Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cadastru si intabulare


7 raspunsuri la acest subiect

#1
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 20:06

buna ziua!

am o dilema: este ok cadastrul facut?

s-o iau de la capat: am mostenit de la mama o garsoniera si am gasit intre actele casei un plic in care erau:

- declaratie catre oficiul de cadastru;

- memoriu tehnic;

- plan de amplasament;

- releveul corpului de proprietate;

- proce - verbal de receptie in care mama mea semna ca a primit expertiza topografica pentru inscrierea in Cartea funciara.



toate acestea poarta stampila OCOC Bucuresti si nr. de inregistrare.



acum am o dilema (nu ma pricep chiar deloc): inseamna ca este facut cadastrul? ce trebuie sa fac mai departe?



va rog sa nu radeti[:D], dar chiar nu ma pricep si va rog sa-mi iertati ignoranta.

multumesc.



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 23:16

Pe planul de amplasament ar trebui sa existe un numar cadastral, intr-o stampila patrata; ala este scopul lucrarii, obtinerea acelui numar.

Urmeaza intabularea pe numele tau, dar aia o faci dupa ce devii proprietara, prin act de succesiune, si inscrierea pe rolul fiscal, la Directia de taxe si impozite, in termen de cel mult o luna de cand ai devenit proprietara



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#3
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 23:36

rufus, proprietara am devenit acum 2 ani (in urma tristului eveniment [q]) si am fost la Directia de taxe si impozite si am facut actele dupa ce am facut succesiunea.

pe releveul corpului de proprietate si pe schite este o stampila rotunda rosie pe care scrie Ministerul Administratiei si Internelor, Oficiul de Cadastru, Geodezie si Cartografie a Municipiului Bucuresti, si sus scrie Nr. cadaastral al bunului imobil 419/99. asta sa fie cadastrul facut? toate astea sunt facute in 2004, iar eu n-am stiut ca mama mea a facut asa ceva. ea a murit in 2008, subit, si n-am apucat s-o intreb nimic despre nimic (m-am trezit si cu credite si cu multe chestii nerezolvate care mi-au luat mult timp sa le rezolv).

pun intrebari aici in primul rand ca am vazut ca va pricepeti si apoi pt. ca imi e teama ca daca ma duc la o firma autorizata o sa-mi zica (virgula) ca trebuie facut din nou doar ca sa-mi ia banii.

multumesc pentru raspuns.[flo]



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

#4
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 20 iulie 2010 - 12:51

Daca ai devenit porpietara trebuia sa faci si tu cadastru si intabularea.

#5
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 20 iulie 2010 - 13:32

pai se face cadastru si intabulare de fiecare data cand se schimba proprietarul? eu stiam ca numai o data se face. si stiu o gramada de oameni care-si fac cadastru numai cand isi vand proprietatea...la mine nu e cazul, nu vreau sa vand, deocamdata e inchiriata si e bine asa.

multumesc pentru raspuns.



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

#6
ligia1112

ligia1112

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 iulie 2010 - 14:57

madyrizi, te poti uita pe actele tale de proprietate sa vezi daca in ele e specificat numarul cadastral pentru garsoniera. In contractele de instrainare recente (din ultimii 10 ani, cel putin) e obligatoriu sa treci numarul cadastral in act.

Acum sa iti raspund la intrebare: daca e trecut numarul cadastral pe plan, atunci el e valabil, si nu trebuie sa il refaci. De fapt, nici nu prea poti sa il refaci, el reprezentand un cod prin care statul recunoaste proprietatile. Cat despre extrasul de carte funciara, el ii atribuie un proprietar acelui bun (in cazul tau garsoniera), iar eu intuiesc ca deja o il si pe el.

Daca mai ai nelamuriri, te pot ajuta cu placere.

#7
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 20 iulie 2010 - 15:28

Citat:
citat din mesajul lui ligia1112
madyrizi, te poti uita pe actele tale de proprietate sa vezi daca in ele e specificat numarul cadastral pentru garsoniera. In contractele de instrainare recente (din ultimii 10 ani, cel putin) e obligatoriu sa treci numarul cadastral in act.Acum sa iti raspund la intrebare: daca e trecut numarul cadastral pe plan, atunci el e valabil, si nu trebuie sa il refaci. De fapt, nici nu prea poti sa il refaci, el reprezentand un cod prin care statul recunoaste proprietatile. Cat despre extrasul de carte funciara, el ii atribuie un proprietar acelui bun (in cazul tau garsoniera), iar eu intuiesc ca deja o il si pe el. Daca mai ai nelamuriri, te pot ajuta cu placere.
m-am uitat pe actele de proprietate si nu scrie nimic de cadastru. garsoniera a fost cumparata acum 11 ani (in 1999) si nu avea cadastru facut ca nu se cerea. cand am facut actele de succesiune nu mi s-a solicitat extras de nicaieri si nici nu m-a intrebat nimeni daca e cadastrul facut.nu am nici un extras de carte funciara, m-am uitat in toate hartiile. iar de la directia de taxe si impozite cand am facut trecerea in proprietate, am primit un proces - verbal in care se specifica numele meu, cota de proprietate, rol unic nr...multumesc frumos[flo]Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]AlexsiMihaiAlexsiMihaiwww.dianalaura.wblog.ro

#8
lilisibogdan

lilisibogdan
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 iunie 2018 - 06:08

Daca nu este intabulat trebuie refacut.

Daca este intabulat este foarte bun.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -