Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Poftele in timpul sarcinii


168 raspunsuri la acest subiect

#131
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 23:53

Dragele mele eu in primele saptamani nu am putut manca nimic pentru ca vomitam tot si apa ! Pana cand nu mi-a dat medicul Osetron nu am putut manca, am incercat si cu metroclopramid si perfuzii cu vit B 6, B12  si nimic. Am slabit 5 kg in cateva zie.

De vreo saptamana nu mai iau Osetron si pot manca, mai greu dar macar nu mai vomit.

Odata cu mancatul au venit si poftele :D am innebunit cu muraturi, ciocolata, mere, in schimb nu prea pot manca oua sau carne si totusi ma chinui sa le mananc pt bebe.

 

A incercat cineva castraveti murati cu ciocolata ? :)) Sunt buni dar cred ca atunci cand o sa scap de pofta asta nu o sa imi vina sa cred ca am mancat combinatia asta :))



#132
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:59

Dragele mele eu in primele saptamani nu am putut manca nimic pentru ca vomitam tot si apa ! Pana cand nu mi-a dat medicul Osetron nu am putut manca, am incercat si cu metroclopramid si perfuzii cu vit B 6, B12 si nimic. Am slabit 5 kg in cateva zie.
De vreo saptamana nu mai iau Osetron si pot manca, mai greu dar macar nu mai vomit.
Odata cu mancatul au venit si poftele :D am innebunit cu muraturi, ciocolata, mere, in schimb nu prea pot manca oua sau carne si totusi ma chinui sa le mananc pt bebe.

A incercat cineva castraveti murati cu ciocolata ? :)) Sunt buni dar cred ca atunci cand o sa scap de pofta asta nu o sa imi vina sa cred ca am mancat combinatia asta :))

Ciudata combinatie,dar cine a trecut prin sarcina intelege,important este ca nu ai repercusiuni dupa si aici ma refer la prietenia mai stransa cu toaleta... Eu,in 5 luni si tot nu-mi prieste apa,ma rezum la 2 pahare/zi,in rest sucuri de fructe facute in casa si supe/ciorbe.

#133
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 17:42

Ciudata combinatie,dar cine a trecut prin sarcina intelege,important este ca nu ai repercusiuni dupa si aici ma refer la prietenia mai stransa cu toaleta... Eu,in 5 luni si tot nu-mi prieste apa,ma rezum la 2 pahare/zi,in rest sucuri de fructe facute in casa si supe/ciorbe.

RalexHD atata timp cat bei cat de cat apa e bine si oricum restul de apa il iei din fructe, legume sucuri. :) Cat despre toaleta..abia ma duc o data sau de 2 ori pe saptamana. Bine, pipi de cateva ori pe zi ca asa e frumos cand avem burtici :)) trebuie sa ne amenajam baia frumos pentru ca petrecem destul timp pe zi acolo :D



#134
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 15:00

Eu am avut o saptamana intreaga (saptamana 7 de sarcina) in care am mancat cate o ciocolata mare pe zi. Eu, care mancam o ciocolata la 6 luni inainte!

 

Imi spuneam ca gata, azi mananc doar jumate, insa pana nu o terminam nu ma puteam opri, salivam pur si simplu la ea. Ma rugam doar sa nu se depuna toata ciocolata asta si sa-mi iasa apoi ok glucoza si restul analizelor. Nu s-a depus, slava Domnului!

 

Acu' in schimb (12 saptamani) daca mai gust o patratica mica de ciocolata pe saptamana e mare lucru [:)]



#135
Madalinapt

Madalinapt

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 08:14

Inca de la inceputul sarcinii am avut pofte, de fapt era bine ca poftem pentru ca era singura mancare pe care o mancam fara sa o vomit, in rest vomitam tot. Am slabit in primele 14 saptamani4,5kg. Dupa le-am pus treptat. Acuma mananc aproape orice dar fara sa exagerez. In fiecare zi poftesc la cate ceva, ieri am poftit la peste, ciocolata. In urma cu cateva zile i-am cerut sotului o gurita de bere-eu care sunt antialcool si nu suport berea. La muraturi nu am poftit deloc si nici nu am mancat.

#136
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 08:07

Eu ieri am poftit la inghetata de la Betty Ice... si mi s-a parut mai delicioasa ca oricand!

Acum astept comanda la pizza si brocccoli sote, iar apoi am un ou kinder ca si desert... abia astept sa vad ce jucarie se ascunde acolo! [:)]



#137
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 11:18

Singurul gust pe care-l suport fara sa mi se faca greata e cel de Pesto. As manca toata ziua salata de rosii cu mozzarella si pesto. :) Nu sunt pretentioasa la mancare de fel, dar deja cam incep si nu-mi place! Parca toate au alt gust si ma scarbesc repede... Si abia am inceput drumul asta lung de 9 luni!!



#138
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 12:35

Singurul gust pe care-l suport fara sa mi se faca greata e cel de Pesto. As manca toata ziua salata de rosii cu mozzarella si pesto. :) Nu sunt pretentioasa la mancare de fel, dar deja cam incep si nu-mi place! Parca toate au alt gust si ma scarbesc repede... Si abia am inceput drumul asta lung de 9 luni!!

Lina pe parcursul sarcinii o sa iti vina fel de fel de pofte obisnuite si mai putin obisnuite.. acum esti doar la inceput.  [flo2]



#139
AlynaG

AlynaG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 08:32

Buna fetelor. Eu nu am avut pofte pana acum. Mananc exact ca si pana acum.. :))



#140
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 10:21

Buna fetelor. Eu nu am avut pofte pana acum. Mananc exact ca si pana acum.. :))

Cate luni de sarcina ai? o sa iti vina si poftele de acum. Imposibil sa nu ti se faca pofta de ceva in cele 9 luni de sarcina [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -