Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ingrijirea dintisorilor de lapte


33 raspunsuri la acest subiect

#21
sinela

sinela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 27 august 2010 - 14:43

Cat are acum fetitza ta? A mea are 1 an jumatate si deabia acum e la fazele pe care le povestesti tu adica face singura la olitza caca si pipi face mai mult pe ea... din pacate...

#22
sinela

sinela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 27 august 2010 - 14:49

Sincer pana acum nu am incercat cu pasta de dinti, Sofi a mea a avut periute de dinti inca din primele luni din acelea de la Nuk dar le-am folosit mai mult in joaca ... Ma intrebam care marca de pasta de dinti este mai buna??? Sunt atatea pe piata si nu stiu pe care sa o aleg...Cati ani are fetita ta ingeras26?
Citat:
citat din mesajul lui ingeras26a
Sa va spun cum procedam noi.Ref spalat pe dinti:Am inceput inca de la primul dintisor, cu periuta din aceea care se pune pe deget, ei, atunci statea, ii placea. Dupa care nu a mai stat neam s-o spal eu, vrea sa se spele singura si dimi si seara, dar eu vreau sa ma asigur ca se spala bine, asa ca ne-am pus pe inventii:- eu faceam miscarile la mine in gura, ea la ea, fiecare cu periuta ei, evident; dupa aceea faceam schimb de periute si ne spalam una pe cealalta, mi-a bagat periuta in gat de cateva ori [:D]- i-am luat pasta de dinti cu diverse desene pe ea, in ultimul caz tigrisor, am fost la zoo si i-am aratat tigrul mare, si pt ca iubeste animalele mult, de ce sa nu speculez asta? i-am spus ca am vorbit cu tigrisorul de la zoo, care l-a trimis pe tigrisorul de pe pasta si i-a spus sa fie fetitza cuminte si sa se spele pe dinti in fiecare dimi si seara, de atunci e dispe dupa spalat pe dinti, si cand sta pe wc imi cere periuta, ca o vede [:D]- puterea exemplului, care cred ca functioneaza in multe cazuri;Cum am scapat de pampers:Nu am insistat deloc, am lasat-o cand s-a simtit pregatita. Nu a mai facut kk in pampers de vreo 7-8 luni cred, pt ca ii stiam programul si o puneam la toaleta / wc sau olitza dimineata si cand se trezea din somnul de dupa-amiaza. Dar pipi continua sa faca in pampers. Si cand a venit caldura, am hotarat sa nu ii mai punem decat cand doarme. Zis si facut. In continuare nu zicea cand face pipilica, probabil ca nu simtea. A facut pe ea, o schimbam si ii explicam ca atunci cand simte ca ii vine sa faca, sa-mi spuna. Fara nervi, fara ras (asta ca mi-a taiat-o odata, a facut pipi pe ea cand era cu mai multi copii si i-am spus ca rad copiii de ea, sa nu mai faca si stiti ce mi-a spus? surpriza: "s-a dus la copii, asa, pipilita, s-a intors cu fundul la ei si a inceput sa rada si sa zica "hai copii, radeti!"). Si la faza asta am renuntat la ideea cu "rad copiii", ca mi-am dat seama ca nu-i pasa [:D] si e in stare sa joace teatru cu orice ocazie. De vreo 2 ori mi-a spus "mami, fac pipi" si ea deja facea, de unde am tras concluzia ca probabil nu putea controla si nu se putea tine. Dupa care am ajuns la faza in care nu mai vroia la olita sau la wc si am inventat un joc: lipim stelute verzi pe olita/wc la pipi si stelute rosii la kk. Iat cand facem in iarba, in curte sau padure, lipim pe pomii langa care face si gandaceii pe care-i uda se transforma in fluturasi si floricele etc. iar soacra mea ii da nota 10 de fiecare data. Si uite asa, dupa numai 3 zile de stelutze, sta fata mea pe olita sau la wc si mai mult, spune de fiecare data cand ii vine sa faca. Nu mai punem pampers decat noaptea, dar se trezeste cu el uscat, nu mai vrea sa-i pun nici noaptea. Si-mi zice "sa plecam odata la mare, sa scapam de pampersul asta!". Fiecare etapa a durat cateva zile (in afara de kk, ca la kk am pus-o la olitza de mult) si iata ca rezultatele sunt cele asteptate! Si este atat de fericita cand spune "a iesit pipi..." si ca am invatat-o sa faca si in iarba :) [olala]Iar acum avem stelutze pe wc, pe olitza, pe pomi in padure...dar Maya e fericita! si zice si se bucura de fiecare data!In concluzie, multe jocuri de toate felurile. Sper sa va ajute.Ingeras, mami de MayaCampania noastraPetitia noastra - semneaza si tu!!Infertilitatea este o boala!!Septembrie e luna MEA!


#23
somnorica

somnorica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 01 noiembrie 2010 - 14:11

Salutare,



La noi este obligatoriu sa il spalam de 2 ori pe zi, minim 3 minute. A facut "carie de san", iar in februarie a facut abces, si 2 dintisori i-au fost scosi. La baie, limpezesc un pic chiuveta, pun dop, si las apa sa curga incet (ca sa nu se umple prea tare, si sa nu stropeasca daca este prea puternic jetul). Pana fac eu operatiunea, plodutul vine cu cei 4 dino, un crocodil, un catel, o oaie si o foca la spalat. Toate sunt de plastic moale, si cu botul mai mult sau mai putin deschis. Eu iau periuta cu care il voi spala, si ii dau si lui 3 periute pe care le-a uzat deja. Alegem pasta de dinti (Odol-med sau Elmex), si incepem fiecare sa spalam danturi. Sa spele 8 animale pe dinti, si dupa aceea sa le faca sa inoate prin apa, dureaza destul de mult, iar eu sunt multumita ca nu trebuie sa ma lupt cu el. Cand am terminat operatiunea, tata are misiunea sa duca armata de animale la uscat, sub atenta supraveghere a copilului cu dintii "ab-ab".



danaghie, stiu ca la periutele de dinti electrice, se pot schimba destul de usor capetele, nu ar fi o solutie sa cumperi cap de rezerva si sa il speli cu "periuta de om mare"? Asa am procedat pe la un an si ceva, dar pentru noi nu era eficient: musca capul, si nu puteam sa il spal bine.



Urla ca vrea afara, deja nu mai stiu ce vroiam sa mai scriu. Sper ca am fost coerenta cat de cat.



Va pupicesc[pup]



Robi

#24
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 12:50

Mamici.. la ce varsta este recomandat sa mergi la dr stomatolog pentru un control si pentru o igieniezare orala?
Eu am o fetita de aprox 3 ani si vreau sa ma duc cu ea la stomotalogie pentru o igienizare orala.

#25
mara_p

mara_p

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 19:30

eu pe Luca l-am obisnuit relativ usor cu spalatul pe dinti. bucuria mea cea mare este ca se spala pe dinti si la gradinita, ba chiar au o activitate extracuriculara de educatie igienico-sanitara cand periodic vin studenti la stomatologie sa le vorbeasca despre igiena orala pe limba si intelesul lor :)

altfel am fost cu el si la un control, la pedodont (am gasit gratie unei prietene cu copil mai "batran") o doctorita pedodont foarte buna si draguta, cu care flacaul s-a imprietenit instantaneu. :) daca aveti nevoie o cheama Despina miciulica si e de gasit la clinica Imperial Dent. )

#26
NUUSSAA_

NUUSSAA_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 februarie 2012 - 23:36

Noi ne spalam de la primii dintisori (6 luni), era ff incantat k il "gadil" pe acolo si tot asa in fiecare seara la baita, iar acum (1 an si 5 luni) este innebunit dp periuta de dinti si pasta k aroma de capsuni, kiar si peste zi dac o prinde ma pune sa il spal......[:D]

#27
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 11:15

Pentru mamicile atente la periutele de dinti si la pasta de dinti .... detin o informatie de la un dr stomatolog care recomanda igiena dentara zilnica, corespunzatoare, cu periute de dinti soft si pasta de dinti fara SLS. Adica sa fiti atente ce contine pasta de dinti pentru copii. Multe paste de dinti de pe piata, chiar daca spun ca este recomandat pentru varsta respectiva, multe contin ingrediente care pericliteaza dintisorii copilului.
Mentionez ca SLS inseamna Sodium Lauryl Sulfate.
Motivul pentru care SLS este atît de folosit e pentru ca este ieftin deoarece o cantitate redusa amestecata cu sare de bucatarie produce multa spuma. Se stie acum ca SLS faciliteaza patrunderea si mentinerea nivelelor reziduale în creier, inima, ficatul si plamînii prin intermediul pastei de dinti ssau al altor produse care contin acest ingredient. Cea mai mare atentie a oamenilor de stiinta este concentrata asupra unui ingredient prezent în sampon, pasta de dinti si spumantul de baie SLS, cunoscut si sub numele de SDS, precum si sub multe alte nume.
Aveti grija dragi mamici ce paste si ce periute de dinti alegeti pentru copii.

#28
Diana_Grad

Diana_Grad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 11 august 2012 - 14:48

Eu lui Alex i-am cumparat un set de periute de la BabyOno,fiecare specifica perioadei de varsta.Cat a trecut la cea cu peri,numa de spalat nu se spala,mai mult o rontaia si intr-un final i-am luat alta,cu animalute pe ea si i-am cumparat si o pasta de dinti speciala pentru copii,are personaje din Shrek pe ea,cel putin lui i-a placut cum arata asta fiindca ii plac si filmele cu Shrek.Am inceput sa-i arat cum se periaza dintisorii si de sus si de jos,si intr-un timp dadea pe minimax o reclama de la aquafresh foarte frumoasa,cum sa-si spele copiii dintisorii,si de atunci,ai cuvantul meu se spala singur pe dintii de jos,cei de sus inca-l mai ajut.Dar chestia e ca se spala singur,se uita in oglinda si se spala,apoi isi pune apa in paharel si-si clateste gurita.El asa zice,da' apa o inghite.Apoi vine si-mi arata dintisorii cat sunt de curati si ce frumos ii miroase gurita.

#29
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 01:42

si noi avem ritualul nostru de spalat pe dintisori! in primul rand periuta e atragatoare, frumos colorata!, apoi spalatul, cu ajutorul meu, ca sa fiu sigura ca dintii sunt spalati bine, si in final, zambetul cu gura pana la urechi, si replica mea: vai,mami,ce dinti stralucitori ai !!! merge de fiecare data!

#30
virginia333

virginia333
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 18:39

Foarte originale metodele pe care le folositi ca sa ii scapati pe copilasi pe pampers.
Multumesc
O sa incerc sa le aplic si eu.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Ieri, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - mar 28 2024 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - mar 28 2024 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - mar 28 2024 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -