Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatiile - pro si contra!


51 raspunsuri la acest subiect

#21
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 17:31

quote:
Originally posted by grati.ela

Ii poti da copilului sa citeasca Varia Mathematica (autor George Andonie, Ed. Albatros 1977) sau Socul Matematicii a lui Solomon Marcus sa vada matematica si cu alti ochi. Uite, la sfarsitul lunii iti voi trimite - daca vrei - cateva referate ale studentilor pe tema Matematica si restul lumii (pana acum mi-au dat un material superb intitulat Matematica si natura).
La geome insa lucreaza cu el toate exercitiile rezolvate, citeste inainte teoria, pune-l sa scrie esentialul din fiecare lectie si in plus, da-i macar 5 probleme zilnic la care sa-ti scrie ipoteza si concluzia si sa-ti descrie in limba romana traseul pe care-l vede el de la ceea ce vrea sa afle la ceea ce stie deja.

cinci problemem zilnic? :) asta daca nu face nimic in afara de scoala.
in alta ordine de idei, am avut drum pe la biblioiteca si mi-am adus aminte de cartile pe care le-ai recomandat. Marturisesc ca sunt moarta de curiozitate sa vad despre ce e vorba, dar cum nu imi notasem, am uitat titlu. Am cautat aiurea pe raft, prin calculatorul bibliotecii dar nu am dat de carte. Data viitoare merg pregatita. Referatele, daca se poate, m-as bucura sa le citesc si eu.
[flo]


_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#22
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 13:33

Am nevoie de sfatul vostru, pls!

Vreau sa dau copilul mic la cerc de mate pe care-l tine alt profesor, se va ofensa profesoara de la clasa?

Profesorul care tine cercul este foarte bun, si profesoara de la clasa este, nu stiu de ce ea nu face cerc de mate, copilul mare merge de 2 ani la acest cerc si chiar se intampla lucruri bune acolo.

Dar ce fac cu profesoara de la clasa care mai e si diriginta copilului mic? Nu vreau sa se supere!



KUKI, ti-a trecut raceala? [bonjovi]



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#23
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 23:30

Eu nu am facut meditatii, m-a trimit tata la o testare inainte de examenul de la facultate si cam atat.
Cred ca, in cazul in care copilul nu intelege suficient de bine la scoala si nici nu se descurca sa inteleaga ulterior, singur acasa, ar trebui ajutat cu meditatii.
Altfel sunt bani pierduti si timp irosit, care nu numai ca nu ajuta, ba dimpotriva.
Vad ca acum sunt la moda meditatiile inca din clasele mai mici. Am auzit de la prieteni ca cei care nu participa la meditatii cu anumiti profesori au note mai mici, chiar daca au cunostinte mai bune decat participantii la meditatii [bang] Degradant...
Profesorul trebuie sa predea materia in bune conditii in cadrul orelor de curs, astfel incat sa inteleaga majoritatea elevilor; daca nu e in stare, sa isi caute altceva de lucru !

In legatura cu cercul de mate, ce ar fi sa ii spui profesoarei ca baiatului tau ii place matematica si ai vrea sa il dai la un cerc de mate ? intr-un fel sa ii ceri parerea, dar sa lasi sa se inteleaga ca il vei da la cerc. Daca ea nu ofera asa ceva, ce sa faca ?! Pe de alta parte poate i se trezeste orgoliul...

Mihai

#24
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 00:01

Super idee, Mihai, chiar maine vorbesc cu profesoara!

Am si motivul, copilul este olimpic la mate si chiar ea, profesoara, l-a inscris pe "lista olimpicilor".



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#25
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 15:25

No, ia sa vedeti surpriza-surprizelor!

Am fost la scoala, in cancelarie erau amandoi profesorii de mate: cel care tine cercul si cea care e profesoara la clasa copilului meu mic. Ma cunosc amandoi foarte bine pentru ca profesorul care tine cercul, preda la clasa copilului meu cel mare.

Am deschis discutia despre cerc de fatza cu amandoi, profesoara a zis ca nu are nimic impotriva dar si-a schimbat culoarea la fatza. Apoi am mers impreuna la copil si pana la clasa mi-a spus ca nu e multumita de copilul meu, chiuleste si a scazut mult la invatatura, ca in vacanta a tinut ore suplimentare si copilul nu a venit (asta stiam) si ca daca ne interseaza asa mult cercul de mate sa incepem prin a nu mai lipsi si prin a ne face lectiile. La sfarsit aproape ca tipa la mine!

Am ramas ca la dentist, mai ales cand a facut ancheta in clasa de fatza cu ceilalti copii, stiu eu ce sa fac cu copilul nu era nevoie sa-l umileasca in fatza clasei. Si nici nu era vorba ca am pus la indoiala ceea ce mi-a spus. Copilul a inceput sa planga (dovada ca intr-adevar chiulise) iar eu am plecat sa ma plimb ca sa ma calmez.

V-a placut? [bang]







Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#26
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 21:57

Am aparut tarziu pe-aici, dar si eu ti-as fi sugerat acelasi lucru ca si Mihai si chiar mi se pare o abordare rezonabila si de bun simt.
Insa ceea ce a urmat, imi intrece asteptarile, chiar nu stiu ce sa zic.
Bineinteles, nu ma surprinde deloc ca profesoara nu prezinta nici o urma de tact sau de diplomatie, sau hai sa zicem de pedagogie, pana la urma.
Adica eu inteleg ca o fi chiulit, ca nu si-o fi facut temele, daca am inteles eu bine, dar discutia asta trebuia sa ramana intre voi doua si mai departe era treaba ta cum si ce urma sa-i spui copilului acasa.
Nu sunt de acord sub nici o forma cu umilirea copilului in fata clasei in nici o situatie.
Sunt atatea metode mai umane de a incerca sa rezolvi problemele, de ce se incapataneaza sa-i ridice in picioare, sau sa-i scoata eventual in fata clasei si sa-i arate cu degetul ca pe infractori?
In ce fel motiveaza atitudinea asta un copil care a gresit? Eu cred ca mai tare il inraieste.
Exact acelasi stil e si diriginta baiatului meu. Si vesnic ofteaza dupa generatiile vechi care stateau smirna in banca, in uniforme si cu pamblicuta pe cap... Offf, cand se va schimba si mentalitatea profesorilor, oare?
Acum eu inteleg ca tu esti suparata pe copil, insa eu as fi suparata si pe profesoara.
Ca din cauza ei si a altora cu acelasi stil, incepe si copiilor sa le fie lehamite de matematica si de scoala.

Iulia



#27
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 22:24

Mai, eu sunt suparata numai pe profesoara :)

Sa-ti zic de ce: nu vreau ca baiatul meu sa fie geniu, nu vreau sa fie primul si nu ma intereseaza sa mearga la olimpiade. Da' daca un profesor mi-l pune pe lista de olimpici si mi-l lauda, probabil ca are si copilul meu o contributie. Semestrul asta s-a calificat, iar, la olimpiada de mate si are numai 10. I-am reamintit profesoarei despre asta si a zis "da, asa e". Deci ori eu sunt nebuna, ori e ceva putred la mijloc. In seara asta a avut sedinta cu taica-su, a recunoscut ca a chiulit 3 ore la mate din cauza ca nu se terminase serialul de desene animate. Ce vremuri, dle, ce vremuri!



Ps. Nu am rezolvat cu cercul de mate dar s-a terminat cu tv-ul, cu calculatorul, cu petrecerile la ziua colegilor si etc. :(





Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#28
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 22:45

Din pacate am avut dreptate cu orgoliul profei, care pare mai mult decat afectat, dar totusi intamplarea dezvaluie mai mult decat un orgoliu ranit - adica probleme psihice si de comportament, de genul isteriei. Deci nu toti profesorii au cunostinte teoretice si practice de pedagogie, daca cumva se mai indoia careva... Eu cred ca acestea ar fi pe primul loc si abia apoi cunostintele legate de materia de specialitate, pentru ca se poate invata mai mult si mai bine de la un profesor care stie foarte bine sa se comporte si sa predea, chiar daca nu este doctor in materie, fata de o mare eminenta cenusie, dar fara bun simt si metoda de predare. Insa la noi se practica pe scara larga invatarea cantitativa pentru o gramada de lucruri inutile in marea lor majoritate, in detrimentul celor efectiv utile in viata.

Tu ai vorbit cu copilul inainte sa mergi la scoala ? Poate era cazul sa iti spuna pana la urma ca a chiulit, oricum era inevitabil sa afli si in felul acesta te puteai pregati mai bine - renuntati pe moment la cerc, pana la reintrarea lucrurilor pe fagasul normal si reveneai peste o vreme.

Mihai

#29
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 08 martie 2006 - 12:33

Mai, eu ma bucur tare mult sa vad ca mai exista mamici care vor copii normali si nu genii.
Acum gata, s-a lamurit situatia,baiatul si-a primit pedeapsa...o sa mai chiuleasca el, caci e abia inceputul[:D] si daca stau sa-mi amintesc de prin tinerete mai faceam si noi de-astea, nu eram chiar niste sfinti.
Sa nu ramana profesoara cu resentimente, caci la mine cam asa s-a intamplat.
A trebuit sa duc multa munca de lamurire cu copilul sa-i explic ca nu trebuie sa puna la suflet rautatile de la ora ale profesoarei si ca mai important e ceea ce stie el.
De cand nu mai face pregatire cu ea il asculta foarte des si tot incearca sa-i demonstreze ca nu stie, dar la lucrari nu prea are ce sa-i faca. La toate lucrarile scrise a luat 10, al oral 7,8.
Deci....

Iulia



#30
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 08 martie 2006 - 15:39

Mihai, mi-a trecut cheful si de cerc si de patrat.

KUKI, iti aduci aminte ca in februarie am fost plecata in Germania? Ei bine, am luat si copiii si i-am invoit 1 saptamana de la scoala, era ultima saptamana inainte de vacanta si oricum nu mai faceau nimic. Aseara, mama m-a intrebat: "Ai adus si tu o ciocolata dirigintei, ca ti l-a invoit atunci? Poate de aia e suparata!"

Nu, nu i-am adus [:D]

Resentimente sigur are, daca a reactionat asa urat ieri [8]



Mi-am adus aminte, ieri am platit si taxa la Kangoor, si, in netrebnicia mea, am intrebat-o pe profesoara daca imi da chitanta [:-)))]

A zis ca nu!



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -