Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematuri plecati la cer ...


19 raspunsuri la acest subiect

#1
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 20:26

Desi dureros unii din prematuri devin ingerasi in cer ...



Pentru ei si pentru mamicile lor ... un topic unde sa ni-i amintim, sa ii pomenim, sa ne sprijinim intre noi ... si de ce nu sa ii laudam, pt ca desi au pierdut lupta pentru viata au fost si ei luptatori, asa cum sunt in general prematurii.






Paulapor - Gabriela Catalina

S-a nascut marti 27 aprilie 2010 01:35, 28/29 saptamani de sarcina, 900 g, 37 cm, Apgar ¾, in Oradea

A devenit ingeras duminica 09.05.2010 ora 14:30 la 2 zile 12 h 55 min








Dormiti in pace ingeri dragi!



"în cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!".



Pentru a aparea pe prima pagina trimiteti-mi datele voastre intr-un mesaj privat si am sa le completez.

Nickname/Nume INGERAS(eventual un link cu povestea lui sau un blog in memoria lua sau un o pagina web)/Tickere/Despre nastere/Data nasterii/A devenit ingeras in …/Cat timp a trait

Va inspirati din model






Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#2
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 01:25

Paula [flo]

Sunt alaturi de tine. Am votat subiectul, l-am citit, si stau cu el deschis in fata. N-am putere. Nu gasesc alte cuvinte, nespuse, nerostite. Ma tem sa rememorez, sa deschid acel coltisor al sufletulu.

Pana te-am cunoscut mai bine, si am vorbit, credeam ca ceea ce am ales sa fac eu, e cel mai bine. Apoi, uneori, cate o zvacnire, in inima, in suflet, a dorului de mama de inger, a durerii din inima...parca ingerasul meu n-ar vrea sa-o uit, desi stiu ca vrea sa traiesc linistita in urma ei.

Eu nu vreau sa rememorez, pt ca eu nu mai vreau sa doara. Am vrut cu ardoare, cu pasiune, cu foc...am vrut sa sufar. Un an, am tinut cu dintii, cu mainile, cu mintea, cu sufletul de durere. Era a mea, era tot ce aveam in urma ei. Apoi am inteles ca trebuie sa "o las sa plece". Pe ea, pe Alma, durerea, trecutul, sa nu mai tin viata in loc.

As vrea sa gasesc ehilibrul, dar stiu ca nu sunt in stare. Daca m-as gandi la Alma, m-as gandi mereu, zi de zi. N-as putea pastra echilibrul. Ma doare ca n-am putut face pt ea destul nici cand traia, si acum...ce mai pot sa fac? Memoria ei, vie, inseamna uneori un tribut prea mult pt sarmana inima mea. O iubesc, ii duc uneori flori, mi-e dor de ea, si sper intr-o zi sa o reintalnesc. Dar n-o mai caut, stiu raspunsul...nu e nicaieri, decat in mine. Iar ce face parte din mine, nu trebuie rememorat.



Alma-Lorena s-a nascut pe 28 ianuarie 2009, ora 20:46, la 31 de saptamani, dintr-o sarcina gemelara, cu o greutate de 1.040 kg si 35 cm, scor apgar 5. A devenit ingeras 2 zile mai tarziu, pe 30 ianuarie 2009, la ora 15:00 dupa al 3 lea stop respirator, de data aceasta cardio-respirator, cauza decesului: ischemie cerebrala.

Povestea ei, de-a lungul unui an de doliu este aici pe forum, in 55 de pagini, unde fetele de aici m-au sustinut[flo], iar aici este pagina web - memorial pt Alma, de asemenea mai are un Shrine unde pot fi aprinse lumanari virtuale.[flo]



____________________________________

Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare

Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.


#3
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 01:56

Ayla [flo] pt tine si una pt Alma.

Binenteles ca aici e loc pentru cel ce simte ca vrea si poate vorbi de copilul ei ... am invatat ca vorbind de micuta mea, desi uneori este greu, de cele mai multe ori este frumos ... eu ... cel putin in prezent nu am pentru cine trai ... decat pt memoria ei si in memoria ei ...

Am vorbit multe ore cu tine ... stiu cata durere si zbucium e in inima ta, stiu asta, si nu intentionez sa iti fac rau, iti respect decia, deciziile ... poate si eu as fi gandit la fel daca aveam un sufletel care sa depinda de mine ... nu pot fi sigura, dar tot asa mai stiu ca nici sa ai un copil si sa pierzi altul nu e usor, si asta am invatat de la tine ... eu am avut privilegiul de a putea plange in voie, a fugi la cimitr si la 1 noaptea daca sufletul meu avea nevoie ... insa tu, voi mamicile care aveti un sufletel care e prea mic sa inteleaga ce s-a intamplat nu ati avut acest privilegiu .... insa eu si alte mamici ca mine care nu au un alt copil acasa suferim enorm ca nu avem cui da imensa dragoste care s-a nascut in noi, dar nici un scop sau un motiv de a merge mai departe, mai puternic si mai hotarat ... eu nu traiesc ... doar supravietuiesc ... si stiu ca va fi o supravietuire mult mai placuta dupa ce voi avea un alt copil in brate, dar asa cum ti-am spus asta nu e posibil prea curand ... asa ca traiesc pt ea, prin ea, fetita mea Gabriela Catalina




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#4
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 20:55

Paula, mi-am permis sa fac pt tine, in amintirea Gabrielei cateva gif-uri, sper ca imi dai voie. Acum acestea le-am avut la indemana, dar daca iti plac si mai doresti, voi mai face.

Le gasesti in acest album.

Despre ce ai scris tu, vreau sa stii ca imi doresc din tot sufletul sa ai curand si tu motivul pt care sa-ti doresti ca viata sa mearga mai departe, sa ai in brate un pui caruia sa te dedici, si zambetul lui sa stearga lacrimile tale.

Pupici [pup]



____________________________________

Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare

Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.




#5
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 21:11

Draga mea Monica [pup][flo]nu am cum sa iti multumesc ... chiar nu am ... imi plac mult, iar unul din ele, cel cu ingerasul, l-am si adaugat pe blog ... Multumesc din suflet. Cat despre un pui in brate, sti bine ca imi doresc si totusi nu prea. Trec zilele, dar nu ma agat de ideea de a avea un copil ... pentru ca nu pot sau poate nu vreau decat peste cativa ani ... pana atunci imi doresc doar sa imi dedic timpul micutei mele ... prin blog, iar prin celelalte bloguri care le-am creat sa fiu de folos viitoarelor mamici si celor cu trombofilie. Atat ca mi-e greu, lunile trec si dorul de ea creste ... oricum momentan nu vreau decat sa imi port doliul si durerea asa cum cred ca e mai bine ...



Te imbratisez cu mult drag, ingerasului tau ii doresc somn linistit, iar Luanei multa sanatate, sa fie vesela si vioaie mereu.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#6
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 21:23

Citat:
citat din mesajul lui paulapor

momentan nu vreau decat sa imi port doliul si durerea asa cum cred ca e mai bine ...



Inteleg Paula, inteleg...e absurd sa spun ca stiu, pt ca eu stiu durerea mea, nu a ta sau a altcuiva...de aceea m-am gandit sa fac ceva pt sufletelul tau. Pe mine m-au ajutat...sa creez memorialul, sa invat sa fac glittere, si orice faceam in/cu numele Almei, imi alina putin dorul si durerea.

Ma bucur ca iti plac.[pup]



____________________________________

Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare

Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.




#7
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 21:29

Monica asa este ... tu ai gasit alinare in memorial si glittere ... iar eu in bloguri ... tot cam pe acolo ... apoi voi vedea ... acum asta imi face bine si ma bucura. Sper ca te-ai uitat pe blog si ai vazut darul tau ... multumesc din sufflet ... parca a fost creat special pt acel blog. Iti multumesc mult draga mea inca o data si acum te las ca vreau sa fac mancare, iar zilele urmatoare sper sa vorbim la telefon ca nu am mai vb de mult [pup]




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#8
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 00:52

Am vazut pe blog, de fapt citesc regulat pe blogul tau sa vad ce faci, mai ales ca nu ai mai dat nici un semn. Astept sa dai un semn sa te sun.[pup]

Mi-am permis sa iau si cateva poze de la blog si sa le prelucrez, le-am pus in acelasi album. Daca ai alte poze si vrei un model anume, te rog sa imi spui. Cauta in album si alege ce iti place.

Pupici [pup]



____________________________________

Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare

Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.




#9
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 10:19

Un simplu multumesc pentru ca m-ai lasat fara cuvinte.[pup]




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#10
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 14:52

Paula, ma bucur ca ti-au placut si ca am putut face ceva pt tine.[pup]

Ce faci? Cum te simti? Eu n-am mai intrat pe net, nici pe blog nu am mai citit.

Eu ma simt putin bulversata, de 3 nopti iar am visat-o pe Alma. Sau idee ca e ea, si ca striga. Intr-o noapte am visat ca eram in camera Luanei (care trebuia sa fie camera lor) si ma striga "mama". Dormeam profund si nu reuseam sa ma smulg din somnul adanc sa merg la ea. Cand in final m-am trezit la realitate, Luana chiar ma striga "mama".





____________________________________

Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare

Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.





Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -