Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinti de copii cu SD (11)


67 raspunsuri la acest subiect

#41
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 24 februarie 2011 - 21:02

Buna seara!
Sunt prof. dr. kinetoterapeut si imi ofer serviciile in vederea elaborarii de programe terapeutice complexe. Daca sunteti interesate de sedinte de kinetoterapie, terapie ocupational#259;, educatie psihomotrica, astept PM. Va urez sanatate si impliniri.

andreea

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

http://community.web...ser/andreeagogo

#42
stefaniadinu

stefaniadinu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 25 februarie 2011 - 13:18

Buna dragele mele

Imi pare rau ca nu am mai intrat de mult si mai ales ca nu am postat ce decizie am luat.Dupa prima amniocenteza efectuata in spital de stat am hotarat sa repet analiza asa ca am mers, mi-am facut iar punctie si mi-au recoltat 2 probe de lichid amniotic cu care am mers la 2 laboratoare diferite in Bucuresti.Din pacate si celelalte 2 rezultate au fost Trisomia 21.A urmat un ecograf 4D la spitalul Filantropia cu dna Verduta care mi-a confirmat ca are aceasta boala mai ales ca deja incepuse sa se vada malformatiile de la inimioara,la picioruse ,limbuta nu ii mai incapea in cavitatea bucala etc.Am decis intreruperea sarcinii la 22 de saptamani.Am fost internata la Filantropia unde mi-au pus citotec pe col si dupa 2 saptamani de stat in spital am nascut-o natural pe 28 decembrie.Nu pot sa descriu ce este in sufletul nostru.....poate Dumnezeu si ea ne va ierta intr-o zi de decizia luata.Mamicile care au astfel de copii ptr mine sunt niste eroine.....eu nu am avut puterea de a merge mai departe....mi-am iubit copilul si o iubesc dar am zis ca mai bine sufar eu decat sa vad suferinta din ochii ei.[q][q][q]
Deocamdata nu imi doresc alt copil dar va veni timpul cand voi invata sa traiesc cu suferinta si sa merg mai departe.
Ma gandesc cu groaza ca daca voi ramane din nou insarcinata sa nu se intample acelasi lucru.

Va pup
Va doresc multa sanatate si putere


Mami de ingerasa plecata mult prea devreme.


#43
dariana2010

dariana2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 25 februarie 2011 - 15:40

Stefania,imi pare rau pt experienta traita,e dureros ,dar ce sa-i faci,asa e viata cu bune si rele.[q]
Daca avea si malformatii,cred ca era ingrozitor si pt ea si pt tine ,sa o vezi cum se chinuie .Dumnezeu sa va dea linistea sufleteasca si iertarea de care aveti nevoie.


#44
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 25 februarie 2011 - 19:54

Imi pare rau de asa vesti.Tot speram sa ai norocul care l-am avut eu cu fata...

#45
luna73

luna73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 12:52

Stefania, imi pare rau pentru ce vi s-a intimplat.
Fii convinsa ca nimeni de aici nu te judeca. Decizia e a fiecaruia dintre noi.
Va doresc putere ca sa treceti peste incercare. Cred ca nu e usor.
Intra pe www.organizatiaemma.ro
Vei gasi acolo parinti de inger care se sprjina unii pe altii pentru a supravietui dupa ce copiii lor au plecat intr-o alta dimensiune, indiferent de motivul plecarii.
Camelia

luna73

#46
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 martie 2011 - 23:58

Buna seara!

O primavara frumoasa va doresc!!..

Sa aveti parte numai de bucurii si multe realizari!



Stefania!!... Multa putere sa mergi mai departe!!...



Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Bucatarelile mele

Blogul lui Mihai

pozele noastre,

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



#47
nature

nature

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 04 martie 2011 - 19:03

Stefania, si eu am trecut prin aceasta drama in 2007.Am intrerupt o sarcina cu Down,Matei ar fi implinit deci 4 ani in curand...Daca te ajuta sa vorbesti,da-mi un PM.Am atatea de impartasit, poate o viziune diferita de a mamelor cu copii cu SD, si totusi apropiata.Am cautat cai de impacare cu mine si cu Dzeu, cu Matei...Sunt lucruri pe care le poti incerca si tu...da-mi un semn cand si daca te simti in stare...

#48
dariana2010

dariana2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 martie 2011 - 18:16

Nature,daca ai observat cu atentie ,mamele de copii cu sd tocmai o incurajau,numeni nu o condamna si nu o judeca,de judecat doar Dumnezeu are dreptul sa ne judece si sa ne dea iertarea de care avem atata nevoie.
Nu mi se pare ca o mama care a renuntat la un copil pt ca avea un cromozom in plus este mai cu mot decat una care de ex.a ales sa-l iubeasca neconditionat.Daca si Dumnezeu ar conditiona dragostea lui pt noi de faptele noastre ,ar fi vai de noi.
Asa ca nu cred ca mamele care au dat nastere unui copil cu sd sunt "pedepsite",dimpotriva cred ca sunt mult superioare celorlalte mame.
Scuze pt "prelegere".
La multi ani tuturor mamelor si aspirantelor!
[flo][olala][flo]


#49
nature

nature

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 09 martie 2011 - 13:28

Draga Dariana, eu nu ma consider "mai cu mot", asa cum mi-ai spus tu.Stiu ca experienta mea e diferita oarecum de a mamelor care au copii cu Down si pentru ca Stefania e intr-o situatie similara, m-am gandit ca ar putea sa vrea sa vorbesca si cu mine.Am o multime de prietene, mamici de copii cu Down si te asigur ca stiu care sunt punctele comune si cele diferite ale experientelor noastre. Eu nu judec si nu condamn pe nimeni,fiecare isi traieste viata asa cum crede ca e cel mai bine.Si daca eu consider ca pot fi de ajutor, in anumite situatii,o voi face.Din 2007 si pana acum am facut mult bine pentru copiii cu SD.Si pentru mamicile acestora.Si pentru mamici care au trecut prin expereinte similare cu a mea.Nu dau exemple pt ca e irelevant,dc vei dori sa stii mai multe despre lucrurile bune pe care le poate face chiar si o mamica ce a decis sa renunte la o sarcina,voi fi bucuroasa sa vorbim.

Cu drag

#50
dariana2010

dariana2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 09 martie 2011 - 16:53

Situatia ta cred ca e putin diferita de a Stefaniei pt ca tu ai n copil sanatos ,ori ea era la primul copil,deci e mult mai greu sa treaca peste asta.
Cred ca ar putea sa scrie pe forumul Emma ,acolo sunt multe mame care au pierdut un copilas si ar putea discuta cu ele.
[flo]



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -