Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Poftele in timpul sarcinii


168 raspunsuri la acest subiect

#11
andra_s

andra_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.376 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 22:48

nici eu nu cred in mitul acesta cu dulce - fata si acru - baiat. depinde de organism. si ca tot suntem la capitolul pofte, pe perioda sarcinii, ce sa va spun, as manca usturoi cu orice!!! si eu care nu ma atingeam de usturoi pana acum de nici o culoare. de fapt asta m-a si pus pe ganduri, am poftit la frati-miu la usturoi, si am zis, hopa ... nu e de gluma, trebuie sa imi fac un test rapid, desi mai aveam vreo 2 zile pana la CM. si a fost cu nococ!

va poop si bblusi sanatosi!

#12
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 05:38

La prima sarcina -- Korean Barbecue. Il taram pe sot la restaurantele koreene cel putin o data pe saptamana.

La a doua sarcina -- paine prajita cu unt si cartofi prajiti FACUTI IN CASA!!!! Nu ii voiam pe ci de la restaurante si nici pe cei facuti in casa din cartofi cata taiati, voiam din aia facuti din cartof normal, taiat in bucati si prajit in tigaie. Vreo luna m-a tinut pofta asta si imi facea tata cartofi prajiti in fiecare seara.

Acum -- grapefruits. Cred ca nu am mai mancat grapefruit de ani de zile. Adica asa, in salate de fructe, dar acum il mananc cu lingurita, fara zahar, cate 2 cel putin pe zi...

Ce ti-e si cu poftele astea...

#13
genie79

genie79
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 16:47

La prima sarcina nu am avut pofte in mod deosebit.Acum la cea de a doua, care nu de mult a debutat am ramas uimita ca nu imi doream mancarurile pe care le ador.In schimb imi vine sa consum tot felul de chestii pe care nu le-am mancat pana in prezent.
Sa vedem cum voi evolua....

#14
blue_karina

blue_karina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 18:31

Sunt la prima sarcina cu 2 bebeluse in burtica. In primul trimestru de sarcina nu prea aveam pofta de mancare, aveam greturi destul de mari si nu prea mancam decat salata si ciorbe sau supe...pe parcurs mi-am revenit si am inceput sa mananc shaorma, dar nu m-a tinut mult! Acum nu prea mai am pofte, cu exceptia cartofilor prajiti, care inca imi fac cu ochiul..[pofta](desi imi placeau si inainte, dar parca nu ca acum!)

In rest, sa nu radeti prea tare de mine, am o inclinatie (daca-i pot spune asa) catre anumite mirosuri...mai exact ma topesc dupa mirosul de detergent de rufe [wow], si produse de curatat; cif, domestos, solutie de parchet, etc. Dar astea sunt pe primele locuri- m-as culca cu detergentul sub perna daca as putea! Nu stiu de ce am inclinatia asta, dar din cauza asta sotul se prapadeste de ras...pe de o parte si eu1[alcool]



Karina [gravi] 29+ cu [fetita] Eva Maria [fetita] Sofia Andreea





bucati de fericire




si maine e o zi

#15
tatto

tatto

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 04:14

Citat:
citat din mesajul lui simona9999

am citit tot aici pe forumuri ca daca [gravi] pofteset sau mananca muraturi mai mult at va fi baiat, iar daca pofteste sau mananca mai mult dulciuri e fata. Eu sunt, dar dintotdeauna am fost mai mult cu muraturile. si ioata ca asteptam un[baietel][:)]
asa ca la mine s-a potrivit interpretarea poftelor.......[olala]

19+ [baietel]

La mine nu s-a potrivit,cind am fost insarcinata am poftit muraturi,dulciurile nu le puteam minca,si am nascut o fetita de 3,650kg.[flo][flo]

ALESSIA 1/08/2007
http://tatto.weblog.ro
http://en.fotoalbum.eu/tatto

#16
samaria

samaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 14:28

nu am avut pofte deosebite la prima sarcina,dar ceea ce am observat acum,la a doua e o imbucuratoare lipsa de pofte pentru dulciuri.sper s-o tin tot asa![:)]

#17
Katyuscha21

Katyuscha21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.774 mesaje

Postat 11 august 2009 - 00:43

sa vedeti ce am patit eu ieri

am avut pofta de scrumbie sarata si la noi nu se gaseste oriunde doar la magazine europene si noi avem unul cam la vreo 30-40 km si lam pus pe sot la volan si hai la cumparat peste ca nu mai puteam eu aveam peste in frigider da nu vroiam de ala eu vroiam de ala cumparat si sarat. ma apukase plansul si bebe nu avea stare in burtika si ma durae burta si capul simteam ca ma ia tremuriciul.





[gravi]26+si lumina ochilor mei [copil]ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006

Asa creste Andrei [olala]

Burtica[olala]

Aniversarea nuntii

Bebica din burtica[olala]

Melodia care ii place lui bebika din burtica[olala]



Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu[ruga]

#18
monique02

monique02

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 520 mesaje

Postat 15 august 2009 - 13:00

Salutare,

eu nu am avut foarte multe pofte, dar cea mai ciudata a fost cea cu gheata. Imi era foarte pofta sa rontai cuburi de gheata.

Avantajul este ca nu te ingrasi dar m-am ales cu o durere de gat destul de nasoala.

Va pup

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea 37+

#19
oanka80

oanka80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.373 mesaje

Postat 25 august 2009 - 23:17

in primul trimestru au fost pe primul loc poftele legat de muraturi si bors acru in diferite combinatii, dar cu multa verdeata. asta am mancat aproape 3 luni si acum ma plag ca nu am luat decat1,700 kg in greutate. de cateva zile am inceput sa poftesc la bere reed's lemon. beau cate o gura sa im stapanesc pofta si o arunc sa nu ma tenteze sa beau beau mai multa. si tot de cateva zile mi-e pofta intr-una de afine si mure. acum le gasesc dar ce ma fac la iarna daca poftesc la asa ceva?



"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

[gravi] 13+

*mamica unui fluturas*

#20
ramo-ramo

ramo-ramo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 august 2009 - 14:16

Eu am poftit acum 2 luni, cand eram in 9 saptamani la nuci verzi, ...in conditiile in care nucile nu erau facute. A trebuit sa-mi desfaca sotul o nuca si sa mi-o dea s-o miros. In momentul in care am mirosit-o am avut senzatia ca mestec ...atat de profund era sentimentul...
Sunt ciudatenii ale sarcinii...[:D]

Pupici la mamici si la toti bebeii!!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -