sa tin dupa cand o sa ma apuc de sport ca si-asa o sa am de dat jos vreo 20 de kile.Oricum o sa incerc sa mai tin una din dietele de mai sus,cea cu ciorbe,supe parca...

#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 19:48

Buna, tuturor gravidutelor cu diabet gestational, foste si actuale!

M-am gandit sa inviorez subiectul asta, la care nu s-a mai scris de un an jumate, ca doar si in 2012 suntem fete cu astfel de probleme, din pacate, si cred ca avem nevoie sa ne facem un grup de sustinere. Sper sa ne adunam (si) pe aici, cele cu astfel de probleme de la toate odiseile, stiu sigur ca suntem cate 1-2 sau mai multe pe la fiecare.
Va astept Elena, Gyan si toate care doriti sa participati la discutie, cred ca ne-ar fi tare util sa partajam informatii si experiente de tratament, regim, etc.

Eu sunt la primul copil, in 30 de saptamani, mi s-a descoperit glicemie mare pe nemancate inca din saptamana 10, parca, trimisa de medicul de familie la clinica de sarcini cu risc (la spitalul unde voi naste). Acolo am fost diagnosticata cu diabet de sarcina, nici nu am mai facut testul de toleranta la glucoza, s-a considerat ca diabetul e deja instalat.

Dieta singura nu functioneaza la mine, m-au trecut pe insulina, de 3 ori pe zi inainte de mesele principale si odata seara, deci de 2 tipuri, de zi si de seara.

Tin sub control glicemia cat de cat, dar valorile dupa micul dejun sunt in continuare mari 8-10 (144-180). Imi cresc singura dozele de insulina,acum trebuie sa o fac zilnic. Mi s-a explicat ca am dezvoltat rezistenta la insulina din cauza exploziei de hormoni placentari.

Ma simt in general bine, dar ca si voi sunt un pic panicata sa nu ii fac rau lui bebe. Imi controlez si eu alimentatia, parca nu asa strict ca voi cele care ati scris pana acum. O sa revin intr-un alt mesaj cu recomandarile nutritionale care mi s-au facut, pe scurt zero dulciuri, sucuri de fructe, fructele din oricare dar separate nu impreuna cu mesele. Ca o particularitate mie imi creste glicemia la orez si la combinatii lapte+paine+branza sau lapte+cereale si la fast-food tip McDo. Scade la legume gen varza, brocoli, conopida.

Mi-ar place sa vad pe aici retete pentru noi, regimuri alimentare, daca faceti miscare, ce anume, daca ajuta.

Am si o intrebare: sunt printre voi care ati facut tratament pe cale orala (pastile). V-a ajutat, cum va simtiti? pareri pastile vs. insulina?

Sanatate multa voua si bebeilor si..va astept!

[gravired] 30 + [baietel] Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

#29
elena_gd

elena_gd

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 20:28

Fleur, cu postu tau m-ai lovit in moalele capului, ma simt ca un copil mic prins la furat gorgoaze[:D]. Tocmai ce imi facui astazi de cap. Am mancat in oras o supa crema cu branza cu o chifla integrala cu seminte si la felul 2 o clatita imensa cu fructe si sos de ciocolata. Ajung acasa si imi iau glicemia la o ora...praf 138, la 2 coborase la 112.
In rest, ca nu am mai vorbit de mult, vazand eu ca stau bine cu glicemia dupa mese am cam lasat regimul balta, da balta rau.
Mananc ce e drept si ciocolata, dar numai cu cacao min 70% cate 2 patratele pe zi si intre mese fie cate un mar, o para, struguri, banane mai verzi, prune acre.
Am sesizat la ecografii ca bebe are circumferinta abdomenului mai mare decat celelalte masuratori si am cam bagat-o pe maneca, cred ca o sa reincep masurarea de 4 ori pe zi a glicemiei si o sa ma tin mai strict de regim. Alt motiv de ingrijorare e ca la 33s placenta avea grad de maturare 3...ceea ce este cam mult si se poate datora diabetului ca si nivelul scazut de lichid amniotic... am AFI 7.
Tu cum mai stai cu valorile glicemiei? Parca iti luai numai la 2 ore dupa masa ca faci insulina.
[pup], sa nu mai spun ca imi place la nebunie numele Eric, asa vreau si eu sa-l botezam pe bebster, dar sotul nu e de acord din cauza unor superstitii norvegiene, dar nu ma las si pace... ca Eric imi place.[:-)))]

Elena [gravi] 33+ cu Bebster [baietel] AMR 6+

#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 aprilie 2012 - 21:51

Elena, masor la strict o ora dupa fiecare masa.
Valorile mele sunt bune dupa normele de aici, cu o exceptie: dupa micul dejun, cand am, cum am spus 144-180. In rest intre 5.5 si 8 (mi-e lene sa mai transform, se inmulteste cu 18 la voi), deci in limite.

Tie ti-a zis ca marimea abdomenului lui bb e influentata de diabet?
Al meu la ultima eco era mai micutz un pic ca media, urmatoarea eco o am pe 9 mai si sunt foarte curioasa cat a mai crescut. Vor fi exact 2 luni intre cele 2 eco! Mie burta mi s-a facut imensa in ultiomul timp, banui ca a crescut ceva bb...

Ai grija cu dieta, si eu mai pacatuiesc din cand in cand, alteori imi creste glicemia fara explicatie (posibil si pe fond nervos cum au mai zis fetele).

[gravired] 30 + [baietel] Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -