Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce maninca mama cand alapteaza?


23 raspunsuri la acest subiect

#11
lavinuta

lavinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 septembrie 2012 - 23:54

Eu am o fetitza de aproape un an (luna asta il implineste) si fac parte dintre cele care au trebuit sa tina un regim alimentar sever pentru alaptare si chiar si asa colicii nu ne-au dat pace pana pe la 4 luni jumate (am alaptat pana la 6 luni). Mancam doar supe de pui,carne fiarta, iaurt (mai rar), fructe (1 la 2 zile) si nici un aliment care ar fi putut sa schimbe gustul laptelui. Imi amintesc ca de Craciun am mancat doar supa si orez .:) si am incercat intr-o seara jumatate de sarma si nu am dormit 2 zile (nici eu si nici copilul)..
Si in alaptare am avut un ajutor de nadejde- o pompa de san pe care o recomand tuturor. Nu cred ca e cea mai scumpa, dar eu am fost foarte incantata- e de la Tommee Tippee si am luat-o de la Sensiblu( desi am vazut ca in magazinele online era mai ieftina..:)La inceput am fost impotriva folosirii acestui instrument- ma gandeam ca sunt o vacutza, insa nu am reusit sa desfund canalele decat cu ajutorul ei si apoi o foloseam cand trebuia sa plec de acasa.

#12
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 00:11

si eu am mancat mai de toate, nici in sarcina nu m-am abtinut decat de la alcool :-) si probabil ca bebe era obisnuit din burtica cu de toate.. dar cred ca depinde de fiecare..

#13
underqueen

underqueen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 17:11

noi abia suntem in prima luna, si desi e al doilea copil, la primul nu am avut lapte asa ca alaptatul e un lucru nou pentru mine...ma tem sa mananc orice, sa nu cumva sa o deranjeze, ca mi-e mila de ea cand se strange toata ca o doare burtica...plus, nu stiu ce calitate are laptele meu si nu-mi dau seama daca se satura, drept pentru care o mai suplimentez si cu lapte praf 1 data, de 2 ori pe zi...

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de Tudor Stefan (26.02.2008) si Adina-Maria (23.09.2012)


#14
blue65

blue65

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 14:09

eu am o fetita de o luna si o alaptez; de mancat, mananc de toate cate putin, nu ma abtin de la nimic; asa am procedat si la primul copil si a fost ok



#15
carmen_vlad

carmen_vlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 26 iunie 2013 - 11:19

Eu am papat si pap cam orice, nu fac restrictii. Ce imi face mie bine, oricum nu pap multe chestii din cauza problemelor gastroentero si trebuie sa evit fasolea mai ales si laptele simplu. Asa ca eu pap cum trebuie, daca nu fac asta imi scade lactatia.

Lichide la fel

Ce am papat in timpul sarcinii pap si acum.

In prima luna e mai dificil cu alimentatia din cauza constipatiei. Dar nu recomand prostia facuta de mine la primul copil: doar supe, fripturica slaba si putina paine, iaurt si cartofi fierti cat mai putin...alimentatie saraca, lapte in san putin.

 

Asa ca mamici papati ce va priieste sic e ati papat in timpul sarcinii mai ales.



#16
sweet_y

sweet_y

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 15:56

nu pot sa cred ca am trecut peste bariera psihologica si reusesc sa citesc si asa gen de subiecte....



#17
Maranico

Maranico
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 13:42

Eu am mancat fasole intr-o seara si a doua zi a fost groaznica: fetita mea s-a chinuit toata ziua. 



#18
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 13:51

Teoretic, nu exista restrictii alimentare la mama care alapteaza (bineinteles, sa nu consume bauturi alcoolice si sa incerce sa manance cat mai sanatos). Se poate manca absolut orice, si in functie de cum tolereaza bebelusul ce mananca mama se poate manca acel aliment in continuare, sau, daca il deranjeaza, "se scoate din meniu".

 

Eu si la primul bebe (alaptat 2 ani) si la al doilea (9 luni, alaptez in continuare cu succes) am mancat tot ce am vrut, doar acum cu asta mica evit sa mananc mancaruri foarte picante (curry-uri "tari" sau "chilli con carne" facut mai picant) ,  "nu i-au placut" [:)] , cel mare nu a avut nici o treaba cu ele, le-a "tolerat" foarte bine [:)] 



#19
nadia_elena

nadia_elena
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 10:58

eu sunt la primul bebe, are 1 luna si o saptamana, am ajuns sa o alaptez exclusiv la san...si slava domnului, avem suficient. Si pare sa fie si destul de satios, pt ca a luat in greutate 1500 gr YTD).  Mananc de toate, cereale si paine cat mai bogata in fibre, lactate cat de multe, carne, fructe, legume; evit prajelile, desi uneori mai gust ceva cartofi prajiti, evit fasolea, mazarea, carnea grasa, orice conserve din comert, citricele, ceapa, usturoi, exclus alcool...nu prea am avut probleme cu colicii pana acum.



#20
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 12:56

Eu am descoperit ca E-urile din salam (mancam cand nu apucam sa gatesc), bananele si dulciurile o baloneaza rau pe bebelina mea

Si acum cand am scapat de colicii aia de bebe evit aceste alimente plus cascavalul care o constipa




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -