Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce maninca mama cand alapteaza?


23 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 16:17

Stim: o data cu venirea copilasului pe lume, se grabesc toate neamurile si vecinele sa dea sfaturi tinerei mamici. Soacrele propun solutia ceapa din abundenta, mama proaspetei mamici repeta varianta bere, prietenele familiei vorbesc despre produsele lactate, pe internet unii vorbesc despre tot felul de tratamente si pastile.


Desprecopii.com va incerca sa va prezinte tot ceea ce o proapata mamica poate face pentru a-i asigura nou-nascutului laptele matern, hranitor - de care are nevoie si in acelasi timp pentru a-si asigura siesi o alimentatie corespunzatoare...cititi: http://www.desprecop...d-alapteaza.htm


 


alaptare-mama.jpg



#2
nana04

nana04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 25 februarie 2011 - 18:37

Sfaturi am primit si eu din plin, dar nu am ascultat de nici unul- doar instinctul si am avut laptic pana la 1 an, cand a trebuit sa intrerup alaptarea.
La inceput am fost mai rezervata, nu mancam orice (fara carne de porc, fara fructe, fara ciocolata, fara sucuri, fara lapte)dar in timp am inceput sa gust din toate si sa astept reactia bebelului meu, singurul aliment care nu-ia placut a fost gemul :).
Asa ca dragi mamici ca sa aveti lapte odihniti-va si mancati ce e mai bun pt voi si bebelul vostru

Va pupic

Mama lui Andy(1 an si 2 luni)

#3
sem1da

sem1da
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 03:26

Cand am nascut aveam 22 de ani si nu eram foarte informata. Stiam doar ca perioada sarcinii trebuie sa fie una minunata si relaxanta, si am facut cum credeam ca e bine. Nu am avut nici timp sa ma informez ce trebuie si ce nu trebuie sa mananc deoarece pana cu 1 zi inainte sa nasc lucrasem peste 10 ore pe zi in birou. Fiind si studenta oricum nu beneficiam de prenatal sau post sau indemnizatie asa ca tot ce puteam sa fac e sa lucrez sa pun bani deoparte pentru bebe. Ce vroiam sa zic e ca nu stiam nici cum sa alaptez, nici cand, nici cum sa tin bebe, nici alte multele. Dar mama mi-a zis sa nu mananc varza si alte legume care s-ar putea sa il faca pe bebe sa aiba crampe. Doctorita mi-a zis sa il alaptez pana la 6 luni exclusiv cu lapte de la san. Asa ca am facut asta. La 5 luni, intr-o duminica, fara sa stiu motivul, mi s-a oprit laptele de tot si am fost nevoita sa ii fac un piure de legume fierte. Am inceput sa plang, dar de a 2 a zi mi-a revenit. Si dupa 6 luni tot asa am continuat, si dupa 1 an, 1 an jumate, si 2. Si abia la 2 ani jumate l-am intarcat deoarece am incercat inainte de 2 ani si nu am reusit asa de repede. Eu inca aveam lapte dar oamenii din jurul meu mi-au spus sa ma opresc ca nu mai e normal(?) Nu stiu daca am procedat corect sau nu pentru ca legatura mama-copil e asa stransa cand alaptezi incat te doare sufletul cand trebuie sa te opresti si eu l-as fi alaptat pana s-ar fi oprit ori el ori laptele. In iunie 2010 l-am intarcat si in februarie 2011 mi s-a oprit laptele cand am inceput sa iau anticonceptionale. Deci tot ce va pot sfatui este sa fiti increzatoare si linistite, si optimiste. Laptele este stimulat si de bebe dar si de starea de bine a mamicii. Si starea de bine nu tine neaparat de starea financiara deoarece loc de munca nu mai aveam, nici unde sa locuim (singuri). Si cu toate astea Dumnezeu m-a ajutat sa fiu o mamica pregatita chiar daca am inceput foarte neinitiata. Multa multa sanatate si bucurie tuturor viitoarelor mamici. Nu va descurajati niciodata![flo]

Semida

#4
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 13:31

Ce frumos mesaj Semida!



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#5
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 10:37

Semida [flo][flo][flo][flo].



Nu am facut nici o restrictie la mancare, decat la alimentele la care vedeam ca are fetita crampe. De ex.laptele dulce.



[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)



Daca va plac pozele mele, un vot va rog pui1 si pui2



ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii



#6
andru_mami

andru_mami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.306 mesaje

Postat 26 decembrie 2011 - 19:14

si eu alaptez dar nu fac restrictii decat la ceapa,usturoi,varza si fasole,in rest mananc normal,iar lui bb ii este foarte bine;stiu sigur ca ceapa si usturoiul trec in lapte si ii schimba gustul iar varza si fasolea dau crampe;



POZE



Vera[mamica] cu ANDREI-23.08.2007 si

[bebic] MARIO-25.11.2011

#7
Bia_Mi

Bia_Mi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 527 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 00:59

Multumim mamici pentru sfaturi! Eu mai am un pic si imi tin bebelina in brate![flo]

[gravired] 38+ cu [fetita]

#8
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 21 august 2012 - 13:15

interesant de citit:

Super alimente pentru mamici care alapteaza

(http://www.desprecop...e-alapteaza.htm)



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#9
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 21 august 2012 - 16:42

Ce frumos mesaj e al semidei!

#10
bocaR

bocaR
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 septembrie 2012 - 01:22

eu doar in prima luna mi-am scos cateva alimente din meniu, desi nu am fost foarte stricta. fasole, varza, conopida, ciocolata. dupa o luna am mancat orice si fetita mea nu a dat dovada ca o deranjeaza ceva, chiar mai mult, nici nu a avut colici. se spune ca copilul tolereaza alimentele pe care le-a tolerat mama in timpul sarcinii. poate ca e adevarat, pt ca eu am putut manca orice si in timpul sarcinii.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -