Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aparat dentar


75 raspunsuri la acest subiect

#1
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 04 august 2009 - 23:58

Salutare!

Mai este cineva care poarta aparat dentar pe aici? Am dat cautare pe forum dar am gasit numai la topicurile legate de copii. Oare nu sunt si fete ca mine, in "floarea varstei" [:D] care poarta asa ceva? [:I] Imi vine greu sa cred ca sunt singura si m-as bucura daca am putea schimba pareri si sfaturi aici despre subiectul acesta.



Eu am 28 de ani, mi-am pus aparat fix ceramic acum 1 luna (momentan doar pe arcada superioara) si mai am...eh, inca vreo 17 luni cel putin.[q] In septembrie urmeaza sa imi pun si pe arcada inferioara, cred ca va fi mai greu de suportat cu aparat si sus si jos dar asta e... poate ma prind si pe mine cei 30 de anisori cu dintii frumosi si, de ce nu, si cu un bebe in brate!



Va invit la discutii, daca mai sunt fete (sau baieti) in situatia mea.




Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#2
Carrye

Carrye

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 05 august 2009 - 10:31

Hei!
Bravo tie! Eu am un canin foarte aiurea crescut, peste restul dintilor, bineinteles ca nu vor sa mi-l scoata, si trebuie sa port aparat ca sa il pot indrepta. Dar nu ma simt in stare sa fac asta...mai ales ca lucrez cu publicul.
Am 26 ani si ar trebui sa il port aproximativ un an. Vroiam unul care sa nu se vada dar nu stiu cat de vizibil ar fi si cat de deranjant.

#3
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 05 august 2009 - 11:23



Multumesc!

Te inteleg perfect si mie mi-a fost greu sa iau aceasta decizie.Mai purtasem aparat in adolescenta dar de alt tip. Insa nu am fost consecventa si nu am obtinut rezultatele scontate. Si eu am o meserie in care intru in contact cu foarte multi oameni. Pot sa spun ca reactia celor din jur mi-a dat foarte mult curaj si incredere si dupa vreo 2 saptamani deja nu mai aveam nici un complex. Eu am aparat stilul "Betty cea urata" dar nu din metal ci ceramic...adica pe fiecare dinte e pus un bracket alb (de culoarea dintelui) iar firul este si el alb. Cu uimire am remarcat ca cele mai multe persoane nici nu l-au observat decat dupa ce le-am atras eu atentia sau daca se uitau de foarte aproape la mine. Cand vorbesti nu se observa aproape deloc si de la o distanta normala nu se observa nici cand razi cu gura pana la urechi (asta daca nu ti se baga cineva in "suflet").

Uite aici niste poze recente cu mine:



http://travel.websho...102115655RLgZUh

http://travel.websho...102115655gDKBcP

ca sa iti dai seama cam cum este.

Exista si aparate complet invizibile (Invisalign, care este transparent si Incognito, care se monteaza pe interiorul dintilor insa este si imens de scump) dar acestea nu se potriveau in cazul meu deoarece se folosesc pentru probleme nu prea complicate. Poate tie sa ti se potriveasca.

Sfatul meu este sa mergi la un medic ortodont bun si sa vezi ce iti propune. Eu am avut retineri dar acum ma bucur ca am facut acest pas si sunt hotarata sa merg pana la capat si sa imi vad visul implinit.

Daca mai vrei informatii ti le dau cu placere.





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#4
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 05 august 2009 - 11:41

iepumic felicitari pentru alegerea facuta.Dincolo de importanta unei estetici armonioase, iti va folosi mai tarziu cand vei ajunge sa slefuiesti dintii si ar trebui sacrificati si dinti sanatosi datorita malpozitiei lor.Cel mai important te igienizezi cu mai multa usurinta.Ai mare grija cu periajul e momentul cand poti face carii, poti folosi o periuta electrica.Si eu imi doresc un aparat dentar din multe motive, sper pana ajung sa studiez ortodontia sa am deja unul.Cand eram mai mica am avut unul care mi-a coborat un canin si inca unul care trebuia sa-mi indrepte dintii de pe ambele arcade pe care regret ca nu m-am tinut de el, insa era foarte dificil, cele de acum nici n-au termen comparatie.Mai am de inlocuit cateva obturatii si poate va mai fi nevoie de inca o extractie in scop ortodontic si dupa iau taurul de coarne.
Au aparut de putin timp si la noi aparate care se pun interiorul arcadelor, e drept pretul e mai mult decat dublu, insa cine isi permite are o alternativa.
Ca sa numai lungesc vorba, vad multi oameni de diferite varste cu aparat si sunt convinsa ca ar fi si mai multi daca s-ar face educatie pacientilor, incepand din cabinetele medicale.Pentru toate mamicile care citesc duceti-va copiii la ortodont, va vor multumi mai tarziu.

http://community.web.../user/denisabia

#5
dooku3

dooku3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 216 mesaje

Postat 05 august 2009 - 13:16

Eu am avut acum doi ani.Si aveam peste 28 de ani atunci:-)Am avut pe aracada superioara,fizionomic ceramic fix,a trebuit sa-l tin un an dar a meritat.Aveam un canin care era.."la stele".Acum este intr-o pozitie decenta deci sunt multumita de rezultat.Cum a zis si Denisabia,MARE atentie la igiena in perioada asta.Vezi ca in farmacie gasesti(de la OralB sau de la o firma nemteasca,nu mai tin minte numele),"ustensile" de curatat.Greu de explicat cum arata daca nu ti le-a aratat deja medicul.Dar stiu farmacistii ce sa0ti dea.In plus,exista,tot la OralB,firul acela interdental care este special conceput sa curete intre brackets.Bafta si,mai ales,RABDARE:-)
Carrye,exista aparate fixe care se monteaza pe partea interioara a arcadei.Una din conditiile ca sa-ti poata fi montat este sa ai toti dintii sanatosi-are nevoie de o baza super solida.Fiind un aparat de ultima generatie,si pretul este pe masura:la clinica unde merg eu,costa cca 2500 euro x arcada.
Uitasem:si sa nu crezi ca ai scapat dupa ce il scoti[:D]-urmeaza cel putin 6 luni,12h pe zi(eu nu l-am tinut 12h dar atat zice medicul ca ar fi ideal),cu mentinator de spatiu.

#6
lavida

lavida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 05 august 2009 - 14:48

iepumic, salutare!
Eu am 27 de ani si ma tot bate gandul sa-mi pun aparat dentar dar n-am apucat... inca. Eu am dintii din fata putin iesiti in afara, cam ca la iepuras [:)] Imi poti spune cat te-a costat? Pentru ca si gandul ca ar costa mult m-a tinut pe loc si nici nu am fost la un ortodont inca.

Ratusca mea lav1 si lavi2 e aici http://www.desprecop...iata mea&page=8

mamica de [fetita] Eliza (24.09.2008)

#7
lavida

lavida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 05 august 2009 - 14:54

a, am uitat sa-ti spun ca m-am uitatla pozele tale si chiar nu se vede ca porti aparat dentar, ceea ce ma incurajeaza si mai mult sa-mi pun si eu [8D]

Ratusca mea lav1 si lavi2 e aici http://www.desprecop...iata mea&page=8

mamica de [fetita] Eliza (24.09.2008)

#8
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 05 august 2009 - 18:16

Wow! Multumesc mult de raspunsuri, nu ma asteptam as fie deja atatea!

denisabia, eu am facut 4 extractii de molari de minte pentru a putea apoi sa imi montez aparatul. Altfel nu avea rost sa mi-l puna. Mi-a fost mai frica de extractii decat de orice altceva (sunt alergica la un anestezic dar nu am reusit sa aflu la care...long story...si am stat cu morcovul). Exact riscul de a suferi mai mult mai tarziu si de a-mi pierde, poate, dintii m-a determinat sa fac pasul asta si, desi mai am destul pana termin tratamentul, nu imi pare deloc rau.

dooku3, am o trusa data de medic. Recunosc insa ca mi-e foarte dificil sa folosesc ata fiindca dintii sunt totusi inca inghesuiti si ca sa o trag afara trebuie sa folosesc forta!

lavida, costurile sunt in jur de 3500 - 4000 Ron (costul aparatului) dar depinde si unde mergi. Eu am fost la Cluj, la Clinica de Chirurgie Maxilo-Oro-Faciala a UMF din cauza extractiilor...nu m-am dus pt aparat dar dupa ce am scapat de molarii de minte practic a trebuit sa merg mai departe si cu asta. Abia apoi mi-a zis medicul ca daca nu faceam asta riscam in cativa ani sa-mi pierd toti dintii. Erau oameni din toata tara la Clinica asta.

Trebuie insa un medic ortodont bun pentru ca eu am patit-o la 13 ani cu tratamentul respectiv (mi-a tras mandibula in fata desi nu aveam nevoie si mi-a cam stricat profilul).




Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#9
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 05 august 2009 - 19:20

Aoleu, eu sunt baba pe aici [bang], printre fete de pana in 30 [:D].

Mi-am pus si eu aparat metalic din ianuarie 2009, sunt mandra sa il port, la fiecare 6 saptamani schimb culorile la elastice. Acum am turcoiz cu roz. Cred ca imi place cel mai bun combinatia asta. pacat ca in timp se decoloreaza de la mancarea ce o bag in gura.

Eu am avut intai aparat pe arcada superioara. La 6 luni dupa ce au migrat dintii si doctorul si-a facut o idee mi s-a pus si pe arcada de jos. Eu am ales aparatul sa fie metalic ca am inteles ca cel clasic este cel mai eficient.

Din pacate va trebui sa il port doi ani-doi ani jumatate si apoi vreo 6 luni retainerul.

Adaug si eu ca periajul este foarte important acum. Daca nu il faci cum trebuie cand se vor scoate brackets (stalpii) vor ramane pete pe dinti. De asemeni eu folosesc si ata dentara ca acum nu mai am dintii incalecati si aglomerati (asta a fost motivul pentru care am optat pentru aparat dentar).

Data trecuta cand am fost la ajustarea aparatului am cunoscut o doamna la 60 de ani avea aparat si spunea cat a regretat ca nu a facut pasul asta mai devreme.

La dintii de sus am vazut schimbarea dupa doua luni. M-au durut ce-i drept dar s-au si indreptat. Dupa ce dau aparatul jos va trebui sa imi rezolv o carie la incisivi ca din cauza ca erau prea incalecati faceam carii.

Ma bucur ca ati postat si cat costa "operatiunea" in Ro. Eram tare curioasa.



Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Binecuvantarea





#10
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 05 august 2009 - 19:23

Iepumic, ai mentionat aici ca :"nu m-am dus pt aparat dar dupa ce am scapat de molarii de minte practic a trebuit sa merg mai departe si cu asta. Abia apoi mi-a zis medicul ca daca nu faceam asta riscam in cativa ani sa-mi pierd toti dintii"

M-am ingrijorat acum ca si eu am maselele de minte crescute in interiorul gingiei, si imping toti ceilalti dinti in fata. Arata destul de ingramaditi si mi-e teama ca pe timp ce trece ii va impinge si mai mult. Asa ca ma gandesc sa consult un medic si sa imi scoata molarii de minte..

Poti sa imi dai cateva detalii despre procedura asta?
Din ce cauza ti-a spus medicul ca riscai sa iti pierzi dintii?

Merci[flo]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -