Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Activitati si jocuri pentru zile ploioase/canicula


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 18 august 2010 - 15:04

Activitatile de interior de mai jos - sunt pentru copiii de toate varstele, de la prescolari la copii in scoala primara, gimnaziu si chiar liceu.



Majoritatea adora sa stea in casa, mai ales in fata calculatorului intr-o zi ploioasa, insa uneori au nevoie de o mana de ajutor cu privire la noi idei de joaca si activitati. Si nu uitati dragi parinti: Miscarea e sanatate! Ce puteti face in casa impreuna cu cei mici intr-o zi intunecata? Ati ramas fara idei? [jongleur]



Asteptam impresiile, ideile voastre, sau scenarii de noi activitati si / sau joculete de interior aici. Iata primele activitati propuse de noi:



Magie dulce!

Fazan

Aruncarea cartilor in palarie

TOMAPAN

Acul plutitor



Telefonul fara fir

Retete amestecate

Vanatoarea de maruntis

Gusta si ghiceste

Inainte si dupa



O zi de la coada la cap

Asculta lumea

Spectacol de talente

Matele incurcate

Nimereste cuvantul



Cutia misterelor

Ghici !


Desenati impreuna

Farfuria cu bule de sapun

Papusi din pungi de hartie



Picnic in interior




Voi cum petreceti timpul impreuna cu cei mici in astfel de zile toride sau ploioase? Asteptam idei de la, si pentru parinti! [flo]



[dc]



A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

#2
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 24 august 2010 - 13:47

Anda, jocurile propuse par a fi potrivite mai degraba pt copii mai marisori, plus ca presupun mai multi participanti. Unele se pot adapta, dar eu personal as fi interesata de jocuri si activitati in care poti implica un singur copil de varsta mica (2-5 ani).



Cateva exemple pe care noi le folosim: pictat / colorat, plastilina, teatru de papusi / jocuri de rol. Poate mai apar si alte exemple din care sa ne inspiram.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#3
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 24 august 2010 - 16:30

Pacalici si alte jocuri de carti;
Jocuri cu masinute, niste semne de circulatie si un semafor si gata lectia de circulatie rutiera, pustiul nici nu-si da seama...niste pietoni din ouletele Kinder se gasesc cu siguranta[:D]
Rummy;
Lego;
De-a cumparaturile - pustiul pleaca la cumparaturi de fructe, de exemplu...si discutati la greu despre ce fructe stie el, despre ce poate gasi in anotimpul in cre va aflati, dar daca ar fi iarna (exemplu) ce alte fructe ar putea gasi...
Jocurile clasice gen Nu te supara frate, piticot...si multe altele, ca doar sunt pe piata suficiente.
Colorat;
Desenat;
De-a medicul - plusurile lui se imbolnavesc si musai trebuie duse la doctor, el poate fi doctorul sau parintele care merge cu plusul la medic;
De-a restaurantul - astai preferatul nostru iarna - il jucam cu surprizele de la Kinder care vin la restaurant si comanda tot ce le trece prin cap, apoi au loc tot felul de incidente, se incurca comenzile, nu mai avem vinete pt piure ..."hai mai mami, nu ne trebuie vinete la piure"...
Vindem si cumparam masini, adunam, scadem, facem promotii....folosim banuti din hartie (copii - sa va zic ce fata a facut nenea ala la care m-am dus eu sa imi fotocopieze niste lei???) si monezi adevarate, platim, dam rest....

Ne jucam cu stegulete, cautam informatii despre tari.
Ne jucam "de-a engleza" (eu zic cuvantul in romana, el in engleza), "eu zic mare, tu zici mic", "eu zic unul, tu zici multe"...

Nu prea imi mai aduc aminte, ideea e ca din jocurile astea copilul invata foarte multe lucruri. Iar tu ca parinte afli foarte multe despre copilul tau, afli ca stie lucruri pe care nici prin cap nu credeai ca le stie...
Mentionez ca sunt posesoare a unui baiat istet, curios si vorbaret de 5 ani si 11 luni.

#4
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 31 august 2010 - 20:56

anka, tare faza cu banii la xerox...[:D] si eu cred ca m-as fi uitat dubios la tine[alcool]



----------------------------------------

Marina & [pis] ANA SOFIA 05.08.08

----------------------------------------



Mami Marina - Gospodina



Copil crescut din suc de morcovi





#5
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 00:52

Citat:
citat din mesajul lui Marina_1609

anka, tare faza cu banii la xerox...[:D] si eu cred ca m-as fi uitat dubios la tine[alcool]


Mai..nu m-am dus chiar cu bancnote adevarate, ca sunau aia direct la Politie. Am gasit intr-un caiet de gradinita o lectie despre bancnote si monede, cu mostre...cu alea am mers, insa si asa au cam ridicat din sprancene la mine, cica ce fac cu ei! Iaca, ma joc cu copilul![:)]

#6
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 11:51

oricum buna ideea! doar ca fetita mea e prea mica. nu putem coopera in astfel de jocuri ....

dar cand va fi momentul o sa gasesc poze pe net si le scot la imprimanta [:D]



----------------------------------------

Marina & [pis] ANA SOFIA 05.08.08

----------------------------------------



Mami Marina - Gospodina



Copil crescut din suc de morcovi





#7
elaga

elaga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:16

Citim, desenam, ne jucam cu cuburile, facem intrecere cu masinute sau mergem la mall, acolo au un loc de joaca pentru copii.
http://mamasiiubita.blogspot.com/

#8
cata_florea

cata_florea
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 octombrie 2010 - 17:22

Buna mamici! Dar cum ii faceti timpul frumos unui bebe strumf de 6 luni jumate? Ca noi atat avem si in conditiile in care ploua si e urat afara si nici nu suntem somnorosi ziua este destul de dificil. Deci, ce fac mamicile de bebici??

Toate bune!

#9
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 20 octombrie 2010 - 20:00

Fiica-mea coloreaza, face puzzle, construieste castele din cuburi, se joaca cu plastilina, cu papusile (mai rar), de-a doctorul (dar numai daca eu sau tati suntem pacienti) si, mai nou, se taraste pe covor spunand ca este sirena si inoata. Ia cate un animalut pe care il arunca din pat pe covor si apoi incearca sa-l salveze de la inec.
De curand am cumparat un joc gen "Nu te supara frate" si ne jucam cu el destul de des (poate numara singura cat da cu zarul si cate casute trebuie sa inainteze). Este destul de distractiv daca castiga ea. Daca nu...e mai greu.[:D]


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -