Sari la conținut

Sari la conținut


Medici pediatri - recomandari


733 raspunsuri la acest subiect

#721
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 28 noiembrie 2012 - 00:25

noi am fost multumiti de clinica Medsana. de fiecare data am gasit rabdare si profesionalism acolo.

#722
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 17 decembrie 2012 - 20:57

Eu nu o recomand pe doctorita becheanu ! Am fost la ea pt o constipatie pt un copil de 5 ani si am plecat de acolo cu recomandarea de a-i da ciocolata, pt ca "ciocolata e foarte sanatoasa" si "oricum la 14 ani o sa va speriati ce mañinca, asa ca mai bine il obisnuiti de acum cu niste ciocolata nestle", de mi-a venit sa o reclam [bang] !


Simona


#723
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 14:35

Poate s-a mai scris aici, dar nu am prea mult timp sa citesc din urma, scuze. Stiti un medic pediatru bun in zona Colentina-Doamna Ghica-Tei? Multumesc mult.



#724
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 14:45

Alexis Cochino - IOMC.

 

O sa-ti zic azi parerea despre dr. Mariana Dumitriu de la Nada Florilor, e prima oara cand ajungem la ea (e medicul de familie si a fetitei si al meu, din motive de comoditate cu hartogareala de gen CIC)

 

 

Later edit: pare OK (a fost o simpla raceala, nimic complicat) doar ca am asteptat 45 min...mai aveam 3 persoane inainte.


Editat de ch_dana, 12 iunie 2013 - 10:45 .


#725
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 13:12

Eu am incredere in dr Sicoe si Dr Bidiga..Mi-au dat mereu sfaturi foarte pertinenete si tratamente care au facut ca starea copilului sa se imbunatateasca..Merg in general pe schema de tratament fara antibiotic daca situatia nu impune..Imi displac medicii care una doua dau antibiotic fara sa fie nevoie..Imi place tot de la Medlife si Miruna Georgescu..abia in urma analizelor de sange si exudat facute in urgenta a prescris antibiotic..

Au scheme de tratament cu aerosli care merg foarte bine pt tuse si fluidizarea secretiilor..Inainte aveam un pediatru care una doua sarea cu antibioticul..cica preventiv..medicina mi se pare ca a evoluat ff mult astfel incat emdicii au acum la dispozitie foarte multe instrumente incat sa dea un tratament cat mai adecvat. Si nu in ultimul rand am gasit la ele o mare blandete in comportamentul cu copii..



#726
a_ndreea_v

a_ndreea_v
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 12:15

Recomand cu drag pe dr. Ana Culcer ,intradevar e cam scumpa dar merg cu bebele doar atunci cand vreau si o alta parere.

Baietelul meu avea mucisori de f mult timp si nimeni nu gasea cauza.



#727
Danutz462

Danutz462
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 august 2013 - 13:52

Baietelul meu, THEO, de vârstă 4 ani și 6 luni, face și acum caca în chiloți, se ascunde când vrea să facă, nu vrea deloc pe wc, deși fizic poate. Pipi face la wc dar caca, NU! Pentru că există riscul să nu fie primit la grădiniță din toamnă suntem cam disperați, ca părinți, să găsim o soluție. Și mai ales, face caca doar în prezența mamei, seara târziu, are zile întregi când nu face deloc (se constipă, pt că ”ține” în el, pînă seara). Menționez că e cam rîzgîiat, ”cocoloșit” de mama lui care îi face toate voile și se ceartă cu mine (în prezența lui) dacă iau măsuri coercitive, uneori. Simt că fac icter dacă îmi mai pute casa a rahat! Uneori face și de 3 ori, câte puțin (eu cred că face așa ca să atragă atenția asupra lui însuși). Vă rog dați-mi o soluție viabilă, pentru că metodele mele sunt considerate prea dure de mama lui dar mi se reproșează de socri că nu iau măsuri. Din păcate, bunicii lui nu ne ajută cu nimic dar comentează...

În cazul când se va găsi cineva care să mă sfătuiască, Mulțumesc anticipat!



#728
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 august 2013 - 15:14

baietelul e destul de mare ca sa poata spune de ce ii este teama sa faca la wc.

pentru wc aveti colac adaptor ? dar suport pentru picioare ? intreb pentru ca multor copilasi le este teama ca vor cadea in toaleta si de aceea se abtin sa faca.

 

ati incercat sa-l convingeti sa faca la olita ?

 

nu va mai certati in prezenta copilului, nu-i faceti decat rau. in plus voi, ca parinti, nu aveti aceeasi abordare pentru o anumita problema, lucru ce-l dezorienteaza pe copil.

 

in ce constau metodele coercitive ?

 

n-ar fi rau sa gasiti un psiholog pediatru, sa discutati cu el si impreuna sa gasiti cea mai buna abordare, astfel incat baietelul sa treaca cu bine peste aceasta problema.



#729
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 20 august 2013 - 23:36

Danutz, cred ca ar fi bine sa deschizi un subiect separat pt. problema ta. Asa vei primi cu siguranta mai multe sfaturi. Si pe mine ma intereseaza ce are lumea de spus, si noi avem o problema oarecum asemanatoare, doar ca al meu face doar in pampers. Din cauza asta nu reusim sa scapam complet de scutece. Eu stiu insa ca nu face la wc din scarba pur si simplu, nu vrea sa-l vada... Faza e ca nu stiu cum sa procedez nici eu, i-am promis luna de pe cer si tot degeaba... daca nu-i pun scutec cand ii vine nu face, se tine.... si mi-a fost teama sa-l las sa se tina mai mult de o zi



#730
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 20 august 2013 - 23:38

Danutz, cred ca ar fi bine sa deschizi un subiect separat pt. problema ta. Asa vei primi cu siguranta mai multe sfaturi. Si pe mine ma intereseaza ce are lumea de spus, si noi avem o problema oarecum asemanatoare, doar ca al meu face doar in pampers. Din cauza asta nu reusim sa scapam complet de scutece. Eu stiu insa ca nu face la wc din scarba pur si simplu, nu vrea sa-l vada... Faza e ca nu stiu cum sa procedez nici eu, i-am promis luna de pe cer si tot degeaba... daca nu-i pun scutec cand ii vine nu face, se tine.... si mi-a fost teama sa-l las sa se tina mai mult de o zi




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -