Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat creste in inaltime prematurul?


15 raspunsuri la acest subiect

#1
danimitz

danimitz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 27 septembrie 2010 - 11:31

Buna ziua!
Am si eu un bebe (de fapt nu mai e bebe[:)]), nascut pe 24 aprile 2009, cu 1200 g, 42 cm lungime, la 33 sapt de sarcina. Acum are apropae 9 kg si 74-45 cm. A primit san pana la 10,5 luni, divesrificarea s-a facut la aproape 7 luni, la indicatiile pediatrului.
Problema mea urmatoarea: Matei e mai mic decat copiii de varsat lui cu vreo 10 cm-asta e clar. Insa eu vad ca incet-incat creste si el in inaltime (si daca ar fi sa ma iau dupa hainele ce ii raman mici, tot e clar ca creste). in plus, e absolut sanatos (n-a avut deloc nevoie de oxigen la nastere si de cand e el nu a avut alte pb decat 3 raceli, nimic grav, si febra la eruptia dentara).
Prin urmare, eu nu ma ingrijoram d einaltime, asa pana recent, cand mai multe mamici din grupul in care ma invart au tot inceput sa ma intrebe dc am fost cu el la medic, daca mi-a zis pediatrul ca e normal bebele...din moment ce atat de mic. In plus, o prietena mi-a zis ca o fetita din parc, cam de aceeasi varsta cu matei si nascuta tot cu 1200 g , era mult mai inalta ca el.
Intrebarea mea e: e normal sa aibia doar 74 cm la un an si 5 luni? am motive de ingrijorare? exista tabele cu inaltimea la prematuri, in functie de lungimea la nastere?
Va multumesc mult pentru raspunsuri!!

mamica de matei rares -24 aprilie 2009

#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 27 septembrie 2010 - 11:43

Buna!

Copii mei s-au nascut la 36 de saptamani, deci nu atat de repede ca baiatul tau. Dar fata a avut 1600g si 43 de cm. M-am uitat in notitele mele din anii trecuti si la 1 an avea 8200g si 69 cm, la 1 an si 2 luni: 8700g si 72 cm.

Acum, la 5 ani si 4 luni are 102-103cm (cam cat un copil dezvoltat normal la 3.5-4 ani). Important este ca creste constant. Urmareste-l, noteaza evoutia in timp, consulta-te cu pediatrul care il stie si vezi ce iti spune. Dar eu personal nu cred ca ai motive de ingrijorare.






Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate

Am marfa la bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#3
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 27 septembrie 2010 - 11:59

Buna.
Eu la nastere am avut 1700 gr. Nu mai stiu cati cm. Ideea e ca eram foarte micuta. Si am crescut bine. Am 165 cm (putin mai mult decat parintii mei). Am fost printre cei mai scunzi din clasa in primara dar in generala am facut volei si am recuperat. Am atins media vreau sa spun. Cand se va face mare poti sa-l indemni sa joace baschet si asta il va ajuta ca creasca armonios.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#4
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 01:58

danimitz nu cred ca e o regula cat trebuie sa creasca un bb nascut la termen si unul prematur. Cred ca mai tine si de genetica. Voi sunteti inalti?
BB-le meu a avut la nastere 2420gr si 46cm la 34 sapt. Acum la 1an si 4 luni are 13kg si 89cm. Un baietel vecin cu noi, nascut la termen si cu o luna mai mare ca noi are 10 kg si 74 cm, dar parintii lui sunt scunzi (1.60).
Eu cred ca nu trebuie sa-ti faci probl din asta, daca e sanatos, se joaca, mananca, nu ai dc te ingrijora.
Sanatate multa la puiut [flo]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#5
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 02:14

Chiar vroiam sa deschid un topic pe tema asta, pentru ca si noi avem aceleasi nelamuriri. Bebele meu a fost nascut la 30 de saptamani cu 1060g si 35cm, iar acum la 19 luni are 8 kg si 74-75 cm. I-am facut toate investigatiile posibile(fara hormonii de crestere) si e perfect sanatos. Asa cum a spus si Sorilea poate sa fie ceva genetic.
Si eu imi fac o gramada de griji, dar inca n-am gasit o explicatie.
Daca pediatra iti zice ca e bine, atunci nu trebuie sa te ingrijorezi.
Sanatate multa si sa cresteti mari si voinici[pup]

#6
danimitz

danimitz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 11:16

Multumesc frumos de rapunsuri! Sincera sa fiu, eu nu ma ingrijoram pana nu am inceput sa se ingrijoreze cei din jurul meu[:D] Pentru ca de cand s-a nascut Matei am invatat sa am rabdare si cu cresterea in greutate, si cu achizitiile in domeniul motricitatii...Si voi avea rabdare in continuare, fara sa-l indop sau sa-l fortez in vreun fel.
Noi suntem de inaltime medie: 1,67 eu si 1,72 sotul.

mamica de matei rares -24 aprilie 2009

#7
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 30 septembrie 2010 - 00:19

Karla s-a nascut cu 1050 g si 37 cm. La doi ani avem 9500 g si 80 cm. Eu consider ca a crescut bine si chiar nici un medic nu mi-a spus ca ar trebui sa ne facem griji in aceasta privinta.





Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#8
dana_lucia

dana_lucia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 17:40

Si baietelul meu a avut tot 42 cm la nastere (prematur, sapt 32 de sarcina) dar s-a dezvoltat super bine din toate punctele de vedere iar acum la 5 ani si o luna are 1.26 m si 25.5 kg!

Dana Lucia si Alberto

#9
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 11 octombrie 2010 - 16:24

Nadia mea a avut 46 cm si 2,500 gr la nastere. La 1 an si 9 luni are 76 cm si 9,200 gr.

Si eu sunt cam speriata, sora ei avea cu mai bine de 10 cm mai mult la aceeasi varsta.

Dar doctorita spune ca nu e nimic, probabil ceva genetic, nici eu nu-s foarte inalta (162 cm) iar in familie avem persoane scunde (soacra mea are 155, bunica mea avea tot cam asa)



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



NOI



Asa a venit pe lume Ioana







#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 11 octombrie 2010 - 18:15

Citat:
citat din mesajul lui Naty
Nadia mea a avut 46 cm si 2,500 gr la nastere. La 1 an si 9 luni are 76 cm si 9,200 gr.Si eu sunt cam speriata, sora ei avea cu mai bine de 10 cm mai mult la aceeasi varsta.Dar doctorita spune ca nu e nimic, probabil ceva genetic, nici eu nu-s foarte inalta (162 cm) iar in familie avem persoane scunde (soacra mea are 155, bunica mea avea tot cam asa) Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008) NOIAsa a venit pe lume Ioana
Ehe, sa vezi cand ai gemeni si unul e cu 10 cm mai innalt decat celalat, atunci nedumerire! [:D]
Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate Am marfa la bazar umanitar DC
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -