Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Scoateti copiii afara !


49 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 20:18

Internetul, pentru copii cat si pentru adulti deopotriva, a aparut ca un mediu de comunicare extrem de important. Copiii il folosesc acum pentru a se ajuta cu temele, pentru a juca jocuri, povesti cu prietenii pe messenger, e-mail, si o intreaga serie de alte activitati.



Activitatile in aer liber sunt pentru copiii de toate varstele, majoritatea insa au nevoie de o mana de ajutor cu privire la idei de joaca si activitati. Haideti sa scoatem copiii afara!



Mai stie cineva cum se joaca Baba-Oarba sau Sotronul? Va mai amintiti Magia Baloanelor de sapun? DespreCopii a pregatit cateva jocuri minunate de vara, insa asta nu e tot! Cu siguranta stiti si voi cateva jocuri sau activitati pentru aer liber care v-au inveselit copilaria si vi le amintiti cu mare drag. De ce sa nu le impartasim?



Va astept deci cu idei: orice joc sau activitate in aer liber care poate face un copil sa renunte la calculator este bine venita - incercati pe cat posibil sa detaliati regulile jocurilor, astfel vom putea completa pagina activitatilor in aer liber.



[dc]



Deoarece s-au adunat atat de multe joculete si activitati, este necesar un update. Pana in prezent avem urmatoarele joculete si membrii care au contribuit la descrierea lor:



Baba-oarba

Vanatoarea de insecte

Safari pe bicicleta

Baloane magice



Bowling in curte

Limbo cu apa

Concurs de sunete

Analizarea constelatiilor



Identificarea amprentelor

Paianjenul si musculitele

Jos, jos, jos!

Lupta pentru sosete



Puiul de leu

Regulile drumetiei

Jocul cu servetele

Incaierarea cu pantofi



Sotron chinezesc

Barbieritul baloanelor

Intrecere cu spatele

Tarile
- Jasmin012



Trecea un print calare - Jasmin012

Flori, fete, filme si baieti - Jasmin012

Musca - Jasmin012

Carolina - Jasmin012



Marco Polo - ciuf

Sticluta cu otrava - XIO

9 pietre - anca_27 / Androix

Ascunselea cu mingea - dia_filipas



Omul negru - emilia.m

1,2,3 la perete stai! - Androix

Somer, muncitor, inginer, director - dia_filipas

Imparate luminate, cat e ceasul?!



Tara, tara, vrem oastasi

Tablourile - @lex@ndr@



A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

#2
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 21:14

Noi suntem tare norocosi ca in comunitatea in care locuim sunt foarte multi copii care stau majoritatea timpului pe afara. Toata vacanta de vara copiii mei si-au petrecut-o mai mult pe afara, cu exceptia zilelor cand e soarele foarte puternic si prefer sa ii tin in casa sau sa ii duc la diverse activitati de interior.

Ai mei copii joaca "Ratele si vanatorii", "Sotron", "X si 0", "Spanzuratoarea", "Groundies" (e un fel de Baba Oarba), "Pitulusu'" (Hide and seek), fac concurs care gaseste mai multe obiecte ciudate pe jos, merg cu trotineta, skateboard, bicicletele, vaneaza insecte cu plasa, badminton, la piscina joaca "Marco Polo" (se joaca cam asa: unul din copii inchide ochii si spune Marco. Asteapta sa auda copiii ceilalti care spun Polo. Se indreapta cu ochii inchisi in directia de unde a venitul numele. Marco isi striga numele de mai multe ori ca sa creasca sansa de a auzi si a nimeri directia corecta de unde a venit Polo. Daca a atins unul din copiii ce a strigat Polo atunci acela va deveni Marco).

Eu imi amintesc cu placere ca jucam "Elasticul" si "Sotronul" cand eram mica.

Cam jocurile astea imi vin acum in minte.



Edit: copiilor le place sa inalte zmeie cand e vant afara.





Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele



Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta. (Woody Allen)





#3
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 22:06

Mey,sincera sa fiu , fi-mea petrece timp la jocurile pe laptop si Nintendo dar si iese afara ba cu rolele,ba cu skateboardul,ba isi ia bicla si o intinde .Azi a stat in parc de la 1pm cu o prietena si acum o ora au plecat amandoua spre casa fetei unde se vor juca in gradina pana o vom lua noi la 8 jumate pm.In rest incercam sa o scoatem din casa cat mai mult.A fost greu pana si-a facut prieteni!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprec...p?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#4
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 23:26

Jocurile de care-mi amintesc, in afara de cele la care deja s-a facut referire:

1. ratele si vanatorii;

2. tara, tara, vrem ostasi;

3. frunza (de curand am avut marea surpriza sa vad pe strada desenat cu creta jocul cu frunza);

4. melcul (melcul si frunza sunt asemanatoare cu sotronul, se deseneaza cu creta pe asfalt, si sunt foarte cunoscute de cei din generatia 30-40 ani de acum);

5. magarusul;

6. tarile (se deseneaza tot cu creta un cerc mare pe asfalt si se feliaza, cum sunt triunghiurile de branza. Fiecare copil isi alege numele unei tari si-l scrie pe felia lui. Cand incepe jocul fiecare sta in "tara lui", cineva arunca o minge cat mai sus, pe verticala, strigand: "sa iasa, sa iasa la atac........Bulgaria... [la alegere]. "Bulgaria" trebuie sa prinda mingea, iar ceilalti copii fug fiecare in ce directie doreste. Ideea e sa existe o distanta cat mai mare intre toti ceilalti si cel care trebuie sa prinda mingea, pentru ca, odata ce "Bulgaria" a pus mana pe minge poate sa "impuste" [adica sa atinga] cu ea pe orice, de obicei pe cel care este cel mai aproape si este sigur ca poate sa-l loveasca cu mingea. E cam ca la ratele si vanatorii, numai ca cel vizat nu are voie sa se miste din acel loc [se poate feri, miscandu-si corpul pentru a evita mingea, dar nu si picioarele]. Daca cel vizat este atins Bulgaria ii va "taia" o bucata mica din tara, ca prada de razboi. Daca Bulgaria nu a reusit sa-l atinga cu mingea pe cel ales va trebui sa-i cedeze acestuia o mica parte din "tara" sa. Apoi, dupa "imparteala" acesta din urma, fie ca e atins cu mingea sau nu, va lansa din nou, alegand "tara" care va trebui sa prinda mingea. Ideea este ca va castiga cel care castiga cele mai multe "teritorii". Fireste, se vor alege denumirile tarilor in functie de dorinta si imaginatia fiecaruia.

Alte jocuri ar mai fi:

7. Trecea un print calare (calare, calare, trecea un print calare i-ha io/ El cauta sa se-nsoare, insoare, insoare, el cauta sa se-nsoare, i-ha, io/ si pe cine o dori, o dori, o dori, si pe cine o dori, i-ha, io/ pe domnisoara (x-ulescu), x-ulescu, x-ulesc, de domnisoara x-ulescu, iha, io". Era un joc de "petzit", Printul venea in fata domnisoarei, in timp ce se canta, ii spunea numele si ingenunchia. Daca domnisoara ii dadea mana insemna ca a acceptat cererea in casatorie si astfel devenea ea print si trebuia sa petzeasca o alta fata);

sau

8.printre munti si printre vai trece o carutza/ si din toate fetele tu esti cea mai draguta." (tot asa, unul din copii era petzitorul, venea in fata grupului de fete si alegea una , apoi se luau "amandoi" [puteau sa fie numai fete, si de obicei asa era, ca baietii nu voiau sa joace astfel de jocuri] de brat in sens invers si se invarteau in timp de cantau : "asta-mi place, asta o vreau,/ asta tie, tie nu ti-o dau". Apoi cea aleasa alege la randul ei pe altcineva, dar de obicei se schimba "cererea in casatorie" adica putea sa spuna: "printre munti si printre vai, trece o batista/ si din toate fetele, tu esti ochelarista (daca fata de petzit are ochelari). Si tot asa, se puteau inventa multe lucruri care treceau printre munnti si printre vai, ideea era sa rimeze> Un alt exemplu: "printre munti si printre vai,/ trece un batic/ si din toate fetele,/ tu ai un gagic/... O mare parte din amuzament consta in a fi cat mai original la inventat versuri de petzit.

apoi jocurile alea de ghicit cu

9. "Flori, fete, filme si baieti"; (se faceau echipe, una alegea un domeniu (de exemplu nume de filme) iar alta echipa trebuia sa ghiceasca despre ce film e vorba. se dadeau indicii. Se putea alege orice domeniu: nume de fete sau de baieti, de flori, de meserii, de fructe, orice)

10. telefonul fara fir.



Acum vreo 20-25 ani exista un fel de joc foarte popular intr-o perioada: e vorba de 11. BOBO. Se cumpara din librarie si consta dintr-un fel de minge ca de rugby, deci ovala, de plastic, colorata, gaurita ca o margea pe mijloc, si exact ca si la margea pe-acolo erau bagate doua sfori lungi, ca doua corzi, la capetele carora erau niste manere de plastic, de care erau apucate cu ambele maine de 2 persoane, una la un capat si alta la celalalt. Si asa, deschizand bratele, se dadea un avant mingei de plastic care astfel era trimisa spre cealalta persoana aflata la cativa metri distanta. Mi-aduc aminte ca toti copiii din bloc aveau bobo si faceam siruri intregi de bobo-isti. Ni se parea tare amuzant.



Iaca, am mai scormonit prin ungherele memoriei si mai adaug cate ceva:

12. Taranul e pe camp

13. Carolina (se facea un cerc din copii, unul era ales marinar si se canta: "o cunosc pe Carolina,/ o fata din Grecia/ are ochii ca si marea/ e frumoasa ca o stea" Aici, marinarul trebuia sa aleaga o fata pe care o lua, se prindeau de bratele opuse si dansau in timp e cantau cu totii: "Carolina, ooooo/ Carolina Cha-cha-cha". Cand se zicea cha-cha-cha trebuiau sa se lase in jos, dand din fund, ca o miscare de cha-cha, fireste. Apoi fosta Carolina devenea la randul ei marinar si trebuia sa aleaga);



sau, tot pe aceeasi "unda"

14. Esti o floare, esti un crin/ esti parfumul cel mai fin/ si ca semn ca te iubesc/ colo jos mai iscalesc. (si cel care petzea facea un semn de iscalire in dreptul fetei pe care o alegea, iar aceasta ii lua locul).



Mai era un joc pe care il jucam cu mare placere de cate ori mergeam la tara, la bunici, erau acolo multi copii care ieseau la "clic" (adica ieseau la drum cu bunicii lor, si in timp ce batrinii stateau la barfa, noi copiii ne jucam): 15. bostanii (pepenii): copiii (bostanii) se asezau pe vine, in sir indian. Venea un "cumparator" si incepea sa ciocane in capul fiecaruia, pe rand, ca si cum ar fi "incercat" pepenii. Trebuia sa aleaga pe cel mai "copt". Ei, aici nu=mi mai amintesc daca se mai continua cu ceva, banuiesc ca da, dar nu mai stiu. Daca cineva isi amintete sa fi jucat, ar putea sa ne mai dea detalii.



16. hotii si vardistii (pe vardisti ii numeam militieni [:D])



Binenteles, amintesc si eu in treacat de nelipsitele:

- leapsa (prinselea)

- pitita (v-ati ascunselea)

- elasticul (se faceau adevarate campionate, si pe masura ce se juca se aplicau reguli din ce in ce mai grele)

- coarda

- sotron

- liniutza (se aruncau monezi spre un perete si castiga cel care arunca cel mai aproape de peretele respectiv)

- lapte gros

- baza (musca): un copil se "punea", adica isi trecea un brat peste piept si isi sprijinea palma deschisa de umarul contrar si inchidea ochii: copii ceilalti faceau cerc in jurul lui si unul trebuia sa-l loveasca peste palma. Acesta trebuia sa ghiceasca cine l-a lovit; daca ghicea se "punea" celalalt, daca nu, se "punea" in continuare pana ghicea.



Daca-mi mai amintesc de ceva pe parcurs mai intervin.





Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

poze cu mogaldeatza

Lucas

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#5
Cori83

Cori83
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 23:26

Fiu-meu petrece foarte multa vreme afara, doar ca e fermecat de laptop. Are de-abia 3 ani, insa laptopul ii place mai mult decat joaca pe afara. Eu il scot cat pot de des si barbatu-meu la fel. Il cheama Edi si are 3 ani.

#6
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 05:23

Am gasit un BOBO dinasta la Imaginarium, l-am recunoscut dar nu mai stiam cum il cheama,[:D] i l-am facut cadou nepoate mele de 10 ani, ca ai mei sunt prea mici si a fost foarte incantata.



Tot la Imaginarium am gasit si coarda din aceea mare, pentru sarit in 3, adica 2 persoane invart coarda (in acelasi sens[:D] si cu aceeasi intensitat daca se poate) si 1 sau si 2 copii sar. Se pot incerca diversi pasi. E foarte distractiv, dar din pacate ni s-a rupt un maner.



Mai jucam MAGARUSUL. se joaca in cerc, cu mingea, ca un fel de volei, doar ca cineva sta in mijloc "magarus" si incearca sa prinda mingea ca sa poata intra in cerc. Cel care a pierdut-o trece magarus.



Si acum imi aduc aminte de "LAPTE-GROS"[:D] dar nu mai stiu exact cum statea treaba. Stiu ca se statea aplecat, ca un fel de carnat, si altii isi luau avant si sareau in spate, primul care statea aplecat trebuia sa ghiceasca ceva...nu mai stiu exact.



"deschide urechea bine"



"batistuta"



"podul de piatra"







[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



mamica lui Matei Constantin [bonjovi] (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [copil](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



Ajutati-l si pe Darius!



#7
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 05:28

Bun subiectul!



Afara iese toata lumea, cu diverse mijloace de locomotie, dar jocurile sunt foarte bune pentru socializare.



Nu stiu cum se joaca "Frunza" asta. Poti sa detaliezi?

Multumesc.



PS

Acum am vazut ca ai scris de Magarus, dar mi-am adus aminte de "cerc", nu stiu daca se mai gasesc de cumparat, dar noi aveam un baldachin din acela de la ikea, cu plasa de tantari, am scos plasa si cercul il folosim la Hula-Hop.





[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



mamica lui Matei Constantin [bonjovi] (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [copil](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



Ajutati-l si pe Darius!



#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 10:37

la Lapte gros unul statea cu spatele la perete, o echipa se punea asa cum ai spus, aplecati, unul cu capul la celalalt intre picioare, iar echipa cealalta sare. Cand sare cineva stiga "lapte gro", si cand aterizeaza arata o cifra care la sfarsit va trebui sa fie ghicita de cei care stau.
daca nu o ghicesc sau daca nu ii pot tine, mai stau o data.


mai era la "psinsa" jocul numit Sticluta cu otrava.
Unul dintre copii sta cu degetele rasfirate, ceilalti isi aleg fiecare un deget pe care pun mana, iar posesurl degetelor, la fiecare in parte spune
"sticlura, sticluta cu ...ulei" amd, pana cand ajunge la cel care vrea sa prinda si spune la el "sticluta cu otrava", moment in acre toti ceilalti fug de el. La noi cei care erau atinsi de cel care prindea fugeau la un copac, iar pt. a fi "despietriti", cei liberi trebuiau sa fuga pe sub piciorul lor(la copac trebuia piciorul sa fie la 90 de grade, paralel cu solul, ca sa se poata trece pe sub el). cand erau toti impietriti prindea altcineva.

Mai era "scoala " jucata cu coarda. Cand pe rand faceai sariturile de la 10-0, fiecare in alt stil, si dupa aceea "moara", toate fara pauza.



***Fur is for petting**
http://www.flickr.co...reecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



#9
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 11:43

Elasticul, Frunza, Ratele si vanatorii, Hotii si vardistii... V-ati ascunselea, Americuta (la masa de ping-pong, sau, in pauze, la catedra, cu buretele pe post de fileu[:D])... Sunt muuulte. Ce mi-ar mai placea sa le joc din nou!



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]




#10
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 13:43

Fi-mea se joaca afara o gramada. Am vazut ca ma joaca (in afara de ce ati zis voi)
- "statuile" sau "inghetata" - copiii stau in cerc si arunca mingea de la unul la altul, cel care n-o prinde ingheata, ramane statuie si este sarit la turele urmatoare pana cand apare o alta statuie.
- 1,2,3 la perete stai
- floare, floare deschide-te

Mie "lapte gros" mi se pare cam periculos, e singurul joc cu care nu sunt de acord.

O alta chestie este ca fi-mea se joaca cu copii pe care ii stie de cativa ani, sunt prietenii ei. Mai apare cat un copil nou si este incet-incet acceptat in grup. Dar daca mergem intr-un alt parc sau da peste un alt grup de copii nu se joaca cu ei, nu se baga in jocul lor.



Sorana si Monica (7 ani)



Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -