Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Scoala nr. 146


41 raspunsuri la acest subiect

#1
maria2004

maria2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 06 octombrie 2010 - 14:51

Buna,
As vrea si eu pareri despre scoala 146, cea de pe Panduri...am o fetita pe care as vrea sa o inscriu la scoala asta pentru anul scolar 2011-2012 si mi-ar prinde tare bine niste informatii in plus despre scoala cu pricina:). Eventual, daca stiti de vreo invatatoare buna, daca au inceput deja inscrierile..etc.
Va multumesc mult[flo][flo]

#2
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 10:03

Si eu am in vedere aceasta scoala, am informatii pozitive de la printi care au copiii in clasa a III si a II. Aduc subiectul pe prima pagina in speranta ca vom mai afla ceva info de la parinti.

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

#3
maria2004

maria2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 12:30

Multumesc Ana-Maria!![flo]
Si eu am referinte bune despre aceasta scoala, dar la fel ca tine, sper sa aflam mai multe de la mamicile care au copilasii in aceasta scoala.

#4
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 13:35

maria m-am hotarat si eu pentru 146.

Chiar ieri m-am intalnit cu un tatic care are fetita in clasa 2-a acolo si mi-a spus ca e foarte multumit.

Astept si eu cu interes noi informatii.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



NOI



Asa a venit pe lume Ioana







#5
micheline29

micheline29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 19:00

Readuc in discutie subiectul scolii 146, daca are cineva informatii despre invatatoarele Florina Ene (pe forum la top scoli se spune ca e celebra ca fiind foarte buna) sau despre invatatoarea Simionescu. mi se pare ca au ambele clase de a doua, deci vor prelua clasa a Ia sau pregatitoare - functie de noua lege a educatiei / in 2012.
De asemenea ma interesa cum se fac temele la afterschool , daca lucreaza si pentru olimpiade sau pregatire cu cei mai performanti. n-am reusit sa vorbesc cu nici un parinte din scoala, chiar informatii la "mana a doua" mi-ar fi utile.

#6
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 04 noiembrie 2010 - 19:26

Buna,

Eu am copilul acolo..sincer, sincer...pomul laudat. Invatatoare mai bune, invatatoare nu asa bune, copii din familii peste medie, cu interes pentru scoala, poate prea mult interes uneori.

Dar..am prietene cu copii la scoli de cartier de care n-a auzit nimeni, unde mi se pare ca interesul general pentru copii este mai mare.

Nu este o scoala proasta, dar nici pe de parte o scoala extraordinara. Mai mult decat scoala conteaza invatatoarea, daca stiti invatatoare bune in scoli de langa casa, mergeti acolo.


Afterschool - li se da mancare calda, e un pedagog ( nu invatator) la 40-50 de copii (cati s-au inscris in anul respectiv). Nu sta nimeni de fiecare ce teme are, cum sa le faca - copiii sunt la gramada, de la cls 1 pana la a 4, nici nu ar putea sa le acorde prea multa atentie. Din cate stiu e foarte convenabil ca pret.

Nu as putea recomanda o invatatoare..nici nu le stiu pe cele de la cls 1 si 2..decat asa din auzite.

Dna Ene este celebra..daca o fi si buna, n-am idee.


#7
micheline29

micheline29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 16:17

Multumesc mult de raspuns, e destul de revelator.
alte intrebari:
1. la afterschool nu se face si engleza? (nu stiu de unde eu asa auzisem). faptul ca e doar un pedagog si nu fac temele e chiar opus ideii mele de afterschool, pai ce fac acolo?...
este macar in incinta scolii? (la 150 e separat pe langa gradina botanica)
2. se organizeaza excursii, tabere cu copii, activitatile optionale cum sunt?
3. exista vreun sistem - gen cluburi cum am vazut pe site-ul scolii - de pregatire a copiilor performanti pentru concursuri, olimpiade?
4. de cand incep limbile straine - prima si a doua?
5. cum sunt profesorii, pun accent pe performanta?
6. cum e siguranta in scoala? (la 150 am citit un articol destul de nasol despre un accident la sport in vara 2010)

Mie imi place 146 fiindca pare o scoala cu dotari de exceptie, este inclusa in programe europene si pare o scoala foarte prietenoasa pentru copii.

Multumesc din suflet pentru raspuns si va rog mult daca puteti sa-mi clarificati si nedumeririle ramase.


#8
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 17:31

micheline29, cred ca tu confunzi afterschoolul cu semiinternatul. Semiinternatul este cel din incinta scolii (si la scoala 150 este tot in incinta scolii, in aceeasi curte) si se plateste doar mancarea (7 lei pe zi). Aterschool-ul este privat, de fapt sunt mai multe, pretul este cu totul altul, acolo se fac si limbi straine si alte activitati optionale, iar lectiile se fac cu o invatatoare. Multe dintre invatatoare merg la cate un after dupa ore (ma refer la cele private).

Afterschool-urile nu sunt ale unei scoli anume, poti alege pe care vrei, in functie de zona unde vei alege scoala.

Scuze ca ti-am dat aceste detalii, in caz ca le stiai, dar mi s-a parut ca exista o mica incurcatura de termeni. Cand te referi la afterul de langa botanica te referi cu siguranta la un after privat.





[foto]

#9
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 17:54

Citat:
citat din mesajul lui micheline29

Multumesc mult de raspuns, e destul de revelator.
alte intrebari:
1. la afterschool nu se face si engleza? (nu stiu de unde eu asa auzisem). faptul ca e doar un pedagog si nu fac temele e chiar opus ideii mele de afterschool, pai ce fac acolo?...
este macar in incinta scolii? (la 150 e separat pe langa gradina botanica)
2. se organizeaza excursii, tabere cu copii, activitatile optionale cum sunt?
3. exista vreun sistem - gen cluburi cum am vazut pe site-ul scolii - de pregatire a copiilor performanti pentru concursuri, olimpiade?
4. de cand incep limbile straine - prima si a doua?
5. cum sunt profesorii, pun accent pe performanta?
6. cum e siguranta in scoala? (la 150 am citit un articol destul de nasol despre un accident la sport in vara 2010)

Mie imi place 146 fiindca pare o scoala cu dotari de exceptie, este inclusa in programe europene si pare o scoala foarte prietenoasa pentru copii.

Multumesc din suflet pentru raspuns si va rog mult daca puteti sa-mi clarificati si nedumeririle ramase.



1. Poate n-am inteles eu exact ce intelegi prin afterschool. Scoala are un semiinternat, in care sunt inscrisi copiii din clasele primare, contra unei sume modice. Da, este in cadrul scolii, copiii stau intr-o sala de clasa ceva mai mare..cu banci pentru 50 de copii. Mananca intr-o sala separata tot in cadrul scolii. Asta e un loc unde copii sunt supravegheati pentru ca parintii nu au alte posibilitati. Nu, bineinteles ca nu se face engleza. Exista diverse afterschool-uri in jurul scolii, private toate, unde conditiile sunt desigur diferite iar pretul e cu totul altul.

2. Da, se organizeaza tabere, si excursii - asta tine mai mult de invatatoare, daca ei ii place sa mearga in excursii, ca nu le poate oblige nimeni sa mearga nicaieri in timpul liber. Activitati optionale extrascolar, in afara orelor de scoala? Eu n-am auzit.

3. Poate exista pentru copiii mari..la astia mici, uneori, unele invatatoare fac pregatire cu ei inaintea concursurilor. Unele fac asta gratuit, unele cu bani.

4. Limbile straine, teoretic engleza exista ca optional (optional obligatoriu) din clasa 1. Ca nu fac nimic, dar nimic…e greu de imaginat, dar asa e. La noi la clasa anul trecut profesoara nu venea mai deloc…ca era ocupata cu proiectul european. A doua limba, franceza, incepe in clasa a 5-a.

5. Copilul meu e in clasele primare, nu stiu cum sunt profesorii. Sper doar ca nu sunt ca doamna de engleza sau ca cei de sport - pe ei ii au si astia mici.

6. Exista paznici, platiti de parinti. Accidente se pot intampla. A fost o discutie cu niste copii care s-au luat la bataie in timpul orelor de sport..profesorul sau vorbea la telefon sau lipsea, nu-mi mai amintesc.

Este o scoala curata, au proiectoare in toate clasele… nu stiu cat de mult sunt folosite.


Edit: activitati extrascolare: merg la teatru si la circ, cam o data pe semestru.

#10
micheline29

micheline29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 18:26

Anemone, chiar ca faceam confuzie: eu credeam ca scolile au afterschool exact ca cel privat - adica mananca dar isi fac si lectiile acolo cu proprii lor invatatori (cel putin asta intelesesem de la parinti de la 150). probabil ca invatatorii stau la afterschool dar nu semiinternatul din scoala, ci intr-adevar un afterschool privat al unei gradinite apropiate. deci sa trag concluzia ca la semiinternat nu fac nimic? adica daca vrei ca copilul tau sa-si faca lectiile cu invatatoarea lui il inscrii la afterschoolul unde merge aceasta nu la semiinternatul scolii???
la 150 cineva mi-a spus ca semiinternatul era in jur de 9 milioane, mi se pare mult daca nu fac si altceva decat sa manance si sa fie supravegheati...
Cricor, multumesc din suflet, chiar m-ai ajutat enorm cu informatiile tale. pe site-ul 146 apar diferite cluburi credeam ca sunt promovate si in institutie, adica parintii din clasele mici sunt informati despre ele inscriu copii...etc. Poate sunt eu naiva.
Nasii mei au avut copii la 146 ambii la dna Ene si erau foarte multumiti, dar copii lor sunt acum la facultate...deci au trecut ceva ani.
Uitandu-ma pe site-ul olimpiade.ro, cat am putut sa caut, 150 are rezultate mai bune decat 146 care nu prea are premii la nivel municipiu sau nationale - vorbesc de clasele mari de gimnaziu, nu de alea mici. insa asta e acum, nimeni nu garanteaza ca va fi la fel peste 5-7 ani.
la 150 au tabere de vara? au cercuri gen micii matematicieni - asa apare pe site, dar din cate spui Cricor, cel putin la clasa I nu se vede ceva...
Nu sunt o mama fixista care vrea sa-si faca baiatul mare savant (desi poate par asa din postari...), dar copilul meu la 4 ani deja stie adunarea cu 1, cu 2 si cu 3 pana la zece, numara pana la o suta, rupe cateva propozitii in engleza, stie de sinonime, antonime si omonime...As vrea sa-l trimit intr-un mediu scolar stimulant care sa-l ajute...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -