Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diabet gestational


60 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 19:49

Nici mie nu mi-a spus la ce ore sa mananc...dar trebuie sa-mi organizez cumva mesele astfel incat ultima gustare sa fie la 3 ore dupa cina si cu 8 ore inainte de primul test de dimineata. La mine ultima ustare inseamna vreo 3 mandarine si apoi direct pat ca sa fiu in stare sa ma trezesc devreme[:D] Astazi m-am amarat rau...m-am tot documentat pe net si parca de abia acum am realizat ca treaba se poate ingrosa si la o adica...imi poate afecta copilul.. Ma rog la Domane-Doamne sa fie totul bine..

#12
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 19:52

Doloress.. cum a fost primul copil dupa nastere? Probleme, sensibilitati, predispozitii? Cum ai nascut? Adica sunt curioasa daca ti s-a sugerat cezariana din cauza diabetului.
Va [pup]

#13
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 20:14

Laura Luiza iti multumesc mult ca ai avut rabdarea sa scrii regimul tau [flo].

Povestea cu 8 ore intre ultima gustare si prima glicemie masurata n-am stiut-o, interesant.

Eu zic sa nu te amarasti prea tare, ca asta creste glicemia [bang]. Din cate stiu, daca este tinut bine regimul, bebe nu va fi afectat. Doloress cu siguranta ca iti va povesti ea cum a fost prima sarcina, dar daca te uiti la poze, vei vedea ce baietel superb are [:)].

[gravi] 30+ cu [fetita]

#14
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 07:44

Eu marti o sa mai vin cu mai multe idei, despre meniuri si cantitati, atunci am intalnire cu nutritionist si generalist. La noi te intreaba ce mananci tu, in general si pe baza a ce mananci tu, iti face un regim.
Dar din cate im aduc eu aminte, cantitatile de carbohidrati sunt cam ca la tine, Laura-Luiza

Si eu mananc ciorbe si supe - mi-a zis ca e OK, insa daca pun taietei / orez / cartofi / fasole / mazare - se considera o portie de carbohidrati, deci daca pranzul contine 2 portii de carbs - si mananc o supa cu taietei, apoi felul doi e numai salata cu o felie de paine. Fara orez, paste, etc. Eu de o saptamana de cand am inceput sa tin regim n-am mai pus decat carne si legume in ciorbe si supe - si cred ca e OK. Ca sa pot manca si felul doi - un carbohidrat acolo.
Mi-a mai zis sa fiu atenta si la supele creme - in care e amidon sau faina, si astea au continut mai mare de carbs, deci tot o portie se considera.

Laura-Luiza la mine e un caz mai deosebit ca am nascut prematur, la 32 de saptamani. Copilul nu avusese timp sa se faca prea mare, asa ca am nascut natural. Am inteles ca cezariana se recomanda la diabet de sarcina numai daca bebele e prea mare.
A fost destul de bine pentru 32 de saptamani - 1.850 kg - mi-au zis ca si din cauza diabetului era putin mai marisor, pana la urma asta l-a ajutat.
Copilul a fost super-OK - a avut glicemia buna, se pare ca diabetul meu nu l-a afectat cu nimic. In rest - in primii doi ani de viata a fost sanatos tun, nici racit nu era. Anul trecut in februarie insa, dupa cateva luni de la inceperea gradinitei - a tot facut - pneumonie, otita, rosu in gat, alergie la antibiotice, la 2 luni tot cadea bolnav. Dar asa e cu intratul in colectivitate, nu scapa nimeni. Ca orice prematur, e putin mai sensibil, colegii lui de gradi sunt bolnavi 2 zile si apoi gata, el din pacate - si cate 2 saptamani.

Acum nu stiu ce sa zic, daca am nascut prematur din cauza diabetului, nu se stie cauza. Pur si simplu mi s-a rupt apa. Cert e ca aveam lichid in exces, asta din cauza diabetului, poate ca a fost presiunea prea mare pe col, colul nu mi-l masura niciodata la eco, acum insa mi-l masoara ca am antecedente. Si acum il am mic, de 2 cm, mi-au dat concediu de invaliditate pana la nastere si recomadare sa stau in pat, tocmai din cauza asta, am lichid in exces din nou si colul foarte mic. Doctorul mi-a zis ca daca ajung la 36 de saptamani sa fiu bucuroasa.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] 28+ [baietel] Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




#15
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 07:49

A, si dupa nastere, diabetul a disparut imediat, tin minte ca m-am dus direct la cafeteria spitalului si mi-am luat cel mai mare hamburgher posibil cu cartofi prajiti [:D] si mi-am masurat dupa o ora glicemia si era perfecta!
Si cu cateva zile inainte trisasem o singura data, cu pizza, parca 2 felii am mancat, dar era pizza cu legume multe, si crusta fina, deci nu chiar junk- junk si glicemia mi-a sarit peste limita cu mult!


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] 28+ [baietel] Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




#16
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 19:22

dragutelor, ura....mi-am luat cantar si am constatat ca papam mai putin decat tb...
asa am slabit eu 3 kg in 12 ziel
e drept ca ma simt super, numai am nicio senzatie naspa...balonari, dureri de spate, oboseala...
mie mi-au recomandat de la sp de boli metabolice 225 de carbohidrati pe zi 90 de grame de proteine si 60 de grame de garsimi 30% in total 1800 de cal
tot 6 mese si sase gustari
va scriu maine regimul ...


mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 21+cu [fetita]

#17
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 19:37

dragutelor dar clatitele asa cum se fac in rom, apa(lapte), ou, faina.. nu vad dc nu am putea manca
facute cu faina integrala si umplute cu fructe la gustare...doar una[pofta][pofta], n-are zahar....
eu mi-am facut budinca de paste... cu branza de vaci si un pic de smantana slaba si o pic de esenta de vanilie..
[flo]
sau mar copt cu scortisoara...
din cugetarile unei gravide fosta sugaraddict...[:D]

mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 21+cu [fetita]

#18
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 23 noiembrie 2010 - 15:21

Doloress multumesc de raspuns. Am vazut poze cu baietelul tau si intr-adevar e tare frumusel. L-am admirat impreuna cu sotul meu [:D]
De cand am inceput regimul, glicemia imi iese mereu bine, exceptand pranzul de ieri cand am uitat ca am luat o lingurita de miere cu o jumatate de ora inainte de test..aia e. DA! TRISEZ! Mierea e pasiunea mea dintotdeauna... Si cu toate astea glicemia imi iese mereu bine...am in minte o vaga banuiala ca..poate nu am diabet..
De abia astept urmatoarea intalnire cu medicul..sper sa-mi spuna ca totul e ok :)
Cu bolile de la gradinita...da asa e, nimeni nu scapa..
Despre clatitele cu faina integrala nu stiu ce sa zic..decat ca as manca niste clatite banatene si cu ochii!!!!
Va pup[pup]

#19
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 27 noiembrie 2010 - 12:31

Neata!

Ce-ati mai facut? Cum v-ati mai invins pofta de dulce [pofta]?

Am vazut ca vorbiti de clatite, eventual cu mere coapte? Eu ma gandeam la un orez cu lapte cu nuci si mere coapte [:)], dar inca nu m-am incumetat sa-l fac.

Cand va luati voi glicemia? Dimineata si la o ora dupa mesele principale? Este un program strict, sau pot sa mi-o iau, de exemplu, la o ora si un sfert dupa masa? De asemenea, dupa o ora poate iesi mai mult de 120, nu?

O [flo] si un [pup]!

[gravi] 30+ cu [fetita]

#20
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 12:48

mierea si fructoza sunt mult mai bune ca zaharul pentru ca nu e nevoie de insulina ca se le descompuna. asta nu inseamna ca ai voie in cantitati mari!

sanatate multa!



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze










Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -