Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aparat dentar


75 raspunsuri la acest subiect

#11
Carrye

Carrye

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 05 august 2009 - 19:33

O sa imi pun si eu aparat! M-am hotarat. Indata ce termin cu cheltuielile cu care sunt acum, o sa fac asta. Mie mi-a zis ortodontul ca ma costa 2000 lei ala ceramic.
Intr-adevar, nu se vede nimic in poze! M-ai convins. Multumesc!
Daca sunt si sarmulitele tot albe...e perfect!


#12
dooku3

dooku3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 216 mesaje

Postat 05 august 2009 - 20:36

Iepu,super atunci daca ti-a dat medicul trusa!E adevarat ca e un chin curatatul..dar trebuie rabdare daca vrei rezultate:-)
Carrye,in poze nu se vede nimic decat daca sunt prim plan al fetei si zambesti cu gura pana la urechi:-)Sarmulitele pot fi de diferite culori,in functie de necesitate sau alegere estetica.La mine au fost trei etape=trei tipuri de sarmulite:albe in primele doua etape,otel in ultima etapa.Dar sunt pana si roz(pentru copii de obicei)sau chiar transparente(astea transparente nu fac presiune mare=lungesti tratamentul aproape dublu ca timp).Nu se va observa ca ai aparat..de la 1m distanta dar de la cativa zeci de cm,da.Si,in functie de ce mananci,brackets-ii isi pot modifica culoarea,ceramica fiind.Adica bautor de cafea pasionat si fumator=brackets galbui dupa cateva luni.Este foarte convenabil tariful dat de ortodontul tau Carrye;la asta se mai adauga vizitele lunare pentru control si/sau schimb sarma.
Ciuf,cine a zis ca suntem toate pana in 30?32 aici[:D]

#13
lavida

lavida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 06 august 2009 - 00:50

iepumic, multumesc de raspuns.
Si mie mi-au fost scoase maselele de minte de sus, chiar daca erau sanatoase, din acelasi motiv: imi incalecau ceilalti dinti. Sper sa reusesc curand sa ajung la ortodont. [pup]

Ratusca mea lav1 si lavi2 e aici http://www.desprecop...iata mea&page=8

mamica de [fetita] Eliza (24.09.2008)

#14
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 06 august 2009 - 00:51

Elena_R doar ortodontul e cel care hotaraste daca trebuie extras vreun dinte pentru a creea spatiu.Eu am sacrificat un premolar pe cand eram mica si zilele trecute un molar de minte care oricum avea o pozitie vicioasa pe arcada si inca n-am ajuns la ortodont sa vad ce mai scot.A iesit intr-un minut si eu m-am stresat atata.Valabil pentru toata lumea pentru extractii mai dificile mergeti la chirurg, nu e nevoie sa ajungi la o clinica de BMF pentru atat.Sa nu faceti extractie fara radiografie inainte sa vada la ce distanta e pozitionat sinusul.Vin la clinica multi oameni cu sinuzita de cauza dentara care trebuie sa se opereze, deoarece medicul le-a deschis sinusul si i-a lasat acasa asa fara sa le faca procedura in 24 de ore prin care s-ar fi putut evita.
iepumic pacat ca n-am stiut ca vii la noi la clinica, poate aveam prilejul sa strangem mana, fiindca am stagii acolo.Imi pare rau ca ai avut parte de asemenea tratamente cand ai fost mica.De multe ori experientele traumatizante sunt motivul pentru care oamenii evita stomatologul si de ce sa nu recunosc faptul ca nu sunt asa multi profesionisti.
Fetelor curaj luati exemplul lui Carrye care si-a luat avantul.Zambetul e primul lucru pe care il observi de cele mai multe orila o persoana.

http://community.web.../user/denisabia

#15
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 06 august 2009 - 11:44

Elena_R, mie imi crescusera maselele de minte (doar 1 nu era iesita) si imi impinsesera toti dintii pe arcada in fata, inghesuindu-i. Riscul era paradontoza, potrivit mai multor medici, si, mai mult decat atat, fiind atat de inghesuiti igiena nu mai putea fi atat de buna si ar fi aparut si carii etc. In cativa ani ar fi trebuit probabil sa ma apuc de "renovari" stomatologice mai dureroase si mai costisitoare.

Carrye, nu e mare pretul dar e ceva "tricky" legat de asta, din cate m-am documentat eu. Sunt clinici unde pretul este mai mare dar include manopera, toate vizitele ulterioare &co. si sunt altele la care pretul este mai mic dar platesti separat consultatiile si manopera si per total poti iesi mai scump. Te sfatuiesc sa te interesezi bine inainte si sa ceri si poze cu rezultatele obtinute de medicul respectiv.

O observatie despre sarmulitele albe: sunt albe dar de ex la mine in urma perierii s-a cojit pe anumite portiuni stratul de "vopsea" alba si a inceput sa se vada metalul sarmulitei. Nu e deranjant, cel putin pt mine, dar ma gandeam ca poate vrei sa stii.

dooku3, asa este, eu beau 1-2 cafele pe zi si fumez, nu excesiv dar totusi...si intr-adevar s-au mai ingalbenit brackets...dar tot asa, nu este deranjant.

denisabia, in septembrie revin la CJ pt reactivare si montarea apartului pe arcada inferioara. Asa ca ne putem intalni atunci, daca esti pe acolo. Eu am fost impresionata de respectiva clinca. Desi nu este usor sa vii tocmai din Bucuresti pt tratament acolo, cu mana pe inima spun ca fac efortul asta cu placere deja si, mai ales, cu incredere aproape oarba in medicii de acolo. Nu zic ca nu sunt medici buni si in Bucuresti insa eu merg numai pe recomandari si nu am primit nici o recomandare pt un medic din Bucuresti.




Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#16
Carrye

Carrye

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 06 august 2009 - 12:00

Denisabia, si eu va trebui sa renunt la un premolar, mi-a zis ca mai bine renunt la un premolar decat la caninul ala. Caninul o sa intre in locul premolarului, ca acum sta deasupra. Si mi-a mai spus ca daca nu pun aparat, dintele nu o sa imi foloseasca la nimic in viitor cand, cel mai probabil, voi avea nevoie de lucrari.
Sper sa am dintii drepti si frumosi la nunta mea. [:D]


#17
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 06 august 2009 - 12:43

Din pacate cu multe informatii clinice nu va pot folosi de folos fiindca intru anul 4 si de abia acum intru in miez cum s-ar zice.
Trebuie sa va interesati si de sedintele urmatoare cat va cere, asta fara rusine, fiindca stiu cazuri unde la vizitele ulterioare lua 50 Roni doar pentru ca regla bracketul.Incercati sa nu mergeti chiar la clinicele de varf din Bucuresti, fiindca cu mana pe inima va spun inafara de partea de chirurgie, implantologie, endodontie nu se merita sunt preturile umflate de cateva ori si asta unde sunt persoane competente nu doar cu dotari.Ortodont poti gasi si la cabinete de cartier, important e sa aiba ceva experienta.
Carrye caninul e un dinte foarte important si de asta ti s-a propus varianta aceasta.Pe mine medicii ma intreaba daca am agenezie de premolar, cu greu se observa ca a fost extras, trebuie sa fii atent sa observi ca a fost candva pe arcada.A fost cam neplacuta extractia, doar fiindca simteam cum scrasnesc ceilalti cand tragea, in rest e usor.Sa vezi ce mireasa zambareata vei fi[olala]
iepumic eu voi fi in septembrie in Cluj cateva zile, facultatea o incep doar in octombrie, dar poate ne sincronizam.Daca poti sa-mi dai niste date de contact la ce ortodont ai fost, momentan culeg pareri, nu m-am hotarat inca unde merg, fiindca sunt incurcata cu un dinte care ori trebuie sa-l imbrac ori sa-l extrag.Verisoara mea e rezidenta pe chirurgia mare in Bucuresti si ce operatii se fac in acolo toata admiratia.Ma bucur ca esti incantata de medicii din clinica noastra sunt tineri multi, insa dornici sa invete.O sa vezi ca te vei obisnui usor si cu noul aparat, la noi in an foarte multe fete au si dupa catva timp, nici nu se simte vreo diferenta in fonatie.

http://community.web.../user/denisabia

#18
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 06 august 2009 - 12:51

Eu am un canin crescut in spatele dintilor, pt. ca a iesit la 19 ani Mama s-o fi gandit ca daca n-a iesit, nici nu mai iese [bang]
Acum impinge in cei din fata... Am fost la ortodont, unde m-a trimis dr. stomatolog... dar inca nu s-a hotarat d-na dr. daca scoate caninul, daca scoate incisivul lateral si imi pune aparat, sa scoata caninul in locul lui...
Eu as prefera sa lase caninul... am citit ca ar avea radacina f. bine infipta [:D] ... adcanca... si am sanse cand scaote caninul sa raman si fara incisiv... dar pana la urma ea stie mult mai bine decat mine... numai sa se hotarasca odata [:D]
Ma mai gandeam daca ar fi posibil sa-mi scaoata maselele de minte (si asa plombate, deci mare paguba n-ar fi) si sa lase si caninul, si incisivul... dar ea zice ca nu e posibil sa-i pastreze pe amandoi [q]
Parca as cere si alta parere, decat sa scot un dinte bun, in loc de doua masele deja distruse... dar nu mai stiu alt ortodont, in bucuresti... daca aveti idee... astep sa-mi recomandati ceva [:D]


Edit: clar voi duce copiii la ortodont... nu vreau sa o pateascala fel ca ma'sa [:D] Deja vad ca dintii de lapte au tendinta sa se inghesuie... cand or sa le iasa cei definitivi nu stiu unde vor avea loc [bang]



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)


#19
Carrye

Carrye

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 06 august 2009 - 14:05

Iepumic, pai exact asa este! :) Aparatul ma costa 2000 lei dar nu include si vizitele ulterioare, m-a anuntat tipa deja ca o sa ma mai coste 50 lei/consultatie.
Stomatologul la care merg este bestiala tipa, lucreaza super misto si imi place tare mult, ma simt foarte bine cand merg la ea. De altfel, toata familia mea merge la ea. Ortodonta este o tipa cu care lucreaza stomatologul, si daca mi-a recomandat-o si lucreaza impreuna o sa merg la ea, mai ales ca sunt in aceeasi locatie.
Ce mi-a placut la ortodont este ca mi-a spus ca o sa mi se modifice fizionomia fetei si ca o sa imi faca poze inainte.
De mentionat ca nu beau cafea, cola, nimic colorat si nici nu fumez.
[pup]

#20
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 06 august 2009 - 15:40

Carrye poti sa-mi scrii pe PM detalii despre cabinetul dr. stomatolog unde mergi? As merge la o consultatie poate are alta parere dr. ortodont... si raman cu toti dintii in gura [:D]



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -