Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 15 voturi

Am nascut. VBAC. Acasa


79 raspunsuri la acest subiect

#21
Simonix

Simonix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.302 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 14:17

Felicitari pentru bebelush, pentru nasterea care ti-a iesit asa cum ti-o doreai, pentru povestea scrisa foarte frumos [flo][flo]

Desi eu una nu as naste acasa decat in cazuri de forta majora [:D] recunosc ca admir persoanele care au acest curaj.

Imi permit sa comentez un pic ... pentru mamicile care isi asteapta bebelushii.

Tin sa le spun mamicilor ca si in spital se poate naste asa de bine, e drept ca nu stiu daca in Romania. In Belgia am nascut natural, cu peridurala de la inceput (dorinta mea - insa stiu cazuri de mamici care desi aveau anestezia la dispozitie au nascut 100% natural, intr-un cadru cum si-l doreau, cu familia acolo, cu moasa etc, nimeni nu a insistat cu peridurala pe langa ele, au stat in ce pozitie au vrut).

Travaliul l-am facut singura, cu sotul langa mine, fara sa vad/aud alte gravidutze. In faza de expulzie am fost dusa in sala de nasteri, unde era o lumina difuza, era f cald (pentru a facilita tranzitia bebelului - ni s-a spus de la inceput ca vor fi cam 30 de grade, deci taticul trebuia sa fie f lejer imbracat). Ni se spusese ca putem aduce un CD cu care bebelul din burtica era obisnuit, sa vina pe lume inconjurat de sunete familiare. In sala eram doar noi, moasa si doctorul care a venit doar la final, m-a asistat frumos, m-a incurajat si a prins copilul. Epiziotomie nu mi s-a facut. Cordonul e drept ca nu stiu cand a fost taiat, insa nu am avut senzatia ca s-ar grabi cineva. Bebe a aterizat la mine pe piept si nu a fost luat decat 2 minute pt cantarit si masurat - nu i s-a bagat nici o sonda in fund ... Nu a fost spalat timp de 24 de ore, a stat cu secretiile alea pe el pentru ca se considera ca ii tin de cald afara din burtica, si hranesc pielea fragila. Baie i-am facut eu singura de la inceput, sub indrumarea unei moase - copilul a fost tot timpul cu mine si mi s-a explicat mereu ce proceduri se fac, in caz de nevoie.

Desi am nascut la spital, nu am avut senzatia ca as fi intr-un mediu spitalicesc, exceptand peridurala si monitoarele care urmareau intensitatea contractiilor si inima bebelului.

Nu pot decat sa sper din toata inima ca si in Romania sa se ajunga la asa ceva. Nasteri frumoase va doresc [flo]

PS Ah, si sa mai zic ca doctorul meu s-a straduit saptamani bune sa ma convinga sa renunt la peridurala [:I] Insa nu si nu, a fost alegerea perfecta pentru mine, personal - aici se considera ca cel mai important intr-un travaliul este confortul mamei si fac ce doreste ea: peridurala/nastere naturala ... doar cu cezariana la cerere nu sunt de acord [:D]

#22
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 15:28

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
oare de ce in tara la noi nu se poate naste acasa? paula - ce inseamna VBAC? [:I]
VBAC este abrevierea pentru Vaginal Birth after Cesarean.Paula a fost extrem de curajoasa sa aleaga sa nasca acasa dupa prima nastere care s-a terminat cu o cezariana de urgenta. Mie una nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva dupa ce la prima nastere am vazut cu ochii mei pe monitor cum inima fetitei incetineste si-am intrat in cezariana in doi timpi si 3 miscari.Asa ca Ramonika nascutul acasa trebuie facut cu mare grija. E musai zic eu sa ai posibilitatea sa ajungi pe masa de operatii in maxim 10 minute daca iti intra copilul in suferinta fetala.Eu am nascut in camera cu sotul, o prietena si 2 moase si mi s-a parut destul de intim asa.Uite ca am nascut de doua ori si nu am dat importanta unor detalii precum taierea cordonului (cred ca acum a trecut cateva minute pana l-au rugat pe sot sa-l taie). Si nu stiam de ce-i asa cald in camera unde am nascut a doua oara. Sau nu am bagat de seama daca au aspirat-o pe Elisa, probabil ca da pentru ca apa a fost verzuie cand s-a rupt.Paula ai fost bestiala cum ai spus-o aici "auzisem de nasteri "de rinichi", in care doare zona lumbara, eu am avut o nastere pardon "de cur" ". Si eu am simtit la fel si senzatia aceasta mi-a dat aripi pentru ca o asociam cu iminenta expulziei.Mami de [zana]Ana Maria(18.12.2004) si [copil]Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetelePozele noastre

#23
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 17:21

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Asa ca Ramonika nascutul acasa trebuie facut cu mare grija. E musai zic eu sa ai posibilitatea sa ajungi pe masa de operatii in maxim 10 minute daca iti intra copilul in suferinta fetala.


nu m-as gandi in veci sa nasc acasa. nu in Romania, cel putin.
nu e departe maternitatea, e cam la 15 - 20 min. de mers pe jos [:)] insa nu e vorba de distanta, ci de altele.

#24
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 17:44

Cu mare grija, exact. Mare grija pentru mine a insemnat de data asta (si) sa respectam ritmul firesc al lucrurilor. Departe de mine sa fac apologia nasterii acasa, eu sunt prima care imi doresc din tot sufletul sa putem naste in spital fiind respectati, si mama si copilul, si am sperante mari si multa incredere ca fata mea o va face in conditii mult mai umane decat cum se face acum.
Am vizitat cateva locuri unde e un protocol de nastere naturala, insa cum aici lucrurile incep sa se schimbe (deja) riscam sa dau peste overbooking si sa repet circumstantele precedente.

Mare grija in cazul unei cezariene anterioare inseamna sa nu alterezi ritmul cu o provocare chimica, (oxitocina galgaind prin perfuzie, asa cum am avut eu prima data). Cezariana nu a fost de urgenta, ci de oboseala generalizata, dupa ore indelungate de provocare esuata, dupa o desfazare crunta intre ce vroia sa pretinda inducerea sintetica si ce facea ritmul interior.

Firma cu care am nascut eu are la activ 12 ani facand asta, si bag mana-n foc ca o cat de mica alunecare le-ar fi inchis rapid chichineata. Fundatoarea/proprietara e o nemtoaica terrribila, pediatru plus specializare in obstetricie, care a lucrat ani in sir in mediu spitalicesc facand de toate, in toate culorile.

Asta nu e decat povestea mea, drumul meu personal pana a ajunge aici a fost lung, cu motivatii foarte studiate si sustinute bibliografic si uman. Intre altele, am cunoscut multumita Mariei, una din moase, o fata din acelasi oras cu mine din Ro, care a nascut cu doua luni inaintea mea.

Tot de la ele am aflat ca in cazul cezarienelor anterioare trasladarile la spital sunt aproape inexistente. Trebuie sa ai clar in cap situatia, eu stiam prea bine ce e in partea cealalta. In cazul unei urgente trasladarea dureaza in medie 20 de minute, timpul mediu de a pregati o sala de operatie in spital aflandu-te. Chestia asta e si ea studiata si documentata.

Timp si rabdare, asta e nevoie in majoritatea cazurilor normale. Asta exclude "ajutoare" de tip epiziotomie, apasari brutale pe burta in expulzie, controale nenumarate, imobilitate, monitor conectat non stop, forceps, intrari si iesiri in sala de travaliu, atmosfera glaciala.

#25
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 22:45

Citat:
citat din mesajul lui paulush

Timp si rabdare, asta e nevoie in majoritatea cazurilor normale. Asta exclude "ajutoare" de tip epiziotomie, apasari brutale pe burta in expulzie, controale nenumarate, imobilitate, monitor conectat non stop, forceps, intrari si iesiri in sala de travaliu, atmosfera glaciala.

exact ce am subliniat eu este de ce avem parte aici, in RO. atat, din pacate. trist [q]

#26
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 13:54

Paula [pup][flo][flo][flo]



[:X][pup]

Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA



Povestea nasterii Clarei



Povestea nasterii Timeei



#27
ramonuta

ramonuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 16:08

Paula ...minunat, sublim, extraordinar!
Iti multumesc din suflet ca ne-ai impartasit experienta ta.
Nici nu-mi gasesc cuvintele de emotie. Cu fiecare cuvant pe care l-ai scris am trait alaturi de tine o experienta de vis. Ai descris cu atata maiestrie totul incat am simtit tot ce mi-as fi dorit sa simt atunci cand am nascut eu.
Ne-ai oferit o pagina pur si simplu INCANTATOARE!

#28
zozela

zozela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.843 mesaje

Postat 04 septembrie 2009 - 16:17

Paula-te felicit din suflet! Tare as vrea sa te imbratisez strans,strans!![grup]

Cititnd povestea ta-am prins aripi-imi doresc cu tot sufletul sa am si eu parte de-o nastere naturala(100%)..candva[q] Asta mi-am dorit si prima data,dar n-a fost sa fie. Data viitoare(daca va mai exista o data viitoare) ma razbun-vreau si pot![asia]



Iti multumesc!![flo]






Ela,mami de sufletel blond!!

Mihai creste!!

Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

[harp][foto]


#29
birth_reborn

birth_reborn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 08 septembrie 2009 - 02:34

Felicit#259;ri! Paula, ma bucur alaturi de tine de puterea, implinirea pe care le-ai simtit!
Am trait si eu cate un pic din ce ai avut tu, la cele doua nasteri naturale ale mele. Mai ales la cea de a 2-a. Eram mai pregatita[:D], si m-am putut lupta cu sistemul. La Giulesti asta. Am avut fata in camera, dar nu de la inceput[q], ci dupa 6 ore...

Eu tot zic ca se poate si in Ro, dar e nevoie de o definire f clara in fata personalului medical. De sprijin in timpul nasterii - al partenerului, al unei doule.

Am o prietena draga care si-a dorit sa nasca acasa. In Bucuresti. Din pacate, nu am putut sa o ajut cu asta, pt ca imi lipsesc mai multe: Licenta de moasa (mai am 2 ani pana acolo), experienta si back-upul. Dar am gasit o alternativa care sunt sigura ca ii va oferi experienta pe care si-o doreste: Nasterea cu o moasa, la CMU. O sa fiu prezenta ca doula, iar sotul ei nu va lipsi nici el. Va naste exact cum va dori, cum va simti. Indiferent de pozitie, metode de exprimare, in apa sau pe uscat. Fara interventii si medicalizarea inutila a travaliului. Copilul va ramane cu ea, tot timpul. Daca totul e ok, probabil vom urmari si un breast-crawl, lasandu-l sa apuce sanul exact cand va fi pregatit.
Imi pare rau ca asta nu poate fi decat in privat, acum. Militez pentru deschiderea unui centru de nasteri, poate chiar in colaborare cu Casele de Asigurari.

[flo]

#30
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 02:36

Paula, ai scris atat de frumos... iti multumim pentru ca ai impartasit cu noi experienta ta. Si felicitari pentru reusita!!!

Mi-am dorit si eu ca a doua nastere sa fie una vaginala, dupa cezariana. Insa eu nu am reusit si imi pare atat de rau... As fi vrut sa traiesc si eu asta, sa simt si eu ca nasc... Feicitari inca o data!!!!!!!!



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004) si [bebic] Sara (17.04.2009)

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...m/user/bebebeca










Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -