Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

enurezis nocturn secundar


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 12:34

Buna dimineata mamici,

Noi ne confruntam mai nou cu aceasta problema. Acum mai bine de o luna Alexandru a inceput sa faca pipi in pat noaptea. Si a tinut-o asa, doua saptamani la rand. Primul lucru, i-am facut sumarul de urina, este ok. Dupa aceste 2 saptamani si-a revenit si o vreme n-am mai avut probleme. De cateva seri, insa, a recidivat, noapte de noapte.

Am discutat si cu medicul de familie care m-a rugat sa verific daca nu cumva este o cauza psihologica cu surse de frustare sau stres de la gradinita. Am facut cateva verificari si totul pare in regula. Psihologul gradinitei ii va face totusi copilului o evaluare, sa fim siguri.

Ca istoric, Alexandru a umblat cu pampersul de noapte pana la 4 ani, desi am trecut prin multiple incercari fara succes. Apoi lucrurile s-au asezat si nu mai facea. Acum, la 5 ani si jumatate am luat-o de la capat.

Am vazut multi medici pediatri, toti au zis ca baietii sunt mai "lenti" la acest capitol, sa am rabdare si sa protejez patul. I-am scos lichidele seara si nu l-am certat niciodata.

Si totusi, eu am un stres si as vrea sa stiu daca sunt mamici care s-au mai confruntat cu aceasta problema si cum au rezolvat-o.

Multumesc [flo]

#2
ina32

ina32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 14:14

Baitul meu are 6 ani si 3 luni si in vara a avut o perioada de cateva saptamani in care macar de 2 ori/sapt facea pipi in pat. Acum, de vreo luna -doua n-a mai facut, dar inca protejam salteaua...O explicatie posibila ar fi ca e obosit...

#3
EllaX

EllaX

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 14:37

Oboseala, raceala (fata mea face pipi in pat inainte cu o noapte-doua sa se vada ca e racita si in primele zile cand se manifesta raceala), oxiuraza ("viermisori"), infectie urinara (pe care ati eliminat-o, deja), baut prea multe lichide in a doua parte a zilei.



Stres acasa (daca ati avut o perioada proasta tu si sotul sau daca l-ati certat pe el, poate lipsiti mai mult ca de obicei), stres la gradinita (pe care poate sa nu-l verbalizeze acum), o alta sperietura, ceva.



Frati mai mici are? Verisor mai mic, care sa fie mult in preajma si sa fie mai bagat in seama decat el? Enurezisul nocturn secundar este destul de frecvent intalnit la copii dupa aparita unui "concurent" in familie, ca o modalitate de atragere a atentiei (sunt si eu mic, baga-ma in seama) sau de stres (inclusiv teama ca-si "pierde" parintii).



Asta-i ce mi-am amintit, repede. Uita-te pe ele si verifica-le metodic. [:)] Nu-i usor sa nu arati ca te stresezi, dar sa nu va vada nici dezgustati, nici sa nu-l certati. Nu ajuta decat la cresterea stresului asupra copilului, ceea ce duce la alt pipi in pat. Daca va enervati pentru ca, de fapt, va sperie noua situatie, el poate crede ca va enerveaza el, controlati-va cat puteti, in fata lui, dar cercetati problema. Si dragaliti-l si aratati-i dragostea voastra si petreceti timp impreuna.







EllaX cu Ana (30 iunie 2006)



Clipele mele de vara (am poze in concurs!): elx-1, elx-2

#4
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 14:43

Multumesc Ella, le-am "bifat" pe toate, mai putin verisorul la care merge in fiecare vineri. Se joaca cu el toata seara, apoi doarme acolo cu bunicii. Este o activitate pe care o desfasoara demult, dar o voi suspenda o vreme.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -