Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 15 voturi

Am nascut. VBAC. Acasa


79 raspunsuri la acest subiect

#11
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 01:30

emigrez in Barcalona. langa parcul Guell, unde o fi.

Si fac si io inca 2 copii, cum vrea sotul, inca 3, inca multi multi "meloni", ca tare frumos le graiesti, scumpa draga mamica.

Deci povestea asta o sa o dau la fiecare gravidutza care o cunosc. Sa ii creasca moralul.



Sa va traiasca fetele si sa va bucurati de ele.





Ma duc langa sotz - daca mai vreau copii [;)]











o [fetita] [cool]soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

#12
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 02:06

Multumesc tuturor de ganduri, sincer nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri, caci tare m-am mai lungit cu povestea.( si nu numai...)

Ma bucur enorm ca ridica moralul.

De fapt scopul ultim nu era sa nasc at home, ci sa nasc asa cum am facut, bine, in caz ca totul mergea bine, cum a si mers. Daca ar fi fost necesara o deplasare la spital am fi mers, de asta cred ca orice mama normala nu se indoieste.

In formula mea am incercat sa evit:

- provocarea chimica a nasterii ( caci stiam ce e, cu oxitocina bagata prin vena ore in sir)
- interventii nedorite: tacturi innecesare, ruperea artificiala a apelor, kristeller, forceps, vacuum, epiziotomie, interdictia de a bea lichide, a mobilitatii, graba tuturor celorlati, in detrimentul ritmului meu si al copilului meu, separarea de bebe dupa nastere, taierea cordonului in secunda 1 de viata extrauterina, sala de operatie pe motiv neintemeiat, etc etc

Editez ca sa adaug: de aceea nu consider deloc ca sunt curajoasa, dimpotriva, n-am gasit destul curaj ca sa calc un spital unde sa trecem prin mai tot e e insirat mai sus. Michel Odent spune undeva: "Changer le monde c'est d'abord changer la façon de naître".

Acasa am gasit:
- rabdare, intimitate, spatiu cunoscut, timp, continuitatea de a nu fi separati si multa multa calitate de viata.

Ceea ce le doresc tuturor nou venitilor, caci o merita din plin!

#13
shtephy

shtephy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.831 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 02:46

Impresionanta poveste [flo2] ,extraordinara mama [flo2],incurajata si argumentata nasterea cat mai naturala [flo2].Felicitari.




_______________________________________
Ramona,mami de[zana]Stefania - Francesca (20.11.2006) si [gravi] 26+ [baietel]

#14
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 03:03

Paulush, te rog spune-mi si mie cum ai facut cu cordonul ombilical. Cand se taie? La ce distanta de pielicica bebelui?
Sunt foarte curioasa ca n-am gasit aceste explicatii nicaieri (parca s-ar subintelege[:D])

#15
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 05:07

Draga Paula, esti exceptionala, si tu si nasterea ta si modul in care ai povestit. Ai talent cu carul, bravo, felicitari.

Ai citit "Nasterea fara violenta" de Leboyer? Cred ca da...exact pentru aceleasi lucruri militeaza: ritm natural, liniste, lumina difuza, fara nici un fel de chimicale, blandete, taierea cordonului ombilical dupa ce acesta a incetat sa bata, 5 minute sau uneori mai mult...El spune ca doctorii fura mamelor nasterea, ce e cel mai frumos din ea. Doamne, ce mult regret ca in Romania nu pot naste asa...sa-i ofer puiului meu o asa intrare lina si curata si frumoasa in viata. Sper macar sa fiu cat mai aproape. Pot spune ca desi celelalte doua nasteri ale mele au fost tot naturale, fara chimicale de nici un fel si carora oricum le pastrez o amintire frumoasa, mi-a lipsit mult intimitatea si linistea de care povestesti ca te-ai bucurat tu.

Este hipnotica povestirea ta, m-am transpus cu totul. Ma bucur nespus cand gasesc astfel de marturii, a cat de minunata, inaltatoare si plina de spirit este nasterea naturala [pup][flo]





[:X][pup]

Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA



Povestea nasterii Clarei



Povestea nasterii Timeei



#16
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 05:38

ruxi,

mamica viteaza, m-am emotionat mult la cele doua povesti ale tale, sunt minunate, mi-a placut enorm dinamismul tau descris la a doua nastere!

Te imbratisez lung pentru toate emotiile cu prima sarcina si cu grija cu a doua fetita! Sunt sigura ca sunteti bine, Victor e dovada!

Iti urez sarcina fericita pana la sfarsit si sa te simti minunat nascand, bag mana-n foc ca vei fi foarte aproape de cum doresti sa fie!

Si daca-mi permiti o jumatate de gluma, profita la maxim caci ai toate premizele de a avea o alta nastere TGV!

Ma emotioneaza tare sa stiu ca esti asa de gravida si ca te-ai "transpus cu totul". Asa am simtit si eu citind expulzia ta de la a doua nastere. ce lux sa ne simtim ca in oglinda.

#17
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 05:49

Citat:
citat din mesajul lui Macrina

Paulush, te rog spune-mi si mie cum ai facut cu cordonul ombilical. Cand se taie? La ce distanta de pielicica bebelui?
Sunt foarte curioasa ca n-am gasit aceste explicatii nicaieri (parca s-ar subintelege[:D])


Cordonul se taie la modul ideal cand nu mai palpita. sigur o sa gasesti multe explicatii cautand.

In doua cuvinte sangele care curge prin cordon apartine bebelusului, si consider ca e o CRUZIME sa-l privezi de dreptul acesta in cazurile normale, multe anemii vin de aici. Dureaza cica intre 5-8-10 min sa nu mai palpite,dar se pare ca in multe locuri e prea mult pentru medicul care are de asteptat.
A fost unul din motivele pentru care am considerat nasterea acasa un lux, alaturi de celelalte "scutiri" pe care i le-am oferit bebelusului meu: nu i s-au aspirat nasul si gura, nu i s-a introdus sonda anal, nu a fost luat de langa mine.

#18
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 06:12

I se introduce sonda anal? For what?!?
Adevarul e ca m-a trezit povestea ta, am fost ieri la gyneco si m-au pus sa completez atatea hartii, au scormonit si m-am simtit atat de... ca o bucata de carpa intoarsa pe toate partile. Si culmea, trebuie sa ma si aliniez frumos la toate cerintele lor, ca altfel n-am ce face.
Ma revolta atata pregatire, care le foloseste doar lor, in cele din urma bebelusul meu o sa fie traumatizat, vaccinat, stresat.[:(]
Of.

#19
carpatina

carpatina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 11:24

Esti talentata sa scrii asa, curajoasa ca ai ales asa.. si norocoasa pentru ca s-a putut asa! [flo]



=====================

Mami de Ioana (27.09.2007)

#20
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 12:31

oare de ce in tara la noi nu se poate naste acasa?

paula - ce inseamna VBAC? [:I]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -