Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diabet gestational


60 raspunsuri la acest subiect

#1
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 15 noiembrie 2010 - 09:24

Salutare burticute!

Suntem doua membre ale clubului ianfeb2011 care ne confruntam cu diabetul gestational.

M-am gandit sa facem un subiect nou pe aceasta tema, pe de-o parte pentru a nu plictisi colegele noastre de odisee cu discutii pe aceasta tema si, pe de alta parte, pentru a le ajuta pe fetele interesate de acest subiect sa aiba un loc special unde sa gaseasca si sa impartaseasca informatii.

[gravi] 30+ cu [fetita]

#2
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 15 noiembrie 2010 - 17:50

Buna Catalina vad ca ne-am facut casuta noua ...

Cum mai ziceam, am avut diabet de sarcina si la primul copil, acum am si la al doilea.

Copii aici mesajul pe care ti l-am trimis la Odisee :

Iti zic asa in mare care e procedura aici. Deci sunt doua tipuri, diabetul pe care il poti controla prin dieta si cel cu insulina. Aici se masoara altfel valorile, deci nu prea stiu sa-ti zic de la ce valori necesita insulina. Eu am din ala care poate fi controlat numai prin dieta.
La clinica o sa-mi dea glucometru si o sa trebuiasca sa-mi masor glicemia cam de 4 ori pe zi, dimineata la trezire si apoi la o ora dupa fiecare masa. O sa-mi prescrie si ketostick, sa-mi controlez zaharul din urina - asta inainte de fiecare masa. Notez totul pe niste foi ce mi le dau ei si la 2 saptamani ma duc sa ma controleze, bine ca pot si eu in functie de ce glicemii imi ies, sa imi adaptez dieta.

Dieta - este una specifica, cu cat mai putini carbohidrati, dulciurile ies din schema oricum, deci mi-au zis din prima ca nu am voie absolut nimic cu zahar - nici macar un cub de zahar la cafea, nimic nimic. Eu m-am invatat de atunci si beau oricum cafeaua fara zahar, cu lapte mult si e OK. Oricum se mai strecoara cateva miligrame de zahar din fructe sau din legume sau din paine, etc, deci orice e peste, e interzis. Asa ca uita de platourile fetelor de dimineata cu clatite, briose si dulceata Pentru mine nu e chiar asa greu, niciodata nu mi-au placut in mod exagerat dulciurile, ciocolata numai e moartea mea, insa daca n-o vad, nu-mi face pofta. Nu ma gandesc si gata.

In rest , uite sa-ti scriu un exemplu de meniu:
Dimineata - ora 7:
- un ou sau o felie de branza
- o felie de paine neagra
-200 ml lapte

Gustarea de la ora 10:
- o portie de fructe (un mar, o portocala, 8 boabe de strugure, o jumate de felie de pepene, 150g fructe de padure)
- o cana cu lapte

Masa de pranz -ora 12:
- 2 portii de carbohidrati - aici intra painea, orez, cartofi, fasole, paste - deci poti manca o felie de paine cu orez de exemplu
- legume (salata) sau supa de legume
- o bucata de carne cat pumnul tau

Gustarea de dupa-amiaza - ora 3:
-o portie de fructe
-o felie de branza sau alune (8 alune)

Cina - ora 6:
- 2 portii de carbohidrati
- legume
- o bucata de carne cat pumnul

Gustarea de seara - ora 8-9:
- un iaurt
- un fruct

E important sa respecti orele astea de masa, si gustarile. Numai asa reusesti sa nu-ti fie foame si pofta. Apoi cantitatile sunt tare importante, am cautat cartea cu cantitati insa n-am mai gasit-o, astept sa-mi dea alta de la spital.
Ca de exemplu - portia de carbohidrati e foarte mica, deci nu iti umpli o farfurie de orez - stiu ca era ceva mic cat pumnul meu. La fel si fructele- au mult zahar deci mare atentie, nu mai tin minte exact insa banana parca jumate era considerata o portie. In schimb afine - poti mai multe, au putin zahar, sau kiwi- ai voie chiar 2.
In schimb legume - ai voie destul de multe, mai ales salata verde stiu ca ai voie cat vrei tu. Eu tin minte ca ma indopam cu salata verde cu lamaie ca-mi place tare si parca imi taia din senzatia de foame.

Uite eu dupa 3 zile m-am obisnuit deja si parca ma simt mai bine, nici contractii n-am mai avut. Nu stiu daca e autosugestia sau chiar e real. Am fost si in oras si-am mancat - somon cu legume, deci nu ma izolez chiar de lume.

Cam asta, sper sa-ti fie de folos. Normal, eu daca aveam glucometru, vedeam imediat cum reactiona organismul meu si mai taiam daca cumva saream calul. Cum ziceam, am reusit si l-am tinut sub control tare bine. O singura data am trisat cu pizza ca muream de pofta si am depasit limita, imediat. Mai remarcasem, ca indiferent ce mancam, stressul contribuia mult la valoare - cand mergeam la servici aveam mereu valori mai mari decat in week-end.

Mai adaug ca grasimile sunt cat de cat permise, deci margarina, untul, uleiul - nu trebuie sa faci chiar exces, dar cate o lingura e voie.

In plus de asta - mai trebuie monitorizate miscarile bebelusului, nu trebuie sa treaca prea mult timp fara sa-l simtim.

Cam atat, astept programarea la clinica, pe 23 noiembrie si mai revin cu un update.

Eu sunt hotarata sa tin regimul asta si dupa nastere incolo, e bun si pe timpul alaptarii si chiar dupa, pentru ca e clar ca am predispozitie (am si in familie cazuri).



Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] 26+ [baietel] Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




#3
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 17 noiembrie 2010 - 19:14

buna, eu nu am diabet , dar mi-au spus ca sunt pe border line adica din ce cred eu toleranta scazuta la glucoza[:D]
si mie mi-au dat un regim asemanator dar nu stiam ca poti inlocui anumite chestii intre ele..
interesant ar fi sa gasim echivalentele intre carbohidrati si ce cu ce se inlocuieste...
si mai e ceva stie cineva echivalenta intre mmol/l si mg/dl la masurarea glicemiei?
pupici si stiti ce se spune impreuna vom fi mai puternici[pk][pk]

mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 21+cu [fetita]

#4
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 17 noiembrie 2010 - 19:16

a am uitat[bang] eu sunt fluturas de martie-aprilie[flo]

mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 21+cu [fetita]

#5
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 12:37

Doloress, iti multumesc mult ca ai scris si aici [flo]!

Fluturas bine ai venit printre buburuze [pup]!

Azi trebuie sa va marturisesc ca am pacatuit. La gustarea de 10 am mancat o napolitana cu fructoza, chipurile pentru diabetici. Dupa ce am infulecat-o cu dor de dulce, am citit si carbohidrati are [bang]! Are atatia cat sa-mi ajunga trei napolitane pentru intreaga zi [bang] [bang] [bang]. Nu mai fac [batcap]!

Voi cati carbohidrati aveti voie pe zi? Mie un medic mi-a dat 200g, altul 180g [:-/].

[gravi] 30+ cu [fetita]

#6
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 12:49

catal_ina,
mie mi-au dat o foaie si totalul de carbohidrati e 225 pe zi, 90g de proteine si 60g de grasimi
.
Voi stiti cate grame are o lingurita de cereale?
Si eu am pacatuit ieri[bibe], am pus limba pe crema de ciocolata din croisantul fetei mele, dar am luat cat un capat de pioneza.. cati carbohidrati poate sa aiba[:-@]?
pupici dulci[pup][pup]ca din astia avem voie , nu au carbohidrati[pk][pk][pk]

mami de [zana] de 7 ani si ingeras si [gravi] 21+cu [fetita]

#7
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 17:33

Salut fetelor! Am zis ca revin cu info despre meniul meu.
In mare e asa:
Proteine 75g
Lipide 60g
Glucide 256g
Mese dintr-o zi ar trebui sa arate asa: mic dejun, gustare, pranz, gustare, cina, gustare. Sincer pt mine sunt prea multe mese.. Intre ultima gustare si momentul cand imi iau glucemia de dimineata nu trebuie sa treaca mai mult de 8 ore.
Micul dejun:
- Cafea sau ceai
- Lapte 200g / iaurt slab 200g / iaurt slab 125g cu fructe proapete 50g / suc de portocale proaspat 130g.
- Paine - integrala 25g / paine obisnuita 20g
- Rosii orice cantitate(rezonabila)
- Prosciutto slab 30g

Gustare
- Paine integrala 50g / obisnuita 40g
- Rosii

O sa scriu mai tarziu restul meniului ca e tare lung.. Alt lucru deranjant pt mine e ca e meniu italienesc..imi spune cate paste, prosciutto, parmezan...si alte chestii specifice trebuie sa mananc. Eu as fi vrut sa stiu de ciorbe, supe, cartofi, fasole...d'astea..
Sper ca intereseaza pe cineva ce scriu [:D]

#8
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 17:40

ailed imi place mult spiritul tau [pup], este formidabil!

Nu stiu cat are o lingurita de cereale, cred ca depinde si de tipul de cereale. Cel mai bine este sa-ti iei un cantar. Eu am unul la gram. Ca nu am rabdare sa cataresc tot, e o alta poveste [:D].

Boaba ta de crema cred ca avea oricum mai putini carbohidrati decat napolitana mea pentru diabetici [:)].

Una din nelamuririle mele este referitoare la fructe, si nu vorbesc de banane [:D], ci de citrice, sau mere. Eu as manca mai multe decat intra in program, pot? Voi ce stiti?

[gravi] 30+ cu [fetita]

#9
catal_ina10

catal_ina10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 17:52

Laura_Luiza salut [pup]!

Pe mine ma intereseaza ce scrii. Mie imi place mult mancarea italieneasca.

Eu sunt in tara, dar medicul nu mi-a spus nimic de ciorba sau supa, chiar daca am intrebat [:(]. Fasolea uscata intra si la carbohidrati si la proteine si stiu ca este recomandata ca fiind unul din carbohidratii buni. Apropo de ciorba, pot sa spun ca ieri am mancat ciorba de cartofi cu o gramada de legume si iaurt iar glicemia a fost buna dupa doua ore.

E ciudat ca medicul meu nu mi-a zis nimic de mancat organizat si la ore fixe, mi-a spus sa mananc cand mi-e foame, desi am citit si eu peste tot ca este important sa mananci la ore fixe ca sa pastrezi constanta eliberarea de insulina. In schimb am voie mai putini carbohidrati decat voi [:-/].

[gravi] 30+ cu [fetita]

#10
Laura_Luiza

Laura_Luiza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 20 noiembrie 2010 - 19:45

Pranzul
Felul 1

- Paste 80g (aici n-am inteles...ca doar nu le mananc goale si sosul e ala rau...bata-l vina) saaaaau
- Orez 70g
- Faseole prospata 150g + paine integrala 150g
- Mamaliga 70g
- Paste 40g+legume uscate 60g
- Paste 40g+fasole proaspata 130g
- paste 50g+mazare gongelata170g
- Cartofi 140g+paine integrala 60g/obisnuita 50g
- Un fel de tocana cu cartofi60g+fasole proaspata100g+legume (cat trebuie) + paine integrala40g/obisnuita30g

Felul 2

- Carne slaba (piept pui, pui fara piele, piept de curcan, vitel) 70g
- Peste slab 90g
- Peste semigras (spada, dorada, etc) 90g
- Peste gras (somon, sardine, ton, etc) 80g
*branzica de casa slaba 140g
*ou nr1
*branza slaba 30g
*Urda vaca 50g
*branzeturi tari (parmezan, emmenthal) 20g
- Garnitura de legume 200

Toata ziua e voie 40g ulei de masline extravirgin. Daca se consuma alimente notate cu * se scad 5g din ulei din ratia zilnica. Daca se consuma branzeturi, se scad 15g din ulei.

Gustare
- Fructe proaspete 150g
- Paine int50g/onisnuita40g
- Rosii
- crakers sau produse similare 30g

Cina
- Paine int 90g/obisnuita80g SAU
- Paste 70g
- Orez 60g
- Cartofi 150g+paine int 40g/ obisnuita 35g

- Peste slab 90g
- Legume 200g

Gustare (la 3ore dupa cina)

- Paine prajita/grisine/crackers sau alte asemenea 30g
- Fructe proaspete 200g

Asta a fost meniul meu.. Alte precizari ar fi:
- se recomanda ca mancarea sa fie gatita la abur, fiarta, la bain marie (nu stiu cum se scrie[:D]) sau la cuptor fara sa fie adaugate grasimi
- se prefera consumul de paste in locul painii
- sarea sa fie iodata
- daca primul fel e consistent se recomanda reducerea celui de-al doilea.

Catalina sper ca iti va fi de ajutor [pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -