Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat se da cadou la botez?


21 raspunsuri la acest subiect

#11
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 12:53

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Aceiasi intrebare am si eu precum Anda08 doar ca eu stiu cat este meniul(400 de lei) de persoana si fac boteul in acelasi luna in care este si ziua piticei mele , am o intrebare daca nu ma duk cati bani sa le dau asa de bun simt(eu ma gandeam 100-200 de lei)ce parere aveti voi?

P.S Varul sotului meu ca despre el este vb se asteapta sa ii dam cam 2000 de lei la botez plus un carut si un balansoar ptr copil

http://alinahandmade.blogspot.com/


stie ca va permiteti...sau arunca cu pretentiile doar doar o primi macar cei 2000lei...eu n uas da atat nici daca as fi nasa...ca nu sunt din categoria care sa-si permita si nici mesenii nu vor rade de mine daca dau mai putin...pana la urma depinde de posibilitati dar si de mediu

Nina,mami de, [fetita]




#12
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 12:54

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Gabriela problema este ca el vrea 2000 de lei la masa, carut si balansoar la masa(in conditiile in care al meu sot i-a mai dat 800 de euro imprumut pana sa nasca sotia lui).
Acum eu consider ca 100 de lei dp atatia bani care i-a imprumutat al meu sot sunt buni in conditiile in care nu ma prezit acei bani imprumutati nu ii mai vad decii...Voi ce parere aveti?

off-toppic :mi se pare nesimtire sa spui cuiva de la obraz cat vrei la botez

http://alinahandmade.blogspot.com/


daca nu retunat impurmutul ...asta este explicatia...am patit si eu cu varul caruia ii dadusem bani cu imprumut si mi-a stabilit darul la nunta fix cat il impurmutasem...

Nina,mami de, [fetita]




#13
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 15:01

Pe langa imprumut astia sunt banii care trebuie sa yio dau la masa plus obiectele[bang]

http://alinahandmade.blogspot.com/

#14
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 16:01

Eu vad pe-aici niste preturi fabuloase. Pai meniul la un restaurant bun la care am fost noi in vara (si care nu s-a schimbat prea mult) era 160 de lei. Deci avem 320 de lei-doua persoane si ce mai doresti sa pui peste. Noi am dat 450 de lei, cred, asta-vara. Pana la urma, important este sa-ti achiti meniul si sa pui ceva in plus, sa-i ramana copilului. Cel putin asa am facut noi in gasca noastra (ca ne-am tot rotit intre noi, avand multi copii si multe botezuri si nunti in gasca). Nimeni nu a fost nemultumit, nimeni nici macar n-a asteptat profit. Dar e drept ca ne cunoastem de mult si le cumparam cadouri copiilor cu diverse alte ocazii.
2000 de lei... mi se pare o suma fantastica! Poate sa fie si verisoru' verisorilor, tot n-as da suma asta. Nici n-as avea de unde, dar chiar daca as avea, nu as da-o.

Mami de Robert (07.07.11)

#15
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 16:05

pare un pret ok Savvy - si mi se pare corect

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#16
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 16:13

Daca era asa mergeam si noi cu mare drag, dar in conditiile in care mi se impune sa dau o suma de banu si ce sa aduc pentru copil prefer sa stau acasa

http://alinahandmade.blogspot.com/

#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 17:26

Alina, eu nu am mai auzit asa ceva, serios, sa ti se spuna cat sa pui la masa.

Si noi in gasca tot asa facem : meniul + pentru copil.

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (23+)




#18
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 18:08

Mcoca nici eu nu am mai auzit si am mai intrebat si prietene care au mers la botezuri de curand si au spus ca nici vorba,dai cat ai si cat stii ca iti permiti,tocmai din acest motiv m-am hotarat ca eu una personal sa nu merg[:D](nu dati cu rosii)stiu ca este versiorul primar al sotului dar nici in aceste conditii nu are scuza sa ceara asemenea suma[bang]

http://alinahandmade.blogspot.com/

#19
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 10 ianuarie 2013 - 23:28

Alina, am impresia ca la voi sunt alte povesti in spate (datorii, imprumuturi, obligatii). Noi am nasit in vara: 1000 ron dar, am dat patut (insa nu nou, era de la copilul meu), lenjerii, saltea, o gramada de lucruri marunte, haine, papuci, jucarii cu sacii. Toate cheltuielile pe langa au mai fost inca 1000 ron. Nu am cumparat bijuterii, probabil ca vom lua in mai la taierea motului (bratara gravata, ca parintii sunt genul [bang]). Ca simpli invitati la un alt botez am dat 700 ron (nu era restaurant de fite). Este adevarat ca luna respectiva am deraiat rau cu cheltuielile.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#20
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 11 ianuarie 2013 - 00:09

Blackgirl0 ai dreptate sunt imprumuturi in spate(sotul meu i-a dat varului sau imprumut 800 de euro)si nu ii mai vedem deloc si cu toate stiu ca au sa ne dea noua bani au si aceste pretentii[bang]m-am hotarat nu vom merge la botez eu una cel putin

http://alinahandmade.blogspot.com/


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -