Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Pensiuni de EVITAT


17 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 10 august 2010 - 14:51

Dragi calatori DC,



Haideti sa facem si un top negativ, cu pensiuni pe care mai bine le evitam. Macar sa stim si sa nu pierdem timpul pretios de concediu cu pensiuni de 0 margarete.



Va ascultam.



[dc]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
Andra28

Andra28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 17:32


Nu va recomand complexul turistic Alpina Blazna din judetul Bistrita Nasaud.

peisajul este de vis, dotarile sunt foarte bune, accesul pana acolo este ok.
Singura problema a acestei pensiuni este modul in care sunt tratati turisti: timp de 6 zile nu s-a luat nici macar gunoiul de la baie, nu s-a dat cu matura in camera. Serivrea la masa lasa mult de dorit in sensul ca portiile sunt mici si ce primesti in farfurie este mult mai putin decat gramajul pe care il platesti.
Preturile sunt foarte mari fata de ceea ce se poate gasi pe o raza de cca 30 km.
Pacat de peisaj si de dotarile care s-au facut cu bani europeni.

Andra

#3
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 06 septembrie 2010 - 17:38

Desprecopii, foarte buna ideea acestui subiect [flo]

Andra,chiar voiam sa mergem si noi la acest complex.Din pozele de pe net parea ceva de vis [q]

Nu recomand pensiunea Liliana din Moeciu de Jos: desi se pare ca e cotata de 3 margarete, i-as acorda una cu indulgenta. Usile la camere erau sparte si apoi peticite, mizerie in camere si bucatarie, baia care nu era in camera ci pe coridor nu avea nici un sistem de incuiere, locul de joaca pt copii consta intr-un leagan amarat. Oricum m-am convins inca o data ce importante sunt reviewurile cand cauti o locatie de vacanta [:)]

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii


#4
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 11:37


Citat:
Singura problema a acestei pensiuni este modul in care sunt tratati turisti: timp de 6 zile nu s-a luat nici macar gunoiul de la baie, nu s-a dat cu matura in camera. Serivrea la masa lasa mult de dorit in sensul ca portiile sunt mici si ce primesti in farfurie este mult mai putin decat gramajul pe care il platesti.
Preturile sunt foarte mari fata de ceea ce se poate gasi pe o raza de cca 30 km.


Asta cu neluatul gunoiului si nedatul macar cu o matura am intalnit-o si la alte pensiuni (o fi specifica pensiunilor din RO?), 4 margarete, super laudata si minunata.

Noi am rezolvat-o, rugand sa ni se ia gunoiul si sa ni se dea c-o matura.

Cu restaurantul poate fi o problema..
Macar mancarea era buna?
Alte locuri unde se putea manca cat de departe erau?

si mai am cateva intrebari.. da trimit PM.


#5
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:52

O mare bila neagra primeste de la noi Vila La Famiglia din Eforie Nord. Am inchiriat acolo un apartament, la pretul unei camere de hotel. in descrierea de pe net spune ca apartamentul are bucatarie. In realitate, "bucataria" e un fel de bar cu chiuveta si aragaz, situate in sufragerie. Tot in sufragerie este si o canapea cu 2 locuri de dormit. Aragazul e dotat cu butelie si e vai si amar daca cumva uiti robinetul la butelie deschis. Risti sa mori asfixiat!

In baie pute infiorator desi exista tot felul de sprayuri de camera. Exista o fereastra la baie dar e foarte mica si nu se aeriseste cum trebuie, in plus am avut senzatia ca vine miros si de la alte grupuri sanitare din apartamentele vecine. Eu mergeam doar cand nu aveam alta alegere iar pe fii-mea am tinut-o cu pampersi toata perioada.

Proprietarii ne-au atras atentia la un moment dat ca "apa costa mult" si, cu alte cuvinte sa nu facem dus prea des... Aerul conditionat il foloseam doar cateva minute pe zi, avand copil mic. Dupa vreo 3 zile ne-am trezit ca s-a stricat telecomanda, desi cu o seara inainte functiona fara probleme. Am cumparat baterii noi dar tot nu functiona de unde am dedus ca ne-au schimbat-o cu una defecta cat am fost plecati, probabil doar ca sa nu consumam curent electric.

Lenjeriile la pat lasau muuult de dorit, noroc ca am avut si noi cate ceva adus de-acasa.

Locuri de parcare amenajate nu exista. Parchezi masina in fata portii, asta daca ai noroc sa prinzi vreun loc liber. Daca nu, te descurci...

Cel mai tare ne-au scarbit fazele cu "sa nu consumati, ca e scump". Pentru asta o sa scriu remarci negative la adresa lor peste tot pe unde-i prind.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]




#6
SuperMami_1

SuperMami_1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.013 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 00:59

Am si eu vreo trei "nerecomandari":



Pensiunea "La Ponton" -Cazanele Dunarii- Mehedinti- patroana este genul de taranca procopsita/stapana de sclavi, capabila sa te dea afara din pensiune daca comentezi si nu esti multumit de servicii; pe noi nu ne-a cazat la ea pentru ca am ales sa mancam pranzul la vecinul ei, mult mai bine dotat culinar, ne-a zis de la obraz sa ne cazam unde am mancat...desi stia ca vecinul nu avea camere libere[bang][bang]



O alta experienta negativa am trait-o la complexul turistic Izvorul Bucuriei- Siriu- Buzau

Complexul e foarte frumos, e de fapt un domeniu pe malul lacului, cu cabane, pensiune, pastravarie, menajerie de pauni si potarnichi, facut cu cap si cu fonduri UE. Noi am stat in pensiune, care este construita in totalitate din lemn si este neizolata, am auzit sforaiturile vecinilor(cazati in jur de 6 intr-o camera tip apartament, toti betivi si manelisti), ne-a patruns miros de usturoi si de mancare din camera de mese, a fost un cosmar.



O alta pensiune pe care nu o recomand e Pensiunea Flora din Piatra Neamt, unde patroana nu prea face caldura iarna ca costa mult si i se pare ei ca nu isi scoate banii[bang]

Eu genul asta de afaceri nu il incurajez si sper sa le mearga prost pana dau faliment.[alcool]







Albumele noastre

#7
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 15:20

O mare bila neagra are de la mine Pensiunea Coroana Reginei- Bran.

Am incercat sa ne cazam acolo anul trecut in octombrie, dar totul a fost un mare fiasco:

- drumul pana la pensiune (mai bine zis ulita) extrem de prost, nici macar o bucatica de piatra ceva, in conditiile in care panta e cam de 30 grade-40 pe alocuri. Chiar nu stiu cum se ajunge acolo pe ploaie sau zapada...noi am prins pamantul uscat si batatorit si tot a fosr destul de greu sa urcam.

- accesul la nivelul 1 si 2 pe scara de ciment nefinisata, fara balustrada (periculos pentru copii), asa am prins noi, poate intre timp au reusit sa mai faca ceva in privinta asta

- camera murdara, asternuturi neschimbate, praf peste tot, cabluri de la prize neizolate, muste roi

- baia cu instalatii care curgeau, la solicitarea noastra a venit cineva care a mesterit ceva pe la chiuveta, rezultatul: apa nu mai curgea siroi, doar picura...

- lipsa caldura si apa calda, la cererea noastra de a rezolva problema ni s-a spus ca nu suntem in sezonul de caldura non-stop si ca ei dau drumul la caldura centralizata si boiler doar dupa ora 10 seara. Asta in conditiile in care noi eram cu copil de 3 ani si destul de frigurosi din fire. Plus ca canalizarea era infundata, iar in geamul de la baie nu era pus nimic (deci acces direct privirilor de afara sau de la pensiunea vecina)

- din restaurantul de la parter se raspandea miros de mancare peste tot, deci cred ca peretii nu erau izolati bine.

- pe site-ul lor fac reclama la animalele pe care le au acolo, cai si ponei pt calarie: noi am localizat doar 2 caii si nici un ponei, cand am intrebat ni s-a zis ca la calarie e cu programare cu cateva zile inainte, in conditiile in care in parcarea pensiunii erau doar 2 masini cu tot cu a noastra.

Noi am incercat sa schimbam camera, dar ni s-a raspuns ca nu se poate, fara alte explicatii, repet, in conditiile in care pensiunea era aproape goala.

Ca rezultat, am plecat sa ne cazam in alta parte, dupa nici 3 ore de stat acolo!



Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#8
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 16:00

Mi-am mai amintit de o "bila neagra":

Casa Elena- din Sibiel

Reclama zice ca are 4 margarete, eu cu indulgenta i-as da doar 2.

Ce probleme am avut noi:

- parcarea extrem de mica si inghesuita: am reusit sa zgariem lejer masina fiindca la nivelul rotilor sunt montati niste stalpisori de ciment, pe care nu-i vezi si daca nu stii de existenta lor risti sa dai cu bara de jos fix in ei (noi asa am reusit[bang])

- facusem rezervare confirmata pentru o camera simpla si cand am ajuns acolo ni s-a zis ca nu mai au camere si ca ne cazeaza in apartament. Bine bine, am zis dar noi nu platim decat ce am rezervat, adica camera; nu a fost chip sa ne intelegem cu patroana, si fiindca nu aveam alternativa sa ne cazam in alta parte (am ajuns seara tarziu si a doua zi participam la o sedinta in zona, plus ca ni s-a subliniat ca este nu stiu ce tteam building in zona si peste tot cica era full)) nu am avut de ales. Deci la partea asta, a fost jaf pe fata!

- pensiunea este extrem de kicios decorata si cand spun asta ma refer ca sunt acolo obiecte expuse aproape ca la muzeu. Nu discut aici gusturile patronilor pentru tot felul de colectii (papusi, obiecte de artizanat, de sticlarie, de lemn, etc), toate sunt expuse pe rafturi si in vitrine peste tot, inclusiv in restaurant. Si bineinteles ca nu ai voie sa pui mana pe nimic. Ei bine, pentru copilul nostru a fost un adevarat chin. Fiindca curios din fire ca un pusti de 3 ani, a primit repetate observatii din partea patroanei gen: "nu pune mana", " nu ai voie sa atingi nimic", "nu alerga ca misti mobila/ lucrul x", "nu ai voie sa faci cutare chestie", "nu inchide/deschide cutare uasa", "nu te juca cu telecomanda de la TV", "nu apasa pe butoanele de la combina muzicala" etc. La un moment dat m-am enervat si i-am replicat dur patroanei ca daca are ceva de obiectat sa-mi zica mie si nu copilului si ca daca nu le convine sa "gazduiasca" copii, sa puna un anunt mare la intrare si un anunt pe site, macar sa stim din start.

Deci pentru familii cu copii sub 7-8 ani, aceasta pensiune trebuie evitata cu orice pret, fiindca patroana are impresia ca pensiunea ei este un muzeu iar mobile, vesela, tacamurile si bibelourile ei sunt exponate.

- mancarea la restaurant lasa de dorit, nu se gaseste mai nimic proaspat, se cumpara produse congelate din supermarket si se gateste la microunde (gen peste, legume, pui, etc). Noi ne-am fi asteptat sa gasim preparate proaspete, traditionale si am fost crunt dezamagiti. Plus ca comanda venea foarte foarte greu.Intr-o seara am cerut clatite special ca sa le primim mai repede si a durat o ora pana au venit, in general, ca sa evitam timpii mari preferam sa facem comanda pentru pranz/cina de dimineata sau cu o zi inainte.

- am explicat patroanei ca ne trebuie acces partial la bucatarie+frigider pentru necesitatile culinare ale copilului (incalzit lapte, preparat cereale, dat fructe pe razatoare, etc). Initial nici nu a vrut sa auda, apoi s-a gandit sa ne ceara bani in plus...dupa negocieri repetate s-a lasat cumva convinsa, dar ne arunca priviri ucigatoare de fiecare data cand intram in bucatarie (nu stiu la ce se astepta, am avut grija sa nu stricam nimic, sa spalam totul in urma noastra, dar tot urat se uita)

In total noi am fost nevoiti sa stam in zona 4 zile/3 nopti si a fost extrem de frustrant, plictisitor si in loc sa ne simtim oaspeti ne-am simtit de parca eram persoanele non-grata care inoportuneaza patronii.

Deci, de evitat!



Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#9
mcm

mcm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 27 septembrie 2010 - 15:52

Pensiunea Daniela Busteni conditii execrabile din toate punctele de vedere.

#10
_Ralu_

_Ralu_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 762 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 17:29

Citat:
citat din mesajul lui mcm
Pensiunea Daniela Busteni conditii execrabile din toate punctele de vedere.
Subscriu. Este vesnic in constructie.Proprietara este foarte-foarte acra....daca nu stai la utimul etaj, scartaie podeaua deasupra ingrozitor la orice pas al vecinilor...si ar mai fi multe de spus....
*******************************************************
[8**]raluca[8**] mami fericita de [il]alexia[il] (07.09.2006)



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -