Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O romanca a nascut acasa de 2X!!


123 raspunsuri la acest subiect

#1
zozela

zozela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.843 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 20:00

[asia]O mama curajoasa,a nascut acasa de 2 ori!



Felicitari!! Ceva din reportajul de azi de pe Acasa tv,m-a facut sa cred ca mamica e de-a noastra.Ma insel?!

Eu una as vrea sa ii ajut in demersurile lor si sunt sigura ca nu-s singura!






Mamica lui Mihai si cu [fetita] la purtator!

#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 20:40

Daca vreunul din puiuti ar fi patit ceva la nastere, tot felicitari ar fi meritat mama pentru decizia de a naste fara nici un cadru medical in preajma?

#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 21:01

Da, wow. Sa risti viata copilului doar pt. ca nu vrei sa nasti cum iti spun altii e de felicitat.
[bang]

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



#4
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 21:30

zozela merci de post. nu urmaresc presa. bravo ei! la noi in tara taman lipsa asta de respect fata de alegerea personala a omului face diferenta intre civilizatie si ceea ce este in fapt sistemul la noi...





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]

#5
zozela

zozela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.843 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 00:11

Probabil ca pana la ora asta,cei de la Acasa au postat deja emisiunea pe site.Mamica este fooaarte bine informata,ambele sarcini le-a dus fara niciun fel de problema,intentia a fost discutata,medicii stiau ce urmeaza sa faca,insa nu aveau temeiul legal sa o ajute,femeia locuieste la 5 minute de spitalul de urgenta,am si o banuia ca o moasa a fost totusi prin preajma(cel putin-la prima nastere)..Da-din punctul meu de vedere-felicitari!![asia]

Daca e sa discutam despre conditiile din spitale,despre cum esti tratat in marea majoritate a spitalelor din tara,despre igiena si materialele sanitare,nu ajungem niciunde.Subiectul a fost discutat,firul a fost despicat in mai mult de 4 parti,nu putem fi de acord cu totii,asta e clar.Eu am deschis subiectul in ideea ca nu-s singura care si-ar fi dorit o nastere acasa,asistata de o moasa,in cadrul meu natural,fara oxitocina si calciu..Poate dam o mana de ajutor pentru stabilirea cadrului legal,caci oamenii astia,fam.Maita,asta incearca sa faca.

Fiecare are dreptul la o opinie si atat timp cat nu lupta nimeni sa fie "ori ca mine,ori deloc",din punctul meu de vedere e ok.






Mamica lui Mihai si cu [fetita] la purtator!

#6
DanaAlex

DanaAlex

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.842 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 00:36

Bravo ei !!! FELICITARI !!!!

cu siguranta noi cele care am nascut in spitalele patriei[:D] ii invidiem curajul si faptul ca a ales asa in detrimentul de a naste in vreun spital unde sa-i tipe doctorii si asistentele in cap in timp ce ea e in durerile facerii...cele ce au nascut natural stiu despre ce vorbesc...iar apoi sa fie tratata "romaneste" pe perioada spitalizarii, toate cele care au nascut stiu despre ce vorbesc ...asa ca mamica in cauza merita toate felicitarile, cel putin din partea mea si recunosc cinstit, o invidiez putin [:I]

[pup]

Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)

#7
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 00:47

Da, si eu cred ca ea e f informata si nu si-a asumat prea mari riscuri avand o sarcina fara risc si fiind asa de aproape de spital.
as vrea sa vad video-ul de pe acasa.tv.

din ce statistici am citit recent, nasterile ce au loc acasa asistate de moase au o rata mai mica de probleme neonatale, cezariana, probleme cu alaptatul, de bonding, depresie postnatala.
dar asta si datorita faptului ca cele care aleg sa nasca acasa au sarcini bine urmarite si fara risc.

ar fi bine sa ofere si spitalele acel mediu 'ca acasa', sa trateze femeia cu delicatete in cel mai frumos moment din viata ei, sa nu desparta bebele de mama, sa lase travaliul sa decurga natural, sa respecte planul naterii impus de femeie si dorintele ei.


#8
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 01:26

In Germania multe femei aleg sa nasca acasa sau ambulant (adica pleaca acasa la cateva ore dupa nastere, daca totul e decurs bine). E intotdeauna o moasa prezenta si femeile care aleg sa nasca acasa se simt mult mai confortabil intr-un mediu familiar, inconjurate de cei dragi. Iar in Romania, unde nasterea la spital e o aventura scumpa (stiu ce vorbesc, desi am avut noocul sa am bani sa dau in stnga si in dreapta)mi se pare cu atat mai mult o initiativa laudabila in conditile in care sarcina a fost complet lipsita de probleme.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

#9
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 02:05

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

In Germania multe femei aleg sa nasca acasa sau ambulant (adica pleaca acasa la cateva ore dupa nastere, daca totul e decurs bine). E intotdeauna o moasa prezenta si femeile care aleg sa nasca acasa se simt mult mai confortabil intr-un mediu familiar, inconjurate de cei dragi. Iar in Romania, unde nasterea la spital e o aventura scumpa (stiu ce vorbesc, desi am avut noocul sa am bani sa dau in stnga si in dreapta)mi se pare cu atat mai mult o initiativa laudabila in conditile in care sarcina a fost complet lipsita de probleme.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


De acord, totusi e o mare diferenta intre a naste sub supraveghere de specialitate si a naste sub supravegherea sotului.

In fine, eu sper sa nu mai aiba multe alte mamici aceeasi idee. Poate iesi foarte prost.

Ideea de a naste ambulant mi se pare cea mai buna.

#10
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 02:48

eu am avut o sarcina impecabila si analizele perfecte.

si daca doctorul nu avea viteza de reactie puteam sa fim pe alte meleaguri amindoi acum.



@


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -