Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Poftele in timpul sarcinii


168 raspunsuri la acest subiect

#161
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 14 martie 2015 - 20:39

Eu sunt la prima sarcina, am trecut in saptamana a-11-a. Prima oara, eram cu iubitul in carrefour si i-am spus ca mi-e pofta de seminte. Eu care nu mananc deloc seminte si nici nu stiam ca sunt insarcinata atunci, dar cred ca eram prin saptamana a-7-a. Si dupa seminte au urmat placinte cu dovleac, inghetata, piure cu piept de pui si muraturi, gogonele, mere, pomelo. Doamne, sunt plina de pofte. Si ma apuca numai seara, dupa ora 20:00 :)). Si mananc seara de rup, pana pe la 1. Dar eu am fost tot timpul pofticioasa, ma asteptam sa fiu o pofta pe sarcina :)) inca nu am primit reclamatii de la iubit, doar se mira ca mananc zacusta cu castraveti, sau cartofi cu castraveti :)) oricum, tot ce vad, trebuie sa mananc!



#162
Mydeea

Mydeea
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 17:28

Pana acum sotul meu a fost un norocos :D am intrat in saptamana 16 de sarcina si nu prea am avut pofte mai deloc,ce m.a tentat si inca ma mai tenteaza este o bautura carbogazoasa nesanatoasa,cola :D  dar n.am ce face mai cu moderatie putin ,putin :P



#163
Andrrush

Andrrush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 23:12

Fetele bebe meu ma trezeste si noaptea cu pofte de salate!! Mananc in exces, dimineata, la pranz si seara! Iar o pofta ciudata ce am avut acum 2-3 saptamani ... Am mancat deodata salata de vinete cu salata de fructe :)))) sper sa fi fost singura data :d



#164
adriana_1

adriana_1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 20:26

buna fetelor. eu cu poftele stau destul de bine, zic eu. in primele trei luni am mancat ardei rosu gras cat nu am mancat in toata viata mea, pe urma am mancat cam orice, fara pofte si cam fara carne ca nu intra. acum mananc fructe si legume la greu....



#165
ScaryMommy

ScaryMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 13:30

Vreau sa povestesc si eu cui asculta :) despre ciudatele mele pofte...La inceput nu pofteam nimic,dar chiar nimic.Nu-mi era greta,dar nici nu mancam,pur si simplu nu mi-era foame.Alternativ, mancam bomboane si jeleuri,dar nu pentru ca-mi trebuia,ci pentru ca eram in sevraj de la abandonul tigarilor...Apoi am inceput sa am pofta de...fructe rosii...Capsuni,cirese,zmeura,lubenita...rosu sa fie.Am scapat si de asta,dar acum se pastreaza preferinta pentru rosu: ardei capia rosii,gogosari, visine, rosii, tocanita de cartofi cu bulion,paste cu sos tomat etc.Sunt eu ciudata sau a mai avut cineva pofta de o culoare anume?



#166
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 13 septembrie 2015 - 21:07

Acum intru în a 13-a săptămână de sarcină. La început nu am mai tolerat niciun fel de suc, mă strâmbam la dulciuri, soțul meu făcea ochii mari că mă ştia disperată după dulce. Pofteam la gogonele, măsline şi lactate (brânză, caşcaval), pe urmă nu am mai vrut deloc murături, am revenit la sucuri şi dulciuri. Sunt un paradox. 

Mai nou vreau iaurturi cu fructe. Am o grămadă în frigider, în special cu căpşuni şi piersici.

La ecografia morfofetală din trim. I, doctorița s-a uitat şi între picioruşele bebelului şi a zis că ea crede că e bebeluşă că nu are nimic format acolo specific băiețeilor şi că acea structură e pentru fetiță. Poate un doctor să estimeze corect oare asta aşa repede? 

Nu m-ar mira să fie fetiță că de la murături şi măsline am ajuns să prefer lactatele, iaurturile dulci şi dulciurile.  [:)]



#167
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 13 septembrie 2015 - 21:13

Cu sucurile am avut altă ciudățenie, o perioadă nu le mai suportam, mi se făcea rău de la ele, pe urmă am vrut Sprite, limonadă, numai lămâie să aibă, după aia nici asta, gata, apă minerală. Dusă a fost şi asta. Acum vreau iar Lipton şi-l beau cu plăcere, în ciuda faptului că la începutul sarcinii nu îl mai toleram, acum îl vreau înapoi. 



#168
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 15:54

Eu tot ce vreau sunt gutui! La prima sarcina am mâncat gutui 4 luni mi-amintesc ca era decembrie și sunam la mama la tara "trimite-mi gutui!" Și mama "tu nu te uiți ca afară e zăpadă? ?" Păstrase la geam câteva si-mi trimitea

Acum sunt în sapt 12 și mănânc cel puțin 3 gutui p zi  [batcap]  [alcool] va doresc pofte usoare ușoare!  Hihihi



#169
Ada90

Ada90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 16:14

Eu tot ce vreau sunt gutui! La prima sarcina am mâncat gutui 4 luni mi-amintesc ca era decembrie și sunam la mama la tara "trimite-mi gutui!" Și mama "tu nu te uiți ca afară e zăpadă? ?" Păstrase la geam câteva si-mi trimitea Acum sunt în sapt 12 și mănânc cel puțin 3 gutui p zi [batcap] [alcool] va doresc pofte usoare ușoare! Hihihi

 

Am crezut ca sunt singura care pofteste la gutui :))))




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -