Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinita: este copilul pregatit?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 24 septembrie 2010 - 16:22

In sfarsit, baiatul sau fetita dumneavoastra de trei ani a scapat de scutece si pare sa se bucure sa se joace cu alti copii. Va ganditi ca ar fi bine sa il dati la o gradinita. Insa este oare gata copilul sa inceapa gradinita? Dar dumneavoastra sunteti? Si care sunt avantajele gradinitei? Expertii spun ca pentru cei mai multi copii, este o experienta ce nu trebuie ratata. Iata cum puteti sa va asigurati daca este momentul potrivit pentru copil sa mearga la gradinita si cum puteti ajuta aceasta pregatire.



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
elaga

elaga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 00:35

Eu cred ca depinde si de parinti cum ii expun problema celui mic. Daca zugravesc gradinita in culori frumoase copilul va fi incantat sa-si petreaca timpul cu alti copii. Daca parintii sunt nesiguri si au temeri, copilul va simti si va deveni si el temator.

http://mamasiiubita.blogspot.com/

#3
Myreluca

Myreluca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 17:37

Salut! Nu am mai intrat demult pe aici. Anul acesta lucrez ca educatoare si avand in vedere ca sunt si mamica de prescolar <nu numai> astept cu interes schimb de pareri pe aceastta tema. Un an scolar bun sa aveti

Myrela

#4
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 17:50

am citit articolul...ce sa zic???? se pare ca al meu copilas nu e deloc pregatit pt gradinita...dupa spusele articolului..specific..



Cand il duc dimineata..plange...inca are pampers...si...are 2 anisori..[V]...dar oare ce as putea face cu el????

bona?? cere dublu fata de gradinita particulara...nu-mi permit...

Cresa de stat??????? mo way...mai bine gradinita particulara...



Educatoarea si un prieten al baietelului, in varsta de 3 ani si 3 luni imi spune ca JR nu plange decat putin dimineata..atat..

educatoarea imi spune la fel..

plus ca de cand e la gradinita, copilul a inceput sa manance foarte bine, pana acum la el asta a fost o foarte mare problema...



Mamica lui JR



Votati-ne aici


#5
mara_p

mara_p

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 18:01

sunt de acord cu : "Rolul gradinitei este intr-adevar de socializare, de a introduce ideea ca invatatul poate fi amuzant, de a invata copiii sa imparta ce au cu ceilalti, de a face compromisuri si de a se intelege bine in grup"

iar la partea cu pregatitul copilului de gradinita am facut unele lucruri de acolo, dar am avut noroc si de un bonus, politica gradinitei, o perioada de proba de saptamani, ceea ce ne-a ajutat sa vedem daca si cum se acomodeaza copilu'.

#6
danatur

danatur
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 12:52

Si eu am mari emotii pentru acest inceput. Cred ca deocamdata nu este pregatit pentru gradinita dar mai este ceva timp pana atunci si sper sa reusesc sa-l pregatesc mai mult sufleteste.







#7
oana_alice

oana_alice
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 16:56

Baietelul meu va merge si el din toamna. Pana atunci insa va trebui sa scapam de pampers :) cred ca noi avem emotii mai mari decat el


#8
rontzana

rontzana
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 mai 2012 - 22:40

Si eu am mari emotii in ceea ce priveste gradinita (pe care fetita mea o va incepe din toamna). Initial parea incantata de ideea de gradinita (din cele povestite de mine), dar, de fiecare data cand am fost sa vizitam una, a plans non-stop, desi era impreuna cu mine si nu intentionam sa o las acolo

#9
hela7402

hela7402
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 noiembrie 2012 - 12:15

dupa parerea mea, la varsta de 3 ani copilul este pregatit pentru a merge la gradinita ... David are 3 ani si ii place la gradinita, socializeaza cu alti copii, coloreaza , au diferite activitati, teatru de papusi ... au avut deja si carnaval specific toamnei :)

#10
Mee_mee

Mee_mee
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 decembrie 2012 - 12:27

Eu am trecut prin ambele situatii cu baiatul meu. Anul trecut avea 2 ani si 2 luni, evident nu era pregatit, a fost un cosmar. Nu s-a obisnuit, dimpotriva, a fost din ce in ce mai rau. La inceput doar maraia putin, dupa o luna plangea in hohote, nu mai statea sa-l imbrac dimineata, incepea sa planga si cand mergeam in directia gradinitei, de exemplu cand traversam pe trotuarul respectiv sa cumparam covrigi. Acolo nu facea decat sa se ghemuiasca in cel mai indepartat colt, sa se joace singur si sa planga daca se apropia cineva de el. Dupa 2 luni l-am retras, era evident ca nu avea sa il ajute in vreun fel. :(

Acum, dupa un an, e innebunit sa mearga. O iubeste pe doamna, isi iubeste colegii, in zilele libere si in vacanta abia ne intelegem cu el ca trebuie sa stea acasa. Cand se termina programul nu vrea sa se incalte sa plecam. Participa la activitati, desi e dintre cei mai mititei si e un copil foarte energic, sta cate 20 de minute pe scaunel sa deseneze sau sa modeleze (cum poate el, normal, nu ii iese ceva de pus la expozitie dar nu asta conteaza), se joaca frumos cu toti colegii... e "alt copil". Asa ca mie mi se pare ca articolul are dreptate. Si daca ar fi sa sfatuiesc acum o mama, i-as spune ca, daca are de ales, sa nu-l duca mai devreme in ideea ca "plange o luna si se invata".


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -