Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#21
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 17:01

Ma inscriu si eu in "clubul de la extaz la agonie" al celor care au vazut liniutele pentru ca mai apoi totul sa se termine prost.
Am fost operata laparoscopic in octombrie anul trecut, tot de catre magicianul Tutunaru. Si la mine tot cu ruptura si tot cu inundarea abdomenului, dar din fericire trompa dreapta a fost salvata. La mine s-a inatmplat exact in luna in care eram oricum programata pentru o laparoscopie exploratorie, asa ca recomandarea de dupa a fost diphereline datorita endometriozei gasite. La momentul respectiv am "negociat" cu T sa fac o luna pauza dar sa-mi lase decembrie pentru incercari. Imi doream cu ardoare sa-mi petrec sarbatorile iubindu-ma sa facem bebe in loc sa fiu la menopauza fortata. Prima luna ne-am protejat, iar in decembrie am descoperit cu mare bucurie ca ovulez pe partea "safe". N-a fost sa fie. Am facut tratamentul pentru endometrioza. Dupa terminarea lui am mai avut 2 incercari. Frica de o noua extrauterina m-a paralizat la inceput, nu stiu cum am trecut peste ea. probabil pentru ca am stiut ca nimic nu ma poate proteja impotriva recidivei. Dar stiu ca am strans din dinti si am hotarat sa merg mai departe. Frica nu-mi mai este dar stiu sigur ca atunci cand voi vedea 2 liniute nu voi mai putea sa ma bucur cu adevarat, ca nu voi putea da vestea cea mare pana cand sacul si embrionul nu se va vedea la eco. Si stiu ca voia avea un copil iubit si dorit pentru care am luptat si mi-am infrant toate fricile si slabiciunile. Abia il astept si va doresc tuturor sa anuntati vestea cea mare cat mai repede.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

#22
vrmoana

vrmoana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.391 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 18:21

Citat:
citat din mesajul lui rala

Ma inscriu si eu in "clubul de la extaz la agonie" al celor care au vazut liniutele pentru ca mai apoi totul sa se termine prost.
Am fost operata laparoscopic in octombrie anul trecut, tot de catre magicianul Tutunaru. Si la mine tot cu ruptura si tot cu inundarea abdomenului, dar din fericire trompa dreapta a fost salvata. La mine s-a inatmplat exact in luna in care eram oricum programata pentru o laparoscopie exploratorie, asa ca recomandarea de dupa a fost diphereline datorita endometriozei gasite. La momentul respectiv am "negociat" cu T sa fac o luna pauza dar sa-mi lase decembrie pentru incercari. Imi doream cu ardoare sa-mi petrec sarbatorile iubindu-ma sa facem bebe in loc sa fiu la menopauza fortata. Prima luna ne-am protejat, iar in decembrie am descoperit cu mare bucurie ca ovulez pe partea "safe". N-a fost sa fie. Am facut tratamentul pentru endometrioza. Dupa terminarea lui am mai avut 2 incercari. Frica de o noua extrauterina m-a paralizat la inceput, nu stiu cum am trecut peste ea. probabil pentru ca am stiut ca nimic nu ma poate proteja impotriva recidivei. Dar stiu ca am strans din dinti si am hotarat sa merg mai departe. Frica nu-mi mai este dar stiu sigur ca atunci cand voi vedea 2 liniute nu voi mai putea sa ma bucur cu adevarat, ca nu voi putea da vestea cea mare pana cand sacul si embrionul nu se va vedea la eco. Si stiu ca voia avea un copil iubit si dorit pentru care am luptat si mi-am infrant toate fricile si slabiciunile. Abia il astept si va doresc tuturor sa anuntati vestea cea mare cat mai repede.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold


Rala foarte plastica descrierea ta , "de la extaz la agonie", dar din pacate foarte adevarata.
Si eu fac parte tot din clubul asta. Am mai scris la un subiect asemanator, dar care s-a pierdut pe undeva.
Dupa o sarcina oprita in evolutie in martie 2008, in august am trait bucuria de a vedea din nou 2 liniute. Cand sarcina avea 6 saptamani (dupa calculele mele) am mers la doctor pt o eco intravaginala. Verdictul a fost dur: nu se vizualizeaza nimic in uter, suspiciune SEU. Trec peste alte amanunte. Sarcina a fost remisa cu Metrotrexat, deci n-am ajuns la operatie. Dupa 2 saptamani de stat in spital, cu ecografii si dozari Beta HCG la fiecare 2 zile, am plecat acasa.
Acum tot astept sa vad din nou 2 liniute care se lasa, din pacate, asteptate.

oana
"Where there's a will, there's a way."





#23
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 19:33

fetelor cand vad ca voua v-au spus medicii vostrii sa asteptati 1 an dupa SEU ma ingrozesc, oare medicul meu mi-a dat prea repede unda verde? Mentionez ca doctorita mea cu care am nascut este in concediu in aceasta perioada si cum era o urgenta am fost operata de un medic de garda care este rezident, poate a gresit sfatuindu-ma sa incep asa repede incercarile pt bebe? Eu sper ca nu, dar acum nici nu mai stiu ce sa cred.
Astept in continuare sa scrie fete care au trecut prin asa ceva, dar care au reusit in cele din urma sa aiba un copilas.
Va pup si va doresc numai bine.

mamica de fetita

#24
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 20:09

Discordia,desi ceri raspunsul fetelor care au reusit deja sa aiba un copilas,incerc sa-ti raspund eu,chiar daca Dumnezeu nu m-a binecuvantat inca...Se pare ca in cazul in care SEU se rezolva laparoscopic(este si cazul meu), recuperarea este mult mai rapida si se da "unda verde" imediat.Asa cum spuneam zilele trecute, operatia mea are doua saptamani,iar mie mi-a spus dr sa reincep munca la proiectul bebe din seara externarii.Sigur ca era o metafora,ca doar ma tineam inca cu mana de burta si numai de prestat nu-mi ardea,dar deja am avut cm urmat de ovulatie pe partea sanatoasa.Am fost monitorizata,m-am straduit sa prestez si acum...cum o vrea Dumnezeu.Mi-e greu sa cred ca as putea avea succes din prima luna.

Fetele care au recomandare de pauza 1 an,au fost operate clasic,adica taiate pe burta ca la cezariana.Si ca in cazul cezarienelor,se recomanda pauza intre sarcini,nu?Cand esti taiata pe burta recuperarea este mult mai grea,e vorba de un muschi taiat,nu?Acum intelegi cum sta treaba?[flo]



[foto]

#25
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 22:37

buna fetele
si eu am avut 2 extrauterine. prima a fost in februarie anul trecut si a doua luna trecuta. prima a fost remisa cu metrotexat iar cea de-a doua desi mi s-a administrat dinnou metotrexat, am ajuns tot la lapaoscopie deoarece nu se oprise de loc in evolutie. la o saptamana dupa metotrexat bhcg-ul crescuse foarte mult. medicul putea sa salveze trompa dar fiind a doua extrauterina pe partea stanga, am decis sa o scot deoarece imi era frica sa nu patesc dinnou. acum am ramas doar cu dreapta dar nici de asta nu sunt foarte sigura ca este buna.
si mie imi este foarte teama sa nu fac dinnou extrauterina, dar nu ma las. mai incerc cateva luni dupa care daca nu se intampla minunea, ma indrept catre fiv stroan, mie mi-a venit cm la 30 de zile dupa laparoscopie. eu am mai facut o laparoscopie in februarie anul acesta si atunci mi-a intarziat mai mult asa ca sa nu te sperii daca iti vine un pic mai tarziu. si fetele care facusera in aceasi zi cu mine au avut intarzieri.
discordia, mie mi-a zis dr ca dupa laparoscopie pot imediat sa incerc sa raman dinnou. oricum m-am refacut foarte repede, nu am avut fire iar gaurelele s-au inchis imediat, nici macar nu aveam pansamente pe ele a doua zi dupa operatie. numai ca eu facusem metotrexat cu o saptamana inainte si mi-a zis ca din cauza asta imi recomanda sa ma protejez doua luni.
oricum durerea fizica, operatiile le uiti peste cateva zile/saptamani, dar durerea sufleteasca nu trece niciodata. eu incerc sa nu ma gandesc niciodata ca acum puteam sa am un copilas de aproape un an sau acum sa fiu insarcinata. intotdeauna incerc sa ma gandesc la altceva mai placut, altfel cred as boci intr-una si as innebuni la propriu. sa nu mai zic si vina pe care o simt fata de cei aporpiati cand ii vad ca sufera alaturi de mine.
de aceea cred ca consilierea psihologica ar fi foarte indicata in astfel de cazuri, nu cum se intampla in spitalele noastre ca tipa asistentele la tine la cateva ore dupa operatie inloc sa-ti ofere un sprijin cate de mic.
ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici.
sa dea DD sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva

Sper ca in curand o sa fiu si eu [gravi]
http://infertilitate....wordpress.com/

#26
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 23:05

aerlilian [flo] sper ca nu am suparat pe nimeni cand am scris ca astept pareri de la fete care au trecut prin asa ceva si care au reusit in cele din urma sa aiba copilasi, sunt binevenite sfaturile si experientele tuturor care au trecut print-o experienta de genul asta si nu numai, doar ca in adancul sufletului am nevoie sa stiu ca se poate face copii si dupa SEU, dupa extirparea unei trompe, este ca un fel de incurajare sa nu imi pierd speranta ca voi reusi sa am si bb2. Daca citesc ca au avut loc minuni si dupa SEU, imi creste moralul, parca nu mai sunt la fel de deprimata. Ma intelegi?
Pt mine a fost un soc sa aflu ca este sarcina extrauterina, desi aceasta posibilitate a fost luata in calcul cu o sapt inainte de a fi operata, dar eu am sperat pana in ultimul moment ca medicii se inseala, mi-am dorit f. mult acest copil, incercam de aproape 8 luni sa raman gravida, iar cand am vazut cele 2 liniute eram atat de fericita, iar acum daca nu as fi avut-o deja pe cea mica as fi cedat nervos.
Din ce s-a scris pe aici deduc ca doar prin FIV au putut avea copilasi, mie dr mi-a spus ca imi va da un tratament de stimulare ovariana, eu voi incepe sa iau si branca ursului care am auzit ca face minuni.

mamica de fetita

#27
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 08:07

Discordia,cum sa nu te inteleg?Nu-ti face griji,am inteles perfect nevoia ta de a stii de reusite,pentru ca si eu imi doresc acelasi lucru.In comparatie cu tine,insa,eu trebuie sa lucrez la bb1!Intr-adevar,mare binecuvantare de la Dumnezeu trebuie sa fie pentru tine fetita ta,acum!Bafta multa![pup]

Flo ,tu se pare ca ai fost mult mai ghinionista decat multe dintre noi...Imi pare tare rau ca a trebuit sa repeti din nou experienta aceastaneplacuta.Stii...de fapt de recidiva SEU ne temem toate.Eu chiar nu stiu cum as mai trece peste asta...Trompa ramasa ce necazuri are?Mult succes![flo]



[foto]

#28
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 10:05

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

[Flo ,tu se pare ca ai fost mult mai ghinionista decat multe dintre noi...Imi pare tare rau ca a trebuit sa repeti din nou experienta aceastaneplacuta.Stii...de fapt de recidiva SEU ne temem toate.Eu chiar nu stiu cum as mai trece peste asta...Trompa ramasa ce necazuri are?Mult succes![flo]



[foto]





pai trompa dreapta a fost si ea infundata ca si stanga. prima oara am incercat sa le desfund cu instilatii (15 am facut) dupa care m-am ales cu prima extrauterina, iar a doua oara, am facut laparo dupa care medicul mi-a spus ca a curatat toate aderentele si ca sunt bine acum. din pacate la 3 luni dupa asta am avut a doua extrauterina asa ca nu stiu ce sa mai zic... probabil ca nici dreapta nu este mai buna....nu stiu....la ultima laparo nu a reusit medicul sa o vizualizeze foarte bine - a bagat pe ea nu stiu ce solutie care cica nu ar fi trecut asa cum ar fi trebuit... inca mai am o speranta mica, mica si nu ma las

va pup si sa aveti o zi frumoasa



Sper ca in curand o sa fiu si eu [gravi]

http://infertilitate....wordpress.com/

#29
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 12:04

Aerlilian, multumesc! [pup]

Patricia, cum sa plictisesti? E foarte bine sa iti impartasesti experienta, asa stim mai multe! Apropo: eu de cand cu extrauterina intotdeauna cand aud ca o prietena a ramas gravida, primul lucru o sfatuiesc sa mearga sa faca beta hcg la 48 de ore. In acest fel, macar poti preveni (cat de mult se poate) o eventuala rupere de trompa cu hemoragie interna. Adica, daca beta hcg nu se dubleaza sau pe acolo la 48 de ore sau scade esti sigura ca sunt probleme si te supravegheaza macar medicul...

Discordia, nu trebuie sa te sperii! Cele care au asteptat 6 luni-1 an sunt cele cu mtx care e citostatic si sub nici o forma nu ai voie sa incerci mai devreme de 6 luni. Mie mi-a fost frica si ahotarat singura sa aman 1 an povestea...urmarile pot fi f urate,deci...



Va pup fetele si mult succes!



Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

poze Laurash



#30
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 12:09

flo.flo,
cum am mai spus, exact asa a fost si la mine.
trompa ramasa era prinsa in aderente, nu era nici macar permeabila in timpul laparoscopiei, dupa 2 luni am facut HSG si din fericire substanta de contrast a trecut, iar peste inca 3 luni aveam o sarcina pozitionata in uter...
Stiu ca sunteti suparate fetelor, dar SE POATE.

Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -