Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa prepari laptele praf la bebe


22 raspunsuri la acest subiect

#1
columba

columba
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 02:59

am si eu o dilema cum se prepara laptele praf pentru bebelusi?[bang] alti imi spun ca trebuie sa fierb apa si apoi sa o racesc , si sa fac laptele cu apa rece si sa incalzesc laptele dupa ai la microunde
[:-@] alcineva ca trebuie sa fierb laptele , sau s ail fac cu apa fiarta , [:D] asa ca daca pueti sa m ajutati cum este mai bine [q]va multumesc

#2
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 10:26

columba eu iti spun cum am procedat eu. Pana la un an i-am preparat laptele astfel, fierbeam apa si o lasam sa se raceasca pana devenea calduta (suportabila pt bb sa o poata bea), apoi o puneam intr-un termos si aveam 24 de ore apa pt preparat laptele. Dupa ce a implinit anul si mai ales ca erau si caldurile infernale, nu i il-am mai pregatit cu apa calda, ci cu ea la temp camerei. Asa il bea si acum.
[flo]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 11:00

il prepari cu apa plata, simpla, nefiarta, conform instructiunilor de pe pachet.

Roxana

#4
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 11:57

Eu la ambii copii l-am preparat cu apa plata, nefiarta, ci doar incalzita putin la microunde (vreo 20-30 de secunde). Pe timp de vara nu mai incalzesc deloc apa ci prepar laptele cu apa plata la temperatura camerei.

Roxana, mami de [bonjovi]Matei (29.11.2007) si de [zana]Maria (08.09.2009)








#5
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:09

cu apa plata,nefiarta, incalzita la microunde sau in incalzitor,si apoi conform instructiunilor de pe cutie

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:12

daca folosesti apa de la robinet, e bine s-o fierbi si s-o lasi sa se raceasca pana ajunge calduta; asa cum au spus fetele, poti fierbe o cantitate mai mare si o poti pastra intr-un termos, ca sa ai si pentru urmatoarele mese.

daca folosesti apa plata imbuteliata (care, teoretic este microbiologic pura), doar o incalzesti putin (aragaz, plita sau microunde) si prepari laptele conform instructiunilor de pe cutie

niciodata sa nu prepari laptele praf cu apa fierbinte, nici sa nu fierbi laptele dupa reconstituire ! isi pierde calitatile !
de asemenea, respecta intodeauna recomandarea producatorului in privinta cantitatii de lapte praf, de obicei se recomanda o masura rasa de lapte la fiecare 30 ml de apa; nu pune mai mult sau mai putin lapte praf din considerente personale sau sfaturi de la binevoitori, gen : pune mai putin lapte ca ingrasa copilul sau pune mai mult lapte ca sa se sature bine.

totodata, foloseste masura dozatoare furnizata de producator in cutie, nu folosi masura de la alte marci de lapte praf, deoarece nu sunt identice dpdv al cantitatii de pudra masurate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:14

Buna dimineata, noi am preparat formula cu apa plata, nefiarta, neincalzita, conform dozajului de pe cutie.



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 16+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca









#8
ralucajosan

ralucajosan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:16

La recomandarea unei asistente medicale, inca de cand am venit din maternitate l/am preparat cu apa plata la temperatura camerei. Iarna, puneam apa plata in sticla de 1 l. si o lasam putin pe calorifer sa nu fie chiar la temperatura camerei.

#9
mirela0521

mirela0521

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:43

eu pana la 6-8 luni le fierbeam apa, desi era plata, ca sa inlatur mineralele (imi bagase mie cineva in cap ca bebelusii nu au nevoie de atatea minerale in apa, ca pot avea probleme cu rinichii, pot face pietre... in fine, o aberatie), o raceam pe la 50 grade, o puneam in termos si preparam laptele cu ea cand era nevoie, lapte pe care il raceam apoi pana la termeratura la care putea fi baut pe bebe. dupa 8 luni nu am mai fiert apa, o masuram si o puneam direct in bibe pe care il incalzeam la microunde un pic mai caldut (ca sa se poata omogeniza bine lapte praf cu apa) si apoi raceam laptele. pe cutia laptelui care il foloseam eu scria clar ca laptele se amesteca cu apa la temperatura de 50 grade, dupa care se raceste pt a putea fi baut.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)


#10
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 15:41

Citat:
citat din mesajul lui columba

am si eu o dilema cum se prepara laptele praf pentru bebelusi?[bang] alti imi spun ca trebuie sa fierb apa si apoi sa o racesc , si sa fac laptele cu apa rece si sa incalzesc laptele dupa ai la microunde
[:-@] alcineva ca trebuie sa fierb laptele , sau s ail fac cu apa fiarta , [:D] asa ca daca pueti sa m ajutati cum este mai bine [q]va multumesc


Nu ti-a facut moasa briefing?[:D] Eu am cezut ca o bat. Deci:

Se fierbe apa de la chiuveta (nu plata pentru ca are continut ridicat de minerale si nici nu este sterila), se lasa la racit 10 minute, apoi se prepara laptele, apoi se tine sub jetul de apa rece pana ajunge la temperatura dorita. Toate astea le faci cu un bebelus de cateva luni urland in background.[bang]

Greseala pe care o faceam eu era ca fierbeam apa si o tineam fiarta intr-o sticla de plastic apoi turnam in biberon si incalzeam (nu la microunde ci la incalzitor de biberoane).

Insa ea mi-a explicat ca laptele formula nu e steril, deci prin oparire se omoara...ce naiba e nevoie sa se omoare.

Ce pot sa-ti spun eu: Am folosit metoda aceasta a moasei vreo doua luni. Si pentru ca fie-mea era ceas, dormeam ce mai apucam si eu, ca ma trezeam inainte sa fierb apa, sa fac laptele, sa bla bla, ca sa nu o tin urland. Dupa doua luni am renuntat. A revenit la metoda mea folosita si la cel mare.

Adica: fierbeam apa (iarasi de la chiuveta, apa plata are minerale prea multe, prin fierbere cica se multiplica), o raceam, apoi o puneam in biberon, si biberonul in incazitorul de biberoane setat sa il tina caldut. Apoi mi-am luat un dispenser din ala de lapte in care pui cate masuri doresti (daca vrei iti dau link), cand se trezea doar puneam laptele in biberon, amestecam si gata.

Inca ceva, laptele ar fi bine sa il dai caldut spre rece pentru ca daca pleci pe undeva ti-e mai usor sa-i dai laptele gata preparat si pe acela sa nu-l mai incalzesti.

Mai poti sa iti iei un termos sa tii apa la temp dorita.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -