Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conserve si muraturi pentru iarna


35 raspunsuri la acest subiect

#1
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 16:20

Pentru ca e sezonul de pus muraturi si facut zacusca si alte bunatati pentru iarna cred ca ar fi util sa avem un subiect unde sa vorbim despre ele. [flo]

Eu am reusit pana acum sa pun ceva muraturi mai imi ramane de facut ceva zacusca as face o cantitate mica de tot gen cateva borcane de zacusca de fasole boabe si zacusca de vinete ( aici astept cu interes retete de la voi fara mult ulei ) [flo] si o sa mai pun ceva pasta de ardei capia tot simbolic si zarvazat la borcan.

Va dau retetele care le folosesc eu la muraturi, ajustati voi cantitatile ca eu nu am spatiu sa pun foarte multe [flo]

Am pus Castraveti murati reteta casei este reteta mamei mele, cu castravetii opariti si lasati in apa aceea 24 de ore, o minunatie de muratura.

Am testat anul acesta o reteta luata de pe Bucataras de Castraveti bulgaresti in otet din care am pus 3 borcane de 1 litru.

Am pus cateva borcanele de Conopida cu ardei capia dar nu cu foarte mult otet.

Am facut salata care imi place mie mult Salata de gogonele cu zucchini/dovlecel si ceapa care sunt feliate toate si incap in burcanele mici.

Si am mai pus cativa Ardei umpluti cu varza dar putini, o sa mai fac cateva borcanele.

Mai inca treaba si retete [flo] dar astept si iedi de la voi, am citit mai demult prin zona retete superbe de muraturi sper sa mai apara fetele [flo]



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#2
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 17:13

Anul asta am facu asa;

zacusca cu ciuperci

ardei capia copti la congelator

vinete pentru salata

ardei grasi opariti,cu niste crengute de patrunjel langa,pentru umplut la iarna

castraveciori murati

gogsar,conopida si morcov la murat

bulion si suc de rosii,da cam putine,ca nu le-a mers bine la rosii anul asta[bang]

dovlecel si morcovi taiate marunt,pentru pilaf sarbesc

cam astea...



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#3
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 01:19

Am si eu un subiect deschis pe aceeasi tema; cred ca ar trebui sa le uneasca cineva; se scrisese si acolo destul de multe!
Altfel, mult spor!

#4
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 23 septembrie 2010 - 12:27

Hristina chiar nu am gasit ca am cautat inainte sa il deschid, daca e asa sa il mute la tine [flo] eu vroiam sa vb undeva de astea.

Valentina daca ai timp pls zi-mi de zacusca ta de ciuperci o pot face cu ciuperci champinion ? [flo]



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#5
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 24 septembrie 2010 - 20:14

Am mai reusit sa pun ceva Gogonele si simple si in combinatie cu conopida si castraveti si cateva borcane mici de Verze care e varza data pe razatoare pusa la murat.

In we atac actiunea zarzavat la borcan si imi ramane cealalta saptama de facut ceva zacusca. Am vazut ceva zacusca cu peste care suna tare bine.



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#6
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 16:44

buna ziua,



SILVIA nu am sa ma satur niciodata de retetele tale. Off de-as fi asa brava ca tine macar 5%.[:I] Eu nu am pus niciodata muraturi...dar parca ma bate asa un gand!! Castravetii si conopida mi-au facut cu ochiul. O intrebare prosteasca poate....cum verifici daca sunt murati? Trebuie sa astepti un timp? Poti deschide capacul borcanului ori de cat ori vrei sa-i incerci? Castravetii trebuie pusi neaparat in borcanele? As putea incerca sai pun intr-un butoias de plastic? Sau plasticul da gust nasol? Cate intrebari!! Cand reusesti poate imi raspunzi. Pupam gospodina minunata!








Mami [9cer]de [tren] Alessio Michele(2 ani si 3luni) si Mattia Gabriel(11 luni)



Pozici cu noi






#7
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 16:50

Aaa si-nca ceva. Eu as vrea sa pun muraturile intr-un dulap pe balcon. Cam cate grade ar trebui sa fie afara ca sa le pot pune?Balconul nu e dintr-ala inchis.








Mami [9cer]de [tren] Alessio Michele(2 ani si 3luni) si Mattia Gabriel(11 luni).......si in martie barza ne va vizita.[:)]



Pozici cu noi






#8
elaga

elaga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 17:55

Si mie mi-e teama sa le pun in balcon. Iar in casa mi se pare prea cald pentru muraturi, asa ca n-am mai facut deloc. Iau de la mama.[:)]

http://mamasiiubita.blogspot.com/

#9
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 26 septembrie 2010 - 14:13

Eu in fiecare an pun la congelator: fructe( mure, visine, zmeura), legume taiate marunt( ardei capia rosu+gogosari, telina, patrunjel radacina+pastarnac+morcov), frunze de patrunjel si marar verde(le pun separat), vinete coapte pentru salata, fasole boabe si pastai. Mai fac castraveti in otet, gogosari in otet, dulceata de visine(anul asta din lipsa de timp nu am mai facut). Mai urmeaza sa fac pasta de gogosari si dulceata de mere si pere.
danangie, am pus eu intr-un an borcanele de castraveti in balcon(inchis) si din cauza frigului, noaptea au inghetat. Asa ca de atunci, cand da frigul le tin in bucatarie la temperatura potrivita.

#10
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 26 septembrie 2010 - 16:31

Alecsia [flo] imi poti spune te rog cum pui tu gogosarii in otet si cum faci pasta de gogosari? Am vazut ceva retete dar mi se pare prea mult otet eu la muraturi pun f putin ca regula, merci in avans [flo]



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -