Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Scoateti copiii afara !


49 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 18:32

atentie la jocul "lapte gros si monopol" ! nu le dati idei copiilor, se pot intampla si lucruri mai putin placute sau chiar grave...

eram in liceu, clasa a XI-a, ne dusesem toata clasa la un poligon de trageri, cu ocazia unei instruiri PTAP (va mai amintiti ? [:D])

asteptand sa termine toti colegii de tras cu arma la tinta, o parte dintre baietii clasei s-au apucat de acest joc. urmarea ? cel pe spatele caruia s-a facut aterizarea a suferit o fractura de coloana sau deplasare de vertebra, nu mai stiu exact, cert este ca a stat vreo 2 luni cu tot toracele in ghips si a fost scutit de orele de educatie fizica pana la sfarsitul liceului...i s-a spus ulterior ca a avut mare noroc, ar fi putut ramane paralizat tot restul vietii...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#12
alina023

alina023

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.775 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 19:24

Felicitari pentru subiect! [flo]Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************
Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!

#13
Ioanaaaaaaaa

Ioanaaaaaaaa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 31 iulie 2010 - 00:11

Ce bine era cand eram noi mici si aveam toate jocurile alea frumoase: Baba Oarba, De-a v-ati ascunselea,Lapte gros, Sotron si-atatea altele. Noi n-am crescut in fata unui calculator sau cu internet, l-am descoperit la o varsta ok pentru asa ceva si parca ne-a fost mai bine.

Cat despre accesul copiilor la internet... parca ce-i prea mult strica, le creeaza dependenta si mai e si plin internetul de atatea si atatea mizerii. Eu una nu mi-as lasa copilul prea devreme sa intepeneasca cu ochii in fata unui calculator mai mult decat sa se ajute cu temele daca chiar e necesar sau sa joace un pic. Nu vreau sa acceseze, fie si din greseala, toate mizeriile sau sa intre in contact cu toti dubiosii care sa-i rapeasca inocenta la o varsta frageda, sincer...



#14
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 31 iulie 2010 - 02:54

doamne ce frumos suna jocurile in aer liber ale copilariei.imi aduc aminte ca ma trezeam de dimineat si fugeam afara nnici mancare nu imi trebuia si ca mine multi alti copii ca eram ff multi.
si jucam fel de fel de jocuri pana seara cand trebuia sa intram in casa fara voia noastra.
unul din jocurile mele preferate era TARILE .

Faceam un cerc mare de mare. in interiorul lui alt caer mai mic in care s aincapa o singura persoana.apoi spatiu dintre cele doua cercuri se inpartea si fiecare isi alegea un loc in care scria denumirea unei tari care o vroia el.apoi trageam la sorti care incepe primu si JOCUL INCEPEA.cel care incepea statea in cercul mik si spunea : SA TRAGA, SA TRAGA, MATA DE COADA SI SOARECELE DE URECHI TARA CU NUMELE DE.....
apooi fugeau totii jucatorii iar cel care isi auzea strigata tara statea pe loc si prindea mingea. in momentul in care o prindea spunea STOP iar ceilalti se opreau vedea care este cel mai aproape jucator si sarea 3 pasi si arunca cu mingea in el daca il nimerea ii lua o portiune dintara daca nu cel in care aruca ii lua lui din tara si cel care urma la joc era cel a carei tara era strigata.
si asa se juca pana nu mai aveam loc pe asfaltul din spatele blocului de cercuri.
acu imi aduc aminte cu nostalg [tube][/tube]ie cate jocuri frumoase erau ce vremuri. deabia astept sa o invat si eu pe mikutza mea unele din jocurile mele favorite.va pupdulce[flo][pup]

getik si mika mea minune ariana


ps sper sa va placa jocul[pk]

voica g

#15
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 31 iulie 2010 - 15:07

Hm, mai era cel cu mingea, 9 PIETRE, il mai stiti? Se puneau pietre mai late, una peste alta, cineva tragea cu mingea in pietre sa le darame si cel tras la sorti trebuia sa-i si prinda pe ceilalti in timp ce pazea si incerca sa puna pietrele la loc. Cat timp fugea sa-i atinga cu mingea pe ceilalti, altii vanau pietrele sa le darame , sa nu poata reconstrui...



Mami de Sara (8 dec 2008)

============

Licurici

..........................................

Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...

#16
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 01 august 2010 - 12:20

Citat:
citat din mesajul lui anca_27
Hm, mai era cel cu mingea, 9 PIETRE, il mai stiti? Se puneau pietre mai late, una peste alta, cineva tragea cu mingea in pietre sa le darame si cel tras la sorti trebuia sa-i si prinda pe ceilalti in timp ce pazea si incerca sa puna pietrele la loc. Cat timp fugea sa-i atinga cu mingea pe ceilalti, altii vanau pietrele sa le darame , sa nu poata reconstrui...Mami de Sara (8 dec 2008)============Licurici ..........................................Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...
buna asta de care zici tu se numea CASTEL si chiar multi[mamica]getik si [bebic] mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009 [bebic]

#17
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 01 august 2010 - 20:01

Citat:
citat din mesajul lui getik1
Citat:
citat din mesajul lui anca_27
Hm, mai era cel cu mingea, 9 PIETRE, il mai stiti? Se puneau pietre mai late, una peste alta, cineva tragea cu mingea in pietre sa le darame si cel tras la sorti trebuia sa-i si prinda pe ceilalti in timp ce pazea si incerca sa puna pietrele la loc. Cat timp fugea sa-i atinga cu mingea pe ceilalti, altii vanau pietrele sa le darame , sa nu poata reconstrui...Mami de Sara (8 dec 2008)============Licurici ..........................................Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...
buna asta de care zici tu se numea CASTEL si chiar multi[mamica]getik si [bebic] mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009 [bebic]
da, exact. De Castel uitasem.Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#18
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 02 august 2010 - 15:33

da era frumos si incerc sa imi mai aduc aminte de jocuri si mai pun pe aici.[pup]
http://mamica24h.des...n-mik-arici-225

[mamica]getik si [bebic] mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009 [bebic]

#19
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 05 august 2010 - 13:31

Dragii noastri, pagina activitatilor in aer liber arata din ce in ce mai bine; cu ajutorul vostru am mai adaugat jocuri minunate pentru cei mici si nu numai.



Asteptam in continuare joculete care pot inveseli zilele de vacanta ale unui copil



[dc]



A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

#20
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 05 august 2010 - 14:22

Anul asta am avut o experienta fantastica in Romania.am fost in vizita la o ruda care locuieste la curte.Fetita mea a intrat imediat in grupul de copii care se jucau in jurul casei.Noi,astia "mari" stateam la o palavra la masa.Am avut norocul sa vina si o prietena de-a mea acolo.Stateam si vorbeam..si copii misunau in jur si se acundeau la "fatza".
La un moment dat,m-am uitat la prietena mea,ea la mine(mentionez ca sintem sarite de o..sa zicem virsta,adica peste 35:) si am zis:Hai si noi!.Am tipat la copii ca vrem si noi sa ne jucam!Copii,dupa socul avut,ca doua capre batrine vor sa joace Fatza,ne-au asimilat instantaneu in joc.Inainte de "Fatza",copii,bine crescuti,desi eu nu mai sint obisnuita,mi se adresau cu "dumneavoastra".Cind am intrat in joc,ne intreaba:Pe tine cum te cheama,ca sa stim pe cine "scuipam":))
Am ris cu lacrimi,am jucat "fatza","ratzele si vinatorii",Imparate luminate,am tipat si am alergat ca acum 30 de ani,fetitza mea urla de fericire ca si mami se joaca..asa ca eu recomand:
Scoateti copii afara si..aruncati-va in joc!Va promit ca o sa va simtiti ca atunci cind erati si voi mici si lipsiti de probleme.[hop]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -